BAA elchixonasi bilan onlayn muloqot tashkil etildi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida turli soha mutaxassislariga chet tillarini chuqur oʻrgatish markazini tashkil etish boʻyicha hamkorlik muzokaralari davom etmoqda. Ana shunday uchrashuvlardan biri BAAning Oʻzbekistondagi Elchisi oʻrinbosari Rashed Al Mazrui bilan onlayn tarzda boʻlib oʻtdi. Unda dastlab universitet rektori Komiljon Karimov BAA diplomatik korpusi vakiliga JIDU haqida, uning kadrlar tayyorlash salohiyati va kelgusidagi istiqbollari haqida soʻzlab berdi. Shuningdek, universitet talabalari va tadqiqotchilarining BAA diplomatiyasi, iqtisodiyoti va rivojlanish bosqichlarini oʻrganishga boʻlgan katta qiziqishini ham taʼkidlab oʻtdi. Mamlakatimizda kadrlar salohiyatini oshirish, ularning bilim va malakalari bilan bir qatorda xorijiy tillarni ham mukammal egallashlari uchun sharoit yaratish maqsadida Prezedentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi JIDUda chet tillarini chuqur oʻrgatish markazi tashkil etilishi belgilangan. Bu markazda arab tili tuzilmasini yoʻlga qoʻyish boʻyicha janob Rashed Al Mazruiga ikki tomonlama hamkorlik taklif etildi.
Shundan soʻng Birlashgan Arab Amirliklari elchixonasining vakili universitet rahbariyatiga mazkur hamkorlik va ishonch uchun minnatdorchilik bildirdi. Elchizxona vakili davlatlar oʻrtasidagi diplomatik munosabatlar va hamkorlik aloqalarini rivojlantirishda tilning ahamiyatini yuqori baholadi. Markazda davlat xizmatchilari, maktab va universitetlar oʻqituvchilari hamda talaba-yoshlarga turli xorijiy tillarning oʻrgatilishi esa bunday munosabatlarni rivojlantirishga hamda mamlakatda kadrlar sifatini yaxshilashga zamin yaratishini taʼkidladi. Hamkorlik masalalari va arab tili oʻqitish maxsus tuzilmasini tashkil qilishda amaliy koʻmak berishdan mamnun ekanligini bildirdi.
Suhbat yakunida JIDU rektori BAAning Oʻzbekistondagi Elchisi janob Said Matar Sulton as-Siri al-Kamzini universitet talaba va tadqiqotchilariga maʼruza oʻqish uchun kutib qolishini maʼlum qildi.

The University of world economy and diplomacy is continuing cooperation negotiations on the establishment of the Center for advanced learning of foreign languages for specialists in various fields. One of such meetings was held online with the deputy of UAE Ambassador to Uzbekistan Rashed Al Mazrui. In the beginning, the rector of the University Komiljon Karimov told the representative of the diplomatic corps of the UAE about UWED, its potential for training specialists and future prospects. He also stressed the great interest of university students and researchers in studying UAE diplomacy, economics, its stages of development. In order to increase the potential of personnel in our country, to create conditions for their perfect acquisition of knowledge and skills, as well as foreign languages, the initiative of President Shavkat Mirziyoyev has been established at the Center for in-depth teaching of foreign languages in UWED. Mr Rashed Al Mazrui was offered bilateral cooperation in establishing the Arabic language structure in this center.
After that, the representative of the embassy of the United Arab Emirates thanked the university leadership for this cooperation and confidence. The representative of the embassy highly assessment of the importance of the language in the development of diplomatic relations and cooperation between the countries. He noted that the training of civil servants, teachers of schools and universities, as well as various foreign languages for students and young people in the center will create a basis for the development of such relations and improving the quality of personnel in Uzbekistan. He said that he was happy to provide practical assistance in matters of cooperation and the organization of a specialized structure for teaching Arabic at the center.
At the end of the conversation, the Rector of UMED invited the UAE Ambassador to Uzbekistan, Mr. Saeed Matar Sultan Al-Siri Al-Kamzi, to the university to give lectures for our students and researchers.