Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida har yili oʻtkaziladigan “JIDUda Chet tillari kuni” bayrami boʻlib oʻtdi. Ushbu tadbirni tashkil etishdan maqsad – talabalarning chet tillarini oʻrganishga boʻlgan ishtiyoqini oshirish, nutq meʼyorlarini takomillashtirish, olingan bilim va malakalarni amaliyotda ijodiy masalalarni yechishda qoʻllash, ijodiy faollik va mantiqiy fikrlashni shakllantirishdan iborat. Bu yilgi epidemiologik vaziyatni hisobga olgan holda tadbir “Zoom” platformasida onlayn tarzda oʻtkazildi.
Tadbir koordinatorlari sifatida Roman-german tillari kafedrasi mudiri Vasilya Mamatkasimova va kafedraning boshqa professor-oʻqituvchilar tarkibi qatnashishdi. Yevropa tillari kunini oʻtkazish uchun fransuz, nemis, ispan va italyan tillarini oʻrganuvchi talabalar jalb qilindi.
Yevropa tillari kuni universitet hayotidagi qiziqarli va unutilmas hodisadan biri sifatida talabalarning yuqori bilim, ijodiy potensiallari, Roman-german tillari kafedrasi oʻqituvchilarning esa malakasini namoyish etdi. 100 ga yaqin ishtirokchilar qatnashgan onlayn-tantanada talabalar ijodiy qobiliyatlarini oʻrgangan xorijiy tillari orqali namoyish qilishdi. Uchrashuvda shuningdek JIDUga biriktirilgan Mirzo Ulugʻbek tumaning Boʻz, Beshkapa, Ahmad Yugnakiy, Bahor va Traktorsozlar mahallalaridan yoshlar ham ishtirok etishdi.
Bunday tadbirlar talabalarning xorijiy tillarni oʻrganishga boʻlgan qiziqishini oshirib, oʻquv-tarbiyaviy jarayonga ijobiy taʼsir koʻrsatadi.

"День иностранных языков" в онлайн формате
В Университете мировой экономики и дипломатии состоялось традиционное мероприятие «День иностранных языков в УМЭД». Целью проведения данного мероприятия является усиление мотивации к изучению иностранных языков, совершенствование речевой компетенции, практическое применение полученных умений и навыков для решения творческих задач, формирование творческой активности и творческого мышления студентов. Учитывая эпидемиологическую ситуацию в этом году, мероприятие проводилось онлайн на платформе Zoom.
Координаторами мероприятия выступили заведующая кафедрой Романо-германские языки Василя Маматкасимова и профессорско-преподавательский состав. В проведение Дня европейских языков были вовлечены студенты, изучающие французский, немецкий, испанский и итальянские языки.
День европейских языков явилась ярким и интересным событием в жизни университета, продемонстрировала высокий творческий потенциал студентов, яркую творческую индивидуальность отдельных номеров и высокий профессионализм преподавателей кафедры РГЯ. Количество участников онлайн-праздника составило 100 человек. Студенты показали хороший уровень владения иностранным языком, умения использовать полученные знания для демонстрации своих талантов. На онлайн-встрече также участвовала молодежь из прикрепленных к УМЭД махаллях Мирзо-Улугбекского района: Буз, Бешкапа, Ахмад Югнаки, Бахор и Тракторсозлар.
Такие мероприятия помогают поддерживать интерес и мотивацию у студентов к изучению языка и играют большую роль в учебно-воспитательном процессе.