1-iyun kuni Xitoy Xalq Respublikasining Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Szyan Yan bilan uchrashuv tashkil etildi. Unda universitet rektori Komiljon Karimov respublikamizning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishidagi chuqur oʻzgarishlar, Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan olib borilayotgan tub islohotlarining mohiyatini, JIDU va Xitoy OTM  oʻrtasida yoʻlga qoʻyilgan hamkorlik toʻgʻrisida batafsil maʼlumot berdi. Shuningdek, davlat rahbari koʻrsatmasi bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida tashkil etilishi belgilangan chet tillarini chuqur oʻrgatish markazida xitoy tili tuzilmasi faoliyatini yoʻlga qoʻyish boʻyicha muzokaralar ham tashkil etildi.
XXR Oʻzbekiston mustaqilligini 1991-yilning 27-dekabrda tan olgan va ikki mamlakat oʻrtasida diplomatiya munosabatlari 1992-yil 2-yanvarda oʻrnatilgan. Oʻtgan 29 yil mobaynida ikki mamlakat rahbarlarining 19 ta sammiti boʻlib oʻtgani va Xitoy Xalq Respublikasi rahbarlari Szyan Szemin, Xu Szintao va Si Szinpinlarning Oʻzbekistonga tashrif buyurganini alohida aytib oʻtish mumkin.
Shuni ham qayd etib oʻtish kerakki, 29 yil mamlakatlar oʻrtasidagi ming yillik doʻstona almashinuvlar tarixida bir lahzadekdir, ammo bu qisqa davr mobaynida zamonaviy davlatlararo munosabatlar har tomonlama strategik sheriklik darajasiga koʻtarildi va davlatlar deyarli barcha sohalarda oʻzaro manfaatli hamkorlikni yoʻlga qoʻya oldi.
Bugungi kunda tomonlar siyosiy jihatdan bir-biriga ishonchli hamkor, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, ilmiy-texnikaviy, transport va qishloq xoʻjaligida kelishuvlar davom etib, xalqlar oʻrtasida madaniy-gumanitar aloqalar almashinuvni yanada faollashmoqda.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Xitoy xalq Respublikasi bilan strategik sheriklikni yanada mustahkamlash, oʻzaro manfaat va tenglik tamoyillariga asoslangan koʻp qirrali savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va moliyaviy hamkorlikni kengaytirish har qachongi singari ustuvor ahamiyat kasb etadi.
Szyan Yan xonim oʻz navbatida Oʻzbekiston-Xitoy munosabatlarning yildan-yilga rivojlanayotgani, savdo-iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy va gumanitar masalalarda ikki davlat ishonchli hamkorlarga aylangani, davlat rahbarlarining oliy darajadagi uchrashuv va muloqotlari bunga keng yoʻl ochayotgani, Xitoy OTM xususan, JIDU va Shanxay universiteti oʻrtasida yoʻlga qoʻyilgan hamkorlikning istiqboli haqida gapirib oʻtdi.
Shundan soʻng XXR Elchisi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida tashkil etiladigan chet tillarini chuqur oʻqgatish markazida xitoy tili boʻlimini tashkil etish uchun elchixona tomonidan barcha zaruriy yordam – oʻquv metodikasi, darsliklar, xitoy tili boʻyicha til tashuvchisi boʻlgan mutaxassis hamda texnik vositalar bilan taʼminlashga tayyor ekanligini bildirdi.
Tomonlar oʻrtasida oʻzaro hamkorlik va madaniy aloqalarni rivojlantirish, XXR Elchisi bilan JIDUda uchrashuv va maʼruzalarini tashkil etishga kelishib olindi.

1 июня состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Узбекистане г-жой Цзян Янь. В ходе встречи ректор университета Комилжон Каримов подробно проинформировал Посла о глубоких преобразованиях в социально-экономическом развитии республики, раскрыл новизну и суть коренных реформ Президента Ш.М.Мирзиёева, ответил на вопросы посла, касающиеся перспектив развития сотрудничества между Узбекистаном и Китая и о сотрудничестве между УМЭД и китайскими университетами. Также были обсуждены вопросы о  создании системы, включающей в себя преподавание китайского языка во вновь создаваемом в УМЭД центре углубленного обучения иностранных языков.
КНР признала независимость Узбекистана 27 декабря 1991 года, а дипломатические отношения между странами были установлены 2 января 1992 года. За прошедшие 29 лет состоялось 19 саммитов лидеров двух стран, при этом Узбекистан посетили председатели КНР Цзян Цзэминь, Ху Цзиньтао и Си Цзиньпин.
Не стоит также забывать, что 29 лет является лишь мгновением в тысячелетней истории дружественных обменов между странами, однако за этот небольшой период современные межгосударственные отношения были доведены до уровня всестороннего стратегического партнерства, государства наладили взаимовыгодное сотрудничество практически во всех сферах.
Сегодня стороны поддерживают высокий уровень политического доверия, последовательно продвигают торгово-экономическое, инвестиционное, научно-техническое, транспортное и сельскохозяйственное сотрудничество, активизируют культурно-гуманитарный обмен между народами.
При этом Узбекистан придает приоритетное значение дальнейшему укреплению стратегического партнерства с КНР, расширению многопланового торгово-экономического, инвестиционного и финансового сотрудничества на основе принципов взаимной выгоды, учета интересов и равноправия.
В свою очередь, г-жа Цзян Янь рассказала о развитии узбекско-китайских отношений из года в год, две страны стали надежными партнерами в торгово-экономических, социальных, культурных и гуманитарных вопросах, встречи и диалоги глав государств на высшем уровне открывают путь к этому, а также о перспективах сотрудничества между Шанхайским университетом и УМЭД.
После этого посол выразил готовность оказать посольству всю необходимую помощь – методику преподавания, учебники, специалистов и технического оснащения для создания отдела китайского языка в центре углубленного обучения иностранных языков при Университете мировой экономики и дипломатии.
Была достигнута договоренность о развитии взаимного сотрудничества и культурных связей между сторонами, организации встреч и лекций с послом КНР в УМЭД.