25-29-may kunlari Ikuo Xirayama xalqaro madaniyat karvonsaroyida Yaponiyaning Oʻzbekistondagi madaniyati kunlari boʻlib oʻtmoqda. Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi, Yaponiyaning Oʻzbekistondagi elchixonasi, Ikuo Xirayama xalqaro madaniyat karvonsaroyi, Oʻzbekiston-Yaponiya markazi va “Oʻzbekiston-Yaponiya” doʻstlik jamiyati tomonidan tashkillashtirilgan mazkur loyiha ochilish marosimiga JIDU Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti 2-bosqich talabalari “Sharq tillari” kafedrasi mudiri, Yaponiya tadqiqot tahliliy markazi rahbari Hakima Gafurova boshchiligida ishtirok etishdi.
Yaponiya madaniyati kunlari doirasida anʼanaviy yapon kimonosi, ayollar belbogʻi – “obi”, yapon yelpigʻichi, qoʻgʻirchoqlar va yapon taomlari koʻrgazmalari taqdim etiladi. Shuningdek, Yaponiyaning anʼanaviy xattotlik sanʼati - shodo, choy marosimi, sumiye, kiriye (yapon aplikatsiyasi), yapon shirinliklarini tayyorlash va yapon tili boʻyicha mahorat darslari va namoyishlar ham boʻlib oʻtadi.

Students of the IEM faculty took part in Japanese Culture Days
25-29 May at the Ikuo Hirayama international cultural Caravanserai there are days of Japanese culture in Uzbekistan. At the opening ceremony 2nd-course students of the Faculty of International Economics and management of UWED under the leadership of Head of the Department of Oriental Languages, Head of the Japan Research Analytical Center Hakima Gafurova were attended. The organizers of this project are: The Academy of Arts of Uzbekistan, the Embassy of Japan in the Republic of Uzbekistan, the International Caravanserai of Culture of Ikuo Hirayama, the Uzbek-Japanese Center and the Uzbekistan-Japan Friendship Society.
In the framework of the days of Japanese culture, traditional Japanese kimono, women's belt – "obi", Japanese fan, dolls and Japanese cuisine are presented. Japanese traditional calligraphy art will also include shodo, tea ceremony, sumie, kyrie (Japanese applique), Japanese dessert making, and Japanese master-classes and demonstrations.