Yaponiya Elchisi bilan chet tillarini chuqur oʻrgatish markazi boʻyicha muzokaralar boʻlib oʻtdi
Bugun Oʻzbekistondagi Yaponiya Favqulodda va Muxtor Elchisi Yoshinori Fujiyamaning JIDU tashrifi boʻlib oʻtdi. Oliy martabali mehmonni qarshi olgan universitet rektori Komiljon Karimov Elchiga Yaponiya taʼlim muassasalari va JIDU oʻrtasida oʻrnatilgan hamkorlik aloqalari rivojlanayotgani, yaponiyalik professorlarning talaba va tadqiqotchilarimiz uchun doimiy maʼruzalari tashkil etayotganliklari, madaniy-maʼrifiy tadbirlarda Yaponiya elchixonasining faolligini qayd etdi. Shundan soʻng Elchi janoblari JIDU rahbariyatiga Oʻzbekiston-Yaponiya munosabatlarining yanada rivojlanishi, talabalarning yapon tili va madaniyatiga boʻlgan qiziqishlarini qoʻllab-quvvatlanayotgani uchun minnatdorchilik bildirdi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida turli soha mutaxassislariga chet tillarini chuqur oʻrgatish markazida yapon tili tuzimasini yoʻlga qoʻyish boʻyicha tashkiliy masalalar ham tomonlar oʻrtasidagi uchrashuvda muhokama qilindi. Mazkur markazda davlat xizmatchilari, professor-oʻqituvchilar va yoshlar chet tillari boʻyicha bilimlarini mustahkamlashlari mumkin.
Yaponiya Elchisi Yoshinori Fujiyama ushbu markazda yapon tili oʻqitilishini yuqori baholab bu kunchiqar mamlakat tili va madaniyati bilan yaqindan tanish boʻlgan kadrlar sifati va soni ortishiga zamin yaratishini bildirdi. Uning faoliyati uchun zarur vositalar, malakali yapon tili mutaxassislari bilan taʼminlanishida JIDU bilan hamkorlik qilishga tayyor ekanligini bildirdi.

Состоялся визит Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии в Узбекистане г-н Ёщинори Фудзиямы в УМЭД. Поприветствовав высокого гостя, ректор университета Комилжон Каримов отметил развитие сотрудничества между японскими учебными заведениями и УМЭД, организацию цикловых лекций японских профессоров для студентов и исследователей, деятельность посольства Японии в культурно-просветительских мероприятиях. После этого посол выразил благодарность руководству УМЭД за развитие узбекско-японских отношений и поддержку интереса студентов к японскому языку и культуре.
На встрече в Университете мировой экономики и дипломатии сторон также обсуждались организационные вопросы по созданию отдела японского языка в Центре углубленного обучения иностранных языков при УМЭД. В этом центре государственные служащие, профессора, преподаватели и молодежь могут укрепить свои знания иностранных языков.
Посол Японии Ёщинори Фудзияма высоко оценил проект преподавания японского языка в этом центре и отметил, что это создаст основу для повышения качества и количества персонала, знакомого с языком и культурой страны восходящего солнца. Он выразил готовность сотрудничать с УМЭД в предоставлении необходимых инструментов для его деятельности, квалифицированных специалистов по японскому языку.