1-iyun kuni Xitoy Xalq Respublikasining Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Szyan Yan bilan uchrashuv tashkil etildi. Unda universitet rektori Komiljon Karimov respublikamizning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishidagi chuqur oʻzgarishlar, Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan olib borilayotgan tub islohotlarining mohiyatini, JIDU va Xitoy OTM  oʻrtasida yoʻlga qoʻyilgan hamkorlik toʻgʻrisida batafsil maʼlumot berdi. Shuningdek, davlat rahbari koʻrsatmasi bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida tashkil etilishi belgilangan chet tillarini chuqur oʻrgatish markazida xitoy tili tuzilmasi faoliyatini yoʻlga qoʻyish boʻyicha muzokaralar ham tashkil etildi.
XXR Oʻzbekiston mustaqilligini 1991-yilning 27-dekabrda tan olgan va ikki mamlakat oʻrtasida diplomatiya munosabatlari 1992-yil 2-yanvarda oʻrnatilgan. Oʻtgan 29 yil mobaynida ikki mamlakat rahbarlarining 19 ta sammiti boʻlib oʻtgani va Xitoy Xalq Respublikasi rahbarlari Szyan Szemin, Xu Szintao va Si Szinpinlarning Oʻzbekistonga tashrif buyurganini alohida aytib oʻtish mumkin.
Shuni ham qayd etib oʻtish kerakki, 29 yil mamlakatlar oʻrtasidagi ming yillik doʻstona almashinuvlar tarixida bir lahzadekdir, ammo bu qisqa davr mobaynida zamonaviy davlatlararo munosabatlar har tomonlama strategik sheriklik darajasiga koʻtarildi va davlatlar deyarli barcha sohalarda oʻzaro manfaatli hamkorlikni yoʻlga qoʻya oldi.
Bugungi kunda tomonlar siyosiy jihatdan bir-biriga ishonchli hamkor, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, ilmiy-texnikaviy, transport va qishloq xoʻjaligida kelishuvlar davom etib, xalqlar oʻrtasida madaniy-gumanitar aloqalar almashinuvni yanada faollashmoqda.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Xitoy xalq Respublikasi bilan strategik sheriklikni yanada mustahkamlash, oʻzaro manfaat va tenglik tamoyillariga asoslangan koʻp qirrali savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va moliyaviy hamkorlikni kengaytirish har qachongi singari ustuvor ahamiyat kasb etadi.
Szyan Yan xonim oʻz navbatida Oʻzbekiston-Xitoy munosabatlarning yildan-yilga rivojlanayotgani, savdo-iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy va gumanitar masalalarda ikki davlat ishonchli hamkorlarga aylangani, davlat rahbarlarining oliy darajadagi uchrashuv va muloqotlari bunga keng yoʻl ochayotgani, Xitoy OTM xususan, JIDU va Shanxay universiteti oʻrtasida yoʻlga qoʻyilgan hamkorlikning istiqboli haqida gapirib oʻtdi.
Shundan soʻng XXR Elchisi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida tashkil etiladigan chet tillarini chuqur oʻqgatish markazida xitoy tili boʻlimini tashkil etish uchun elchixona tomonidan barcha zaruriy yordam – oʻquv metodikasi, darsliklar, xitoy tili boʻyicha til tashuvchisi boʻlgan mutaxassis hamda texnik vositalar bilan taʼminlashga tayyor ekanligini bildirdi.
Tomonlar oʻrtasida oʻzaro hamkorlik va madaniy aloqalarni rivojlantirish, XXR Elchisi bilan JIDUda uchrashuv va maʼruzalarini tashkil etishga kelishib olindi.

On June 1, was held a meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China to Uzbekistan, Mrs. Jiang Yan. In it, the rector of the university Komiljon Karimov informed the Ambassador in detail about the profound transformations in the socio-economic development of the republic, revealed the novelty and essence of the fundamental reforms of President Shavkat Mirziyoyev, answered the ambassador's questions regarding the prospects for the development of cooperation between Uzbekistan and China and cooperation between the UWED and Chinese universities. They also discussed the creation of a system that includes the teaching of Chinese in the newly created UWED Center for Advanced Foreign Language Training.
The PRC recognized Uzbekistan's independence on December 27, 1991, and diplomatic relations between the two countries were established on January 2, 1992. Over the past 29 years, 19 summits of the leaders of the two countries have been held, with the Presidents of the People's Republic of China Jiang Zemin, Hu Jintao and Xi Jinping visiting Uzbekistan.
We should also not forget that 29 years is only a moment in the thousand-year history of friendly exchanges between the countries, but during this short period, modern interstate relations have been brought to the level of comprehensive strategic partnership, and the states have established mutually beneficial cooperation in almost all areas.
Today, the parties maintain a high level of political trust, consistently promote trade and economic, investment, scientific and technical, transport and agricultural cooperation, and intensify the cultural and humanitarian exchange between the peoples.
At the same time, Uzbekistan attaches priority importance to further strengthening the strategic partnership with the People's Republic of China, expanding multifaceted trade, economic, investment and financial cooperation based on the principles of mutual benefit, consideration of interests and equality.
In turn, Mrs. Jiang Yan spoke about the development of Uzbek-Chinese relations from year to year, the two countries have become reliable partners in trade, economic, social, cultural and humanitarian issues, meetings and dialogues of the heads of state at the highest level open the way to this, as well as the prospects for cooperation between Shanghai University and UWED.
After that, the ambassador expressed his readiness to provide the embassy with all the necessary assistance – teaching methods, textbooks, specialists and technical equipment to create a Chinese language department in the centre for advanced foreign language training at the University of World Economy and Diplomacy.
An agreement was reached on the development of mutual cooperation and cultural ties between the parties, the organization of meetings and lectures with the Chinese Ambassador to the UWED.