BAA elchixonasi bilan onlayn muloqot tashkil etildi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida turli soha mutaxassislariga chet tillarini chuqur oʻrgatish markazini tashkil etish boʻyicha hamkorlik muzokaralari davom etmoqda. Ana shunday uchrashuvlardan biri BAAning Oʻzbekistondagi Elchisi oʻrinbosari Rashed Al Mazrui bilan onlayn tarzda boʻlib oʻtdi. Unda dastlab universitet rektori Komiljon Karimov BAA diplomatik korpusi vakiliga JIDU haqida, uning kadrlar tayyorlash salohiyati va kelgusidagi istiqbollari haqida soʻzlab berdi. Shuningdek, universitet talabalari va tadqiqotchilarining BAA diplomatiyasi, iqtisodiyoti va rivojlanish bosqichlarini oʻrganishga boʻlgan katta qiziqishini ham taʼkidlab oʻtdi. Mamlakatimizda kadrlar salohiyatini oshirish, ularning bilim va malakalari bilan bir qatorda xorijiy tillarni ham mukammal egallashlari uchun sharoit yaratish maqsadida Prezedentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi JIDUda chet tillarini chuqur oʻrgatish markazi tashkil etilishi belgilangan. Bu markazda arab tili tuzilmasini yoʻlga qoʻyish boʻyicha janob Rashed Al Mazruiga ikki tomonlama hamkorlik taklif etildi.
Shundan soʻng Birlashgan Arab Amirliklari elchixonasining vakili universitet rahbariyatiga mazkur hamkorlik va ishonch uchun minnatdorchilik bildirdi. Elchizxona vakili davlatlar oʻrtasidagi diplomatik munosabatlar va hamkorlik aloqalarini rivojlantirishda tilning ahamiyatini yuqori baholadi. Markazda davlat xizmatchilari, maktab va universitetlar oʻqituvchilari hamda talaba-yoshlarga turli xorijiy tillarning oʻrgatilishi esa bunday munosabatlarni rivojlantirishga hamda mamlakatda kadrlar sifatini yaxshilashga zamin yaratishini taʼkidladi. Hamkorlik masalalari va arab tili oʻqitish maxsus tuzilmasini tashkil qilishda amaliy koʻmak berishdan mamnun ekanligini bildirdi.
Suhbat yakunida JIDU rektori BAAning Oʻzbekistondagi Elchisi janob Said Matar Sulton as-Siri al-Kamzini universitet talaba va tadqiqotchilariga maʼruza oʻqish uchun kutib qolishini maʼlum qildi.

В Университете мировой экономики и дипломатии продолжаются переговоры о сотрудничестве по созданию Центра углубленного обучения иностранных языков для специалистов в различных областях. Одна из таких встреч состоялась в режиме онлайн с заместителем главы миссии ОАЭ в Узбекистане Рашед Аль Мазруи. Вначале ректор университета Комилжон Каримов рассказал представителю дипломатического корпуса ОАЭ об УМЭД, его потенциале в сфере подготовки специалистов и дальнейших перспективах. Он также подчеркнул большой интерес студентов и исследователей университета к изучению дипломатии ОАЭ, её экономики и этапов ее развития. В целях повышения потенциала кадров в нашей стране, создания условий для их совершенного овладения знаниями и навыками, а также иностранными языками по инициативе Президента Шавката Мирзиеева будет создан Центр углубленного обучения иностранных языков в УМЭД. Г-ну Рашед Аль-Мазруи было предложено двустороннее сотрудничество в создании структуры преподавания арабского языка в этом центре.
После этого представитель посольства Объединенных Арабских Эмиратов поблагодарил руководство университета за это сотрудничество и доверие. Высокопоставленный дипломат высоко оценил важность языка в развитии дипломатических отношений и сотрудничества между странами. Он отметил, что обучение государственных служащих, преподавателей школ и вузов, а также студентов и молодежи в центре создаст основу для развития международных отношений и повышения качества кадров в Узбекистане. Он сказал, что рад оказать практическую помощь в вопросах сотрудничества и организации специализированной структуры преподавания арабского языка в центре.
В конце беседы ректор УМЭД пригласил Посла ОАЭ в Узбекистане г-на Саида Матара Султана ас-Сири аль-Камзи в университет для чтения лекций для наших студентов и исследователей.