25-29-may kunlari Ikuo Xirayama xalqaro madaniyat karvonsaroyida Yaponiyaning Oʻzbekistondagi madaniyati kunlari boʻlib oʻtmoqda. Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi, Yaponiyaning Oʻzbekistondagi elchixonasi, Ikuo Xirayama xalqaro madaniyat karvonsaroyi, Oʻzbekiston-Yaponiya markazi va “Oʻzbekiston-Yaponiya” doʻstlik jamiyati tomonidan tashkillashtirilgan mazkur loyiha ochilish marosimiga JIDU Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti 2-bosqich talabalari “Sharq tillari” kafedrasi mudiri, Yaponiya tadqiqot tahliliy markazi rahbari Hakima Gafurova boshchiligida ishtirok etishdi.
Yaponiya madaniyati kunlari doirasida anʼanaviy yapon kimonosi, ayollar belbogʻi – “obi”, yapon yelpigʻichi, qoʻgʻirchoqlar va yapon taomlari koʻrgazmalari taqdim etiladi. Shuningdek, Yaponiyaning anʼanaviy xattotlik sanʼati - shodo, choy marosimi, sumiye, kiriye (yapon aplikatsiyasi), yapon shirinliklarini tayyorlash va yapon tili boʻyicha mahorat darslari va namoyishlar ham boʻlib oʻtadi.

Студенты факультета МЭМ приняли участие в Днях японской культуры
25-29 мая в Международном караван-сарае культуры Икуо Хираямы проходят Дни японской культуры в Узбекистане. На церемонии открытия участствовали студенты 2 курса факультета Международной экономики и менеджмента УМЭД под руководством заведующей кафедрой восточных языков, руководителя Японского исследовательского аналитического центра Хакимы Гафуровой.
Организаторами данного проекта выступают: Академия художеств Узбекистана, Посольство Японии в Республике Узбекистан, Международный караван-сарай культуры Икуо Хираямы, Узбекско-Японский центр и Общество дружбы Узбекистан-Япония.
В рамках Дней культуры Японии, будут представлены площадки: традиционного японского кимоно, женского пояса оби, веера, кукол и японской еды. Также состоятся мастер-классы и демонстрации по традиционным японским видам искусства – каллиграфии, чайной церемонии, сумиэ, кириэ (японская аппликация), приготовлению японских сладостей и японскому языку.