Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 6-may kuni chet tillarini oʻqitish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yigʻilishi oʻtkazilgandi.
Mamlakatimizda xorijiy tillarni oʻrgatish boʻyicha kelajak uchun mustahkam poydevor boʻladigan yangi tizimni yoʻlga qoʻyish vaqti-soati keldi. Biz raqobatdosh davlat qurishni oʻz oldimizga maqsad qilib qoʻygan ekanmiz, bundan buyon maktab, litsey, kollej va oliy oʻquv yurti bitiruvchilari kamida 2 ta chet tilini mukammal bilishlari shart. Bu qatʼiy talab har bir taʼlim muassasasi rahbari faoliyatining asosiy mezoniga aylanishi lozim, – deb taʼkidladi Prezident mazkur yigʻilishda.
Davlat rahbari topshirigʻi bilan JIDUda chet tillarini chuqur oʻrgatish markazi tashkil etilishi maʼlum qilingan edi. Unda dastlabki yili 10 ta xorijiy til boʻyicha talabalar yoshlar va mutaxassislarga bilim beriladi.
Shu maqsadda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Quvayt davlati Elchisi Ahmad Halid al-Jiran bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Markazda BMT ishchi tillari safiga kiruvchi arab tili boʻyicha mutaxassislar tayyorlashda hamkorlik qilish masalalari muhokama qilindi.
Oliy martabali mehmonni qarshi olgan JIDU rektori Komiljon Karimov dastlab universitet faoliyati, kadrlar tayyorlash masalasi, boshqa davlat elchixonalari bilan universitet oʻrtasida oʻrnatilgan aloqalar haqida batafsil maʼlumot berdi. Shuningdek, yangi tashkil etiladigan chet tillarini chuqur oʻrgatish markazida arab tilini oʻrgatish tizimini yoʻlga qoʻyish, uning faoliyati va tashkiliy masalalari haqida gapirib oʻtdi.
Oʻzbekiston va Quvayt ikki tomonlama rivojlangan hamkorlikka ega mamlakatlardir. Tomonlar oʻrtasida ayniqsa savdo-iqtisodiy, parlamentlararo, investitsion va madaniy-gumanitar aloqalar ayniqsa taraqqiy etgan.
Janob Ahmad Halid al-Jiran bu hamkorlik haqida: “Biz hozir Oʻzbekistonda har jabhada yirik oʻzgarishlarning guvohi boʻlmoqdamiz. Prezident Shavkat Mirziyeyov rahbarligida olib borilayotgan islohotlar aholi farovonligi, kelgusi taraqqiyot va mamlakat obodligiga xizmat qiladi. Taʼlim sohasidagi mazkur hamkorlik ham turli yoʻnalishlarni rivojlantirishga, chet tilini mukammal oʻzlashtirgan malakali kadrlar tayyorlashga hissa qoʻshadi” deb taʼkidlab oʻtdi. Shuningdek, Oʻzbekistondagi Quvayt Elchixonasi arab tilini oʻrgatish boʻyicha JIDUga amaliy yordam koʻrsatishga, oʻquv qoʻllanmalari, metodika, arab tili mutaxassislari, moddiy texnik baza bilan taʼminlashga tayyor ekanligini bildirdi.
Quvayt TIV qoshida mavjud Diplomatiya instituti bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida hamkorlikni oʻrnatish, ikki davlat OTMlari oʻrtasida aloqalarni yoʻlga qoʻyish, bu orqali diplomatiya va xalqaro munosabatlar sohasida sifatli kadrlar yetkazib berish, JIDU talabalari va tadqiqotchilari uchun Quvayt Elchisining maʼruzalarini tashkil etish kabi masalalar ham suhbatda muhokama qilindi.

The UWED was visited by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kuwait to Uzbekistan
01.06.2021 2524
On May 6, a video conference on measures to improve the system of teaching foreign languages was held under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev.
– It is time to create a new system of teaching foreign languages in our country, which will become a solid foundation for the future. Since we set ourselves the goal of building a competitive state, from now on, graduates of schools, lyceums, colleges and universities must be fluent in at least two foreign languages. This strict requirement should become the main criterion for the work of the head of each educational institution, the President noted that at this meeting.
On behalf of the Head of State, it was announced that a center for advanced foreign language training was established in the UWED. The first year it trains students, young people and specialists in 10 foreign languages.
To this end, the University of World Economy and Diplomacy held a meeting with the Ambassador of the State of Kuwait H.E. Ahmad Khaled Al-Jiran. The meeting discussed issues of cooperation in the training of specialists in the field of Arabic, officially introduced in the UN working languages.
Rector of UMED Komiljon Karimov informed the high-ranking guest about the training process, the structure of the university and its potential. To.Karimov also spoke about the creation of a system that includes the teaching of Arabic in the newly created Center for Advanced Foreign Language Training.
Uzbekistan and Kuwait have a significant potential for further development of bilateral cooperation, giving it a multifaceted character. One of the promising areas is the strengthening of inter-parliamentary, trade and economic, investment, cultural and humanitarian ties.
H.E Ahmed Halid al-Jiran about this cooperation: “We are witnessing truly huge changes in Uzbekistan in literally all areas of life. The reforms carried out under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev contribute to improving the well-being of the population, further development and prosperity of the country. This cooperation in the field of education also contributes to the development of various areas and the training of qualified personnel who have mastered a foreign language perfectly.” In addition, the Ambassador said that he supports the idea of creating a center and will connect charitable branches of Kuwait for this purpose.
Issues such as establishing cooperation with the existing diplomatic institute under the Ministry of foreign affairs of Kuwait with the University of world economy and diplomacy, establishing relations between the two countries’ universities, through which the delivery of quality personnel in the field of diplomacy and international relations, Organization of the lectures of the Ambassador of Kuwait for UWED students and researchers were also discussed.