Gruziya mustaqillik kunida JIDUda Gruziyaning Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Zurab Abdushelishvilining talabalar, tadqiqotchilar va oʻqituvchilar uchun maʼruzasi tashkil etildi. Oliy martabali mehmonni Xalqaro aloqalar boʻyicha universitet prorektori professor S.Saidqosimov qarshi olib, mazkur tarixiy sana bilan qutladi.
Janob Z. Abdushelishvili “Zamonaviy Gruziya va jahon hamjamiyati” deb nomlangan keng qamrovli maʼruzasida oʻz davlatining boy tarixi, qadriyatlari va zamonaviy oʻzgarishlari boʻyicha maʼlumot berdi, shuningdek Gruziya bilan Oʻzbekiston oʻrtasida ikki tomonlama foydali hamkorlikning rivoji haqida ham toʻxtalib oʻtdi.
Gruziya bugungi kunda 180 dan ortiq mamlakatlar bilan diplomatik munosabatlarni oʻrnatgan. Uning tashqi siyosatida Markaziy Osiyo respublikalari ham muhim rol oʻynaydi. Xususan, Oʻzbekiston va Gruziya oʻrtasida 1994-yilning 19-avgustida oʻzaro diplomatik aloqalar oʻrnatilgan. Mamlakatlarimizning transport, energetika, qishloq xoʻjaligi va farmatsevtika yoʻnalishlarida yaqin hamkorligi davom etmoqda. Turizm, sogʻliqni saqlash, investitsion muhitni barqarorlashtirish yoʻnalishlaridagi harakatlar ham yil sayin rivojlanyapti. Oʻz nutqida janob Z. Abdushelishvili  Oʻzbekiston rahbariyatiga pandemiya davrida Gruziyaga yuborgan gumanitar yordami uchun minnatdorligini ham izhor etib oʻtdi.
Gruziya Elchisinig raqamlar, dalillarga boy maʼruzasi tinlovchilarda katta qiziqish uygʻotdi. Qatnashchilar tomonidan Elchi janoblariga qator savollar berib, ularga batafsil javoblar olindi.
Onlayn munorzara davomida ayniqsa “Xalqaro munosabatlar” fakultetining oʻqituvchisi Nargiza Moʻminova, talabalar Mohinur Sobirova, Ulugʻbek Jangchiddinov hamda boshqa tadqiqotchilar faol ishtirok etishdi.
Oʻzbekistondagi Gruziya Elchixonasi amaliy koʻmagi bilan JIDU hamda yetakchi Gruziya taʼlim muassasalari oʻrtasida ilmiy-tadqiqot masalalarida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish boʻyicha kelishib olindi.

The Georgian Ambassador delivered a lecture at the UWED
On the Independence Day of Georgia, UWED hosted an online lecture by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Uzbekistan Zurab Abdushelishvili to students, researchers and teachers. The high guest was welcomed and congratulated on this historic date by the Vice-Rector for International Relations of the UWED, Professor S. Saidkasimov.
Mr Z.During in his speech, Abdushelishvili comprehensively covered the topic “Modern Georgia and the world community”, spoke about the rich history, national traditions and modern achievements of his state, and also spoke about the activities of the embassy to develop mutually beneficial cooperation between Georgia and Uzbekistan.
Currently, Georgia maintains diplomatic relations with 180 countries around the world. In its foreign policy, special attention is also paid to the republics of Central Asia. In particular, diplomatic relations between Georgia and Uzbekistan were established on August 19, 1994. Our countries cooperate in the fields of transport, energy, agriculture and pharmaceuticals, and we are developing cooperation in the fields of tourism, healthcare, and creating a sustainable investment climate. In his speech, Mr Z. Abdushelishvili expressed gratitude to the leadership of Uzbekistan for the humanitarian assistance to Georgia during the pandemic.
The lecture of the Georgian Ambassador, filled with many figures, facts, and concrete examples, aroused great interest among the audience. A number of questions were asked, to which the students received detailed answers.
During the online discussion, showed special activity the teacher N. Muminova and the 2nd-year students of the Faculty of “International Relations” U. Dzhangchiddinov, M. Sobirova and other researchers.
An agreement was reached with the assistance of the Embassy of the Republic of Uzbekistan in scientific and educational cooperation between the UWED and the leading universities of Georgia.