Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 6-may kuni chet tillarini oʻqitish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yigʻilishi oʻtkazilgandi.
Mamlakatimizda xorijiy tillarni oʻrgatish boʻyicha kelajak uchun mustahkam poydevor boʻladigan yangi tizimni yoʻlga qoʻyish vaqti-soati keldi. Biz raqobatdosh davlat qurishni oʻz oldimizga maqsad qilib qoʻygan ekanmiz, bundan buyon maktab, litsey, kollej va oliy oʻquv yurti bitiruvchilari kamida 2 ta chet tilini mukammal bilishlari shart. Bu qatʼiy talab har bir taʼlim muassasasi rahbari faoliyatining asosiy mezoniga aylanishi lozim, – deb taʼkidladi Prezident mazkur yigʻilishda.
Davlat rahbari topshirigʻi bilan JIDUda chet tillarini chuqur oʻrgatish markazi tashkil etilishi maʼlum qilingan edi. Unda dastlabki yili 10 ta xorijiy til boʻyicha talabalar yoshlar va mutaxassislarga bilim beriladi.
Shu maqsadda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Quvayt davlati Elchisi Ahmad Halid al-Jiran bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Markazda BMT ishchi tillari safiga kiruvchi arab tili boʻyicha mutaxassislar tayyorlashda hamkorlik qilish masalalari muhokama qilindi.
Oliy martabali mehmonni qarshi olgan JIDU rektori Komiljon Karimov dastlab universitet faoliyati, kadrlar tayyorlash masalasi, boshqa davlat elchixonalari bilan universitet oʻrtasida oʻrnatilgan aloqalar haqida batafsil maʼlumot berdi. Shuningdek, yangi tashkil etiladigan chet tillarini chuqur oʻrgatish markazida arab tilini oʻrgatish tizimini yoʻlga qoʻyish, uning faoliyati va tashkiliy masalalari haqida gapirib oʻtdi.
Oʻzbekiston va Quvayt ikki tomonlama rivojlangan hamkorlikka ega mamlakatlardir. Tomonlar oʻrtasida ayniqsa savdo-iqtisodiy, parlamentlararo, investitsion va madaniy-gumanitar aloqalar ayniqsa taraqqiy etgan.
Janob Ahmad Halid al-Jiran bu hamkorlik haqida: “Biz hozir Oʻzbekistonda har jabhada yirik oʻzgarishlarning guvohi boʻlmoqdamiz. Prezident Shavkat Mirziyeyov rahbarligida olib borilayotgan islohotlar aholi farovonligi, kelgusi taraqqiyot va mamlakat obodligiga xizmat qiladi. Taʼlim sohasidagi mazkur hamkorlik ham turli yoʻnalishlarni rivojlantirishga, chet tilini mukammal oʻzlashtirgan malakali kadrlar tayyorlashga hissa qoʻshadi” deb taʼkidlab oʻtdi. Shuningdek, Oʻzbekistondagi Quvayt Elchixonasi arab tilini oʻrgatish boʻyicha JIDUga amaliy yordam koʻrsatishga, oʻquv qoʻllanmalari, metodika, arab tili mutaxassislari, moddiy texnik baza bilan taʼminlashga tayyor ekanligini bildirdi.
Quvayt TIV qoshida mavjud Diplomatiya instituti bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida hamkorlikni oʻrnatish, ikki davlat OTMlari oʻrtasida aloqalarni yoʻlga qoʻyish, bu orqali diplomatiya va xalqaro munosabatlar sohasida sifatli kadrlar yetkazib berish, JIDU talabalari va tadqiqotchilari uchun Quvayt Elchisining maʼruzalarini tashkil etish kabi masalalar ham suhbatda muhokama qilindi.

УМЭД посетил Чрезвычайный и Полномочный Посол Кувейта в Узбекистане
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 6 мая т.г. состоялось видеоселекторное совещание по мерам совершенствования системы обучения иностранным языкам.
– «Настало время создать в нашей стране новую систему обучения иностранным языкам, которая станет прочным фундаментом на будущее. Раз мы ставим перед собой цель построения конкурентоспособного государства, то отныне выпускники школ, лицеев, колледжей и вузов должны свободно владеть как минимум двумя иностранными языками. Это строгое требование должно стать главным критерием работы руководителя каждого учебного заведения», - отметил Президент на этой встрече.
По поручению Главы государства было объявлено о создании в УМЭД Центра углубленного обучения иностранных языков. Первый год в нем будут обучаться студенты, молодежь и специалисты по 10 иностранным языкам.
С этой целью в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча с послом государства Кувейт Ахмад Халед Аль-Джираном. На встрече обсуждались вопросы сотрудничества в подготовке специалистов в области арабского языка, официально введенных в ряди рабочих языков ООН.
Ректор УМЭД Комилжон Каримов проинформировал высокопоставленного гостя о процессе подготовки кадров, структуре университета и его потенциале. К.Каримов также рассказал о создании системы, включающей в себя преподавание арабского языка во вновь создаваемом Центре углубленного обучения иностранных языков.
Узбекистан и Кувейт имеют значительный потенциал для дальнейшего развития двустороннего сотрудничества, придания ему многопланового характера. Одними из перспективных направлений являются укрепление межпарламентских, торгово-экономических, инвестиционных и культурно-гуманитарных связей.
Г-н Ахмад Халед Аль-Джиран об этом сотрудничестве: «Мы являемся свидетелями поистине огромных изменений в Узбекистане буквально по всем направлениям жизни. Реформы, проводимые под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, способствуют повышению благосостояния населения, дальнейшему развитию и процветанию страны. Это сотрудничество в области образования также способствует развитию различных направлений и подготовке квалифицированных кадров, в совершенстве владеющих иностранным языком». Вдобавок Посол говорил, что поддерживает идею создания центра и подключить для этих целей благотворительные отделения Кувейта.
Также обсуждались такие вопросы, как налаживание сотрудничества с Дипломатическим институтом при Министерстве иностранных дел Кувейта с УМЭД, налаживание отношений между университетами двух стран, через которые осуществляется обеспечение качественных кадров в области дипломатии и международных отношений, организация лекций Посла Кувейта для студентов и исследователей УМЭД.