Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida raqobatbardosh mutaxassislarni tayyorlash, universitet bilan korxona-tashkilotlar o'rtasida mustahkam aloqa o'rnatish, mutaxassislik bo'yicha bitiruvchilarni ish bilan ta'minlash uchun sharoit yaratish asosiy vazifalaridan hisoblanadi. Shu maqsadda doimiy tarzda ishlab chiqarish korxonalari, ilmiy markazlar va tashkilotlar mutaxassislari bilan turli xil uchrashuvlar, tanishish va malaka amaliyotlari, stajirovkalar, davra suhbatlari o'tkazilib kelinadi.
Ishlab chiqarish  korxonalari bilan o'zaro munosabatlarning eng qiziqarli, aniq va esda qolarli shakli bu – universitetda Karyera kuni va bo'sh ish o'rinlari yarmarkasini o'tkazishdir. 2021-yil 21- mayda talabalar, bakalavriat va magistratura bitiruvchilari, doktorantlar yuzdan ortiq tashkilotlar, vazirliklar, idoralar, xalqaro, savdo va davlat korxonalari, muassasalari vakillari bilan uchrashishdi. Dastlab tadbir ishtirokchilari majlislar zaliga yig'ilishdi. JIDU rektori Komiljon Karimov ish beruvchi mehmonlar va talabalarga tadbirga qiziqish hamda ishtirok uchun o`z minnatdorchiligini bildirdi. Kelgusi yilda universitet tashkil etilganining 30 yilligini nishonlash kutilmoqda. O‘tgan davr ichida bu yerda 6 mingdan ortiq bitiruvchi tahsil oldi, ular O'zbekistonda va ko'plab xorijiy davlatlarda, elchixona, konsullik, xalqaro markazlar, yetakchi tashkilot va vakolatxonalarda ishlaydilar. Universitet jamoasi nafaqat yuqori bilim-malakaga ega, balki o'z ishi va ona Vataniga muhabbati kuchli, uning kelajagi uchun yuksak fuqarolik bilan yondashuvchi mas'uliyati mutaxassislarni tayyorlashga intiladi. Bu yil 500 ga yaqin talaba JIDUning turli yo'nalishlarida o'qishni tamomlaydi. Rektor shuningdek, bu yilgi Karyera kunining yangiligi – barcha talabalar, bitiruvchilar va universitet xodimlari uchun mavjud bo'sh ish o'rinlari va ular to'g'risida keng ma'lumot beradigan "Karyera markazi" va uning kanalining (https://t.me/UWEDCareerCentre) yaratilishi ekanligini ta'kidladi. U orqali turli ish beruvchilar bilan hamkorlikka oid takliflar yoritib boriladi. O'zbekiston Tashqi ishlar vazirligi vakili Shaydogul Zokirova o'z so‘zida tadbirning muhimligini qayd etib, innovatsiyalarni faollashtirish, investitsiyalarni rivojlantirish va iqtidorli, tashabbuskor yosh mutaxassislarni qo'llab-quvvatlash borasidagi davlat siyosati haqida so'zladi.
Gulbahor Yo'ldosheva JIDU bitiruvchilari assotsiatsiyasi nomidan so'zga chiqib, 26 yil oldin “Xalqaro huquq” fakultetini tamomlaganini yodga oldi. Bugungidek tadbir sabab u ham ish beruvchi bilan o‘zaro uchrashib, orzusidagi ishini topgani, chet elda malaka oshirib, ayni paytda Fransiya kompaniyasida ishlayotganini bildirdi. Fursatdan foydalanib, G.Yo‘ldosheva fransuz tilini biladigan talabalarni o‘z jamoasiga hamkorlikka taklif qildi.
Talabalar universitetga kelgan yangi ish o‘rinlarini taklif qilgan hech bir tashkilotni e'tiborsiz qoldirmadilar. Ba'zilar davlat muassasasini, boshqalar esa xususiy korxonalarni tanlashdi, yoshlarni hamma narsa: ish sharoitlari, ish vaqti va ishni chet elda davom ettirish, malaka oshirish kurslarida o‘qish va taklif etiladigan xizmat yashash joylari qiziqtirdi. O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutidan talabalarga bo`lim rahbarlari B.Sotiboldiev va K.Oripovlar maslahat berishdi. Ularning atrofini Xalqaro huquq fakulteti bitiruvchilari Xolmuhammad Abdurasulov, Orifjon Soliyev, doktorant-iqtisodchi Elyor Moilyev va boshqalar o'rab olishdi. Hammaning savollariga maslahatchilar batafsil javob berib, risolalar, materiallar, o`z telefon raqamlarini qoldirishdi. Mazkur Markaz JIDUning uzoq yillik hamkori bo'lib, ko'plab bitiruvchilar uning turli tuzilmalarida, bo'limlarida muvaffaqiyatli ishlashadi, ular qatorida direktor E.K.Aripov, mutaxassislar R.Xurramov, K.Allaberganov va boshqalar bor. Ahmedov Kayrat – Xalqaro munosabatlar fakultetining 1-bosqich talabasi, mening hayron bo‘lib, “Siz bitiruvchi emasizku, nega “Taraqqiyot strategiyasi” markazi vizitkalarni oldingiz” degan savolimga: “Men tahlilni yaxshi ko'raman va qiziqaman, ular olib boruvchi ko'p qirrali faoliyatda o'zimni sinab ko'rmoqchiman. Menga avval stajyor sifatida o‘zimni sinab ko'rishni taklif qilishdi”, deya javob berdi. Shunisi e'tiborga loyiqki, unga markaz xodimi, iqtisodchi, JIDU bitiruvchisi Iskandar O'roqboev maslahatlar berdi.
"O'zbekko'mir" aksiyadorlik kompaniyasi JIDUning bo'sh ish o'rinlari Yarmarkasida birinchi marta ishtirok etmoqda, ularning idorasi Angren shahrida joylashgan, 10 dan ortiq talabalar o'zlarining rezyumelerini qoldirishdi, ko'pchilikni taklif qilingan ish sharoitlari, yuqori ish haqi, uy-joy va boshqalar qiziqtirdi.
20 dan ortiq talabalar Global Textile Group bilan hamkorlik qilish uchun ariza topshirdilar. Kompaniya vakili, bo'lim boshlig'i Natalya Gornostayeva “Bizni talabalaringiz va ularning ko'rsatgan ishtiyoqlari shu qadar quvontirdiki, barchani korxonamizga taklif qilishga, ishlab chiqarish bo'yicha ekskursiya uyushtirishga, taqdimot tayyorlashga qaror qildik. Bizga ayniqsa moliyachilar, iqtisodchilar, marketologlar, menejment, PR bo'yicha mutaxassislar kerak”.
Ko'p sonli talabalar Kanadaning PBT ANTARES-PKF kompaniyasi vakolatxonasi joylashgan stolni o'rab olishdi, kompaniyaning vakili Oybek Ataxanov bu konsalting tashkiloti haqida gapirib berdi. Tashkilot turli xizmatlar ko'rsatadi, auditorlik tekshiruvlarini o'tkazadi, asosan O'zbekistonda faoliyat yuritayotgan xalqaro tashkilotlar bilan ishlashadi.
Universitet kutubxonasining yozgi pavilyonida turli xil vazirlik vakillari, jumladan, Turizm va sport, mudofaa, innovatsion rivojlanish vazirligi, O'zbekiston Oliy sudi, respublika prokuraturasi vakillari va boshqalar joylashgan edi.
“JIDU magistraturasini bu yil yetti yo'nalish bo'yicha 160 talaba bitirmoqda”, dedi ushbu bo'lim dekani, fan doktori Otabek Nayimov. Talabalarning deyarli 90 foizi o'qishni ishlab chiqarish bilan birga olib boradi. Ba'zi magistrantlar ish beruvchilar bilan uchrashib, rezyumelerini qoldirishdi,  bog‘lanish uchun aloqa raqamlarini olishdi, boshqalari esa ish o‘rinlarning o'ziga xos xususiyatlarini batafsilroq bilishni istadilar. Magistratura talabasi Fazlidin Ataullaev (Jahon siyosati yo'nalishi) ilmiy izlanishlar bilan shug'ullanishni davom ettirishni istaydi, u akademik, tadqiqot markazlari, masalan, Strategik va Mintaqalararo tadqiqot instituti bilan qiziqdi. Nozima Musaeva Turizm va tarjima faoliyati yo'nalishida o'qiydi, shuning uchun u sayyohlik tashkilotlarining takliflari bilan qiziqdi. Irina Pak shubhasiz tijorat va xususiy tashkilotlarga borishga qaror qildi, uning fikriga ko'ra, u yerda mustaqillikni namoyish etish va kreativlikni sinash mumkin. Magistratura talabasi Maftuna Karimqulovaning esa o'ziga xos tanlov mezonlari bor, u farzandi , oilasi va ish faoliyatini qulay sharoitda birlashtirishni xohlaydi.
Karyera kunini  muvaffaqiyatli o`tkazishda  rertorat xodimlari, Amaliyot  va monitoring bo'limi, fakultet dekanatlari va universitetning boshqa bo'limlari xissasini ham alohida qayd etib o‘tish lozim. Amaliyot bo`limi bo`shligi D.Riskidinova ish natijalarini sarhisob qilar ekan, mehnat yarmarkasining barcha ishtirokchilari-mehmonlariga anketalar tarqatilganligini va bu o‘z navbatida sotsiologik so'rov ham ekanligini ham ta’kidladi.
Mehmonlarga JIDU bitiruvchilari ularning tashkilotlarida ishlayaptimi va ular haqida qanday fikr-mulohazalari bor, qancha bitiruvchini ishga olish imkoniyatlari bor, talabalar uchun stajirovkalar, amaliyot o'tazish bo‘yicha sharoitlar, JIDU bilan memorandum tuzish masalasi, o`tkazilgan tadbir bo`yicha fikrlari bo‘yicha savollar berildi. Javoblar ham turlicha bo‘ldi, ba'zilari bu yil ikkita yoki uchta bitiruvchilarni ishga olishlari mumkinligini bildirishgan bo‘lsa, boshqalari amaliyotga qabul qilish istagini bildirdilar, boshqalari esa talabalarni jamoatchi xodim, zaxiradagi kabi ishlarga jalb etish taklifini berishdi. Bo‘lajak mutaxassislar bilan o'tkazilgan bunday ochiq uchrashuvlarni hamma mamnuniyat bilan kutib oldi, ularning xohish-istaklari va qiziqishlarini eshitish, ular uchun o‘ziga xos yutuq va yosh kadrlar bilan ishlashni takomlashtishdir.
Xulosa o‘rnida, JIDUda Karyera kuni hammada iliq taassurot qoldirdi va talabalarga mehnat bozori va zamonaviy mutaxassislarga qo'yiladigan talablarni yaxshiroq tushunishda yordam berdi.

День карьеры и Ярмарка вакансий
Университет мировой экономики и дипломатии одну из главных своих задач видит в подготовке конкурентоспособных специалистов, в установлении прочной связи между университетом и производством, в создании условий для трудоустройства всех выпускников по выбранной специальности. В этих целях проводятся различные встречи, ознакомительные и квалификационные практики, стажировки, круглые столы с руководителями, специалистами производств, исследовательских центров, организаций.
Но наиболее масштабной и ярко запоминающейся формой взаимодействия с производственниками является проведение в университете День Карьеры и Ярмарки вакансий. 21 мая 2021г. состоялась встреча студентов, выпускников бакалавриата и магистратуры, докторантов с представителями более ста организаций, министерств, ведомств, международных, коммерческих и государственных предприятий, учреждений. Участники этого мероприятия собрались в актовом зале, их приветствовали пламенные слова студентов-ведущих, они выражали благодарность за сотрудничество и готовность быть ответственными и достойными при выборе предлагаемых им работ и должностей.
Перед гостями и студентами выступил ректор УМЭД Комилжон Каримов. Он отметил, что университет готовится отмечать 30-летие со дня его основания. Более 6 тысяч выпускников обучились здесь за это время, они работают в ведущих организациях и представительствах, как Узбекистана, так и во многих зарубежных странах, посольствах, консульствах, международных центрах. Коллектив университета стремиться подготовить специалистов не только с высокой квалификацией, но и высоким гражданским чувством ответственности за свое дело и процветание родной страны, ее будущее. В этом году учебу по различным направлениям УМЭД завершают около 500 студентов. Ректор также заметил, что новизной нынешнего Дня карьеры явилось создание Карьерного центра и его канала (https://t.me/UWEDCareerCentre), который представляет обширную информацию для всех студентов, выпускников и сотрудников университета об имеющихся вакансиях и предложениях-приглашениях к сотрудничеству с различными организациями-работодателями. Представитель МИД Узбекистана Шайдогул Закирова в своем выступлении подчеркнула значимость проводимого мероприятия, сказала о политике государства в развитии инновации, инвестиций и поддержке талантливых, инициативных молодых специалистов.
От имени ассоциации выпускников УМЭД выступила Гульбахор Юлдашева, она окончила факультет международного права 26 лет назад, и именно благодаря таким дням, встрече студентов с работодателями, нашла свою любимую работу, стажировалась за границей, сейчас работает во французской компании, приглашает знающих французский язык к сотрудничеству.
Студенты не оставили без внимания почти ни одну из посетивших университет организаций, предлагавших свои услуги по трудоустройству. Одни выбирали госучреждения, другие частные предприятия, молодых интересовало все и условия, режим работы, и возможности совмещения профессиональной работы с повышением квалификации за рубежом, на образовательных курсах, и обеспечение местом проживания, жильем. От Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан студентов консультируют руководители отделов Б.Сотиболдиев и К.Орипов. Их окружили выпускники факультета «Международного права» Холмухаммад Абдурасулов, Орифжон Солиев и другие. Здесь и докторант-экономист Элёр Мойлиев. У всех множество вопросов, на все их консультанты отвечают подробно, дают им буклеты, материалы, телефоны. Центр является многолетним партнером УМЭД, многие выпускники успешно работают в его различных структурах, отделах, среди них, директор Э.К.Арипов, специалисты Р.Хуррамов, К. Аллаберганов и др.
Ахмедов Кайрат – студент первого курса факультета «Международные отношения», на мой удивленный вопрос, вы же не выпускник, зачем взяли визитки у Центра «Стратегия развития», он ответил: «Я люблю аналитику и меня заинтересовала их многоаспектная работа, хочу проверить себя. Мне предложили попробовать вначале в качестве стажера». Примечательно, что его консультирует, сотрудник центра, экономист, Искандар Урокбаев, выпускник УМЭД.
Акционерное общество «Узбеккумир» впервые участвует в Ярмарке вакансий УМЭД, их офис находится в Ангрене, более 10 человек оставили им свои резюме, многих привлекло предлагаемые условия работы, высокая зарплата, обеспечение жилплощадью и др. Для работы на их предприятиях требуются бухгалтеры, экономисты, юристы. Мобильные, сотовые компании Ucell, Mobiuz, сеть супермакетов Makro, Vivo, банковские и страховые организации, юридические, адвокатские центры также привлекли внимание молодежи. В числе приглашенных были «Asia Alliance Bank»,“Хамкорбанк», «Микрокредитбанк», “Халк банк» и др.
В компанию «Global Textile Group» более 20 студентов подали заявки на сотрудничество. Представитель компании, начальник отдела Наталья Горностаева сказала, “мы так заинтересовались вашими воспитанниками, их проявленным энтузиазмом, что решили всех пригласить к нам, организовать экскурсию по производству, подготовить презентацию, чтобы молодые могли лучше представить специфику нашей работы. Нам нужны финансисты, экономисты, маркетологи, специалисты по менеджменту, ПР и др.”. Большое число студентов окружало столик, где разместилось представительство компании Канады PBT ANTARES–PRF, ее представитель Ойбек Атаханов рассказал, что это консалтинговая организация, они оказывают услуги, проводят аудиты, работают преимущественно с международными организациями, ведущими свою деятельность в Узбекистане.
В летнем павилоне университетской библиотеки были расположены представители различных миристерств, в их числе – Министерства туризма и спорта, Обороны, Инновационного развития, представители Верховного суда Узбекисана, Республиканской прокуратуры и др.
“По семи направлениям 160 студентов заканчивают в этом году магистратуру УМЭД”, замечает декан этого отделения, доктор наук Отабек Найимов. Почти 90 процентов студентов совмещают обучение с производством. Вместе с тем некоторые из магистрантов, встретившись с работодателями, оставляют свои резюме, берут контактные телефоны, желают ближе узнать специфику других рабочих мест. Магистрант Фазлидин Атауллаев (направление-Мировая политика) хочет продолжать заниматься научным исследованием, его заинтересовали академические, научно-исследовательские центры, например, ИСМИ. Нозима Мусаева обучается по направлению Гидовское сопровождение и переводческая деятельность, поэтому ее интересуют предложения тур организаций. Ирина Пак однозначно решила идти в коммерческие и частные организации, по ее мнению, там больше можно проявить самостоятельности и апробировать креативность мышления. У магистрантки Мафтуны Каримкуловой свои критерии отбора, ей нужно совмещать работу с семьей, так как желает сама присматривать за ребенком и подготовить его к детсаду.
Большую организационную работу по проведению Дня Карьеры провели ректорат, отдел практики, стажировки и мониторинга карьерного роста, деканаты факультетов и другие подразделы университета. Начальник отдела Практики Д. Рискидинова, подытоживая итог работы, замечает, что всем участникам-гостям Ярмарки вакансий были розданы анкеты, это явилось своего рода, социологическим опросом. Ставились вопросы, работают ли в их организации выпускники УМЭД и каковы о них отзывы, сколько выпускников они могут принять на работу, хотели ли бы они заключить с университетом меморандум для прохождения студентами практики, стажировки, отметить свои отзывы, пожелания по проведенному мероприятию, встречи работодателей со студентами. Ответы были разные, одни указали, что могут принять на работу в этом году двоих-троих, другие больше внимания уделили принятию практикантов, третьи ответили, что возьмут пока студентов на работу в качестве волонтеров, в резерв и т.д. Но все приветствовали подобные открытые встречи с будущими специалистами, они услышали их пожелания, интересы, это позволяет скорректировать, как рекламную деятельность, так и работу с молодыми кадрами.
В целом День Карьеры в УМЭД оставил много впечатлений и помог студентам лучше узнать рынок труда и предъявляемые требования к современным специалистам.