Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori maslahatchisi, Oliy Majlis Senatining Orolboʻyi mintaqasini rivojlantirish qoʻmitasi ekspertlar guruhining azosi, s.f.d., professor, Shuhrat Gʻoyibnazarov OʻzMTRK “Oʻzbekiston” radiokanaliga suhbatga taklif etildi.
Mazkur suhbat Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan BMT Bosh assambleyasining joriy yil 18-may kuni boʻlib oʻtgan yalpi sessiyasida Orolboʻyi mintaqasini ekologik va texnologiyalar hududi deb elon qilinishi toʻgʻrisidagi maxsus rezolyutsiyaning qabul qilinishi hamda uning tarixiy ahamiyati, istiqboliga bagʻishlandi.
Sh.Gʻoyibnazarov muloqotda Oʻzbekiston qisqa muddatda aniq va tezkor tadbirlari bilan jahon hamjamiyatining Orol muammosi  boʻyicha  maqsadli tadbirlarni amalga oshirib BMTning Orol boʻyi mintaqasi uchun koʻpsheriklik Trast fondi tashkil etilganligi, Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasi huzurida Jahon Banki va Global  ekologik fondining va boshqa tizimlar tashkil etilib Orolboʻyi mintaqasida tubdan yangi oʻzgarishlar davri boshlanganligini, dunyoning 60 ga yaqin davlati mazkur rezolyutsiyada hammuallif sifatida ishtirok etganliklari va bu jarayon  oʻzbek diplomatiyasining navbatdagi xalqaro etirofi ekanligini qayd etdi.
Shuningdek, jonli efirda koʻplab radio tinglovchilar global muammo boʻyicha oʻz savollari  bilan murojaat qilib, ularga  ekspertdan batafsil javob oldilar.

The Aral Sea issue was discussed
Adviser to the Rector of the University of world economy and diplomacy, member of the expert group of the Committee on Development of the Aral Sea Region of the Senate of the Oliy Majlis, Doctor of Political Science, Professor Shuhrat Goyibnazarov was invited to an interview with "Uzbekistan" radio channel of NTRC.
In the center of the discussion was the adoption of a resolution declaring the region of the Aral sea zone of environmental innovations and technologies proposed by the President of Uzbekistan Shavkat Mirzieev at the plenary session of the 75th session of the UN General Assembly, as well as its historical significance and prospects.
Sh.Goibnazarov noted that in Uzbekistan began a period of radical changes, some 60 countries have become sponsors of the draft resolution, and that this process is yet another international recognition of Uzbek diplomacy.
Also on the live broadcast, many radio listeners addressed their questions on the global issue and received detailed answers from an expert.