Vengriya-Oʻzbekiston taʼlimdagi hamkorlikning yangi bosqichi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Vengriyaning Matvey Korvin nomidagi Budapesht universitetining Markaziy Osiyoni oʻrganish markazi bilan video uchrashuv boʻlib oʻtdi. Oʻzbekistondagi Vengriya elchixonasi va Vengriyaning yurtimizdagi elchixonasi amaliy yordami bilan tashkil qilindan muloqotda Vengriya tomonidan Budapesht universitetining Markaziy Osiyoni oʻrganish markazi direktori Marton Krasnay, markazning ilmiy ishlar boʻyicha ijrochi direktori Miklosh Rosti, universitet faxriy professori Balaj Hamori, Oʻzbekistondagi Vengriya elchisi Peter Santo, JIDU prorektori Saidmuxtor Saidqosimov, XIM fakulteti dekani Mirzo Umid Hamdamov, XM fakulteti dekan Murad Bahodirov, Vengriyadagi Oʻzbekiston elchisi Rustam Xudoyberdiyevlar qatnashishdi. Dastlab tomonlar ikki davlat oʻrtasida oʻrnatilgan keng tomonlama hamkorlik, joriy yilning martida Vengriya Bosh vaziri Viktor Orbanning Oʻzbekistonga tashrifi yuzasidan amalga oshirilgan kelishuv va bitimlarning mohiyati yuzasidan fikr almashishdi. Oʻzbekiston va Vengriya xalqlarini tarixiy umumiylik, yaqin hamkorlik aloqalari bogʻlab turadi. Bugun Vengriya Oʻzbekistonning Yevropadagi muhim hamkorlaridan biriga aylangan. Tomonlarning birgalikdagi harakatlari oʻlaroq bu hamkorlik yildan-yilga rivojlanmoqda.
Videomuloqotda Budapesht universitetining Markaziy Osiyoni oʻrganish markazi va Korvin universiteti haqida maʼlumotlar berildi. Matvey Korvin nomidagi universitetga 1920-yilda asos solingan boʻlib, bugungi kunda iqtisodiyot, menedjment va ijtimoiy fanlar yoʻnalishida Vengriyadagi yetakchi OTMdan biridir. Universitet boshidagi Markaziy Osiyoni oʻrganish markazi 2016-yilda ochilgan. Markaz Vengriyaning Milliy neft va gaz kompaniyasi boʻlgan "MOL", "Gedeon Richter Ltd." Xalqaro farmatsevtika va biotexnologiya kompaniyasi, Vengriyaning eksport-import milliy banki "Eximbank" kabi tashkilotlar uchun Oʻzbekistonning biznes muhiti va iqtisodiyotini oʻrgangan.
Tomonlar oʻrtasida Markaziy Osiyo uchun muhim yoʻnalishlardan boʻlgan suv resurslaridan oqilona foydalanish sohasi boʻyicha mutaxassislar tayyorlash, magistratura, tadqiqotchilar va oʻqituvchilar almashish orqali malaka oshirish va oʻquv dasturlarini yoʻlga qoʻyish, ikki davlat professor-oʻqituvchilarining onlayn va oflayn maʼruzalarni tashkil etish masalalari muhokama qilindi. Oʻzaro hamkorlikni huquqiy jihatdan mustahkamlash maqsadida kelishuv memorandumini imzolashga kelishildi.

Венгрия-Узбекистан - новый этап сотрудничества в сфере образования
В Университете мировой экономики и дипломатии прошла видеоконференция с Центром центральноазиатских исследований Будапештского университета имени Матвея Корвина. Встреча была организована при практическом содействии Посольства Венгрии в Узбекистане и Посольства Узбекистана в Венгрии. В нем с венгерской стороной участвовали Директор Центра по изучению Центральной Азии при Будапештском университете Мартон Краснай, Исполнительный директор Центра Университет Корвина по научным работам Миклош Рости, Почетный профессор, бывший проректор Университет Корвина, научный сотрудник Центра по изучению Центральной Азии Балаж Хамори, Посол Венгрии в Узбекистане Петер Санто, а также проректор по международным связям УМЭД Саидмухтор Саидкасимов, декан факультета международной экономики и менеджмента Мирзо Умид Хамдамов, декан факультета международных отношений Мурад Баходиров, посол Узбекистана в Венгрии Рустам Худойбердиев. Вначале стороны обменялись мнениями о всестороннем сотрудничестве двух стран, договоренностях, достигнутых в ходе визита премьер-министра Венгрии Виктора Орбана в Узбекистан в марте этого года. Народы Узбекистана и Венгрии связывают общие страницы истории, тесные партнерские отношения. Сегодня Венгрия является одним из важных партнеров Узбекистана в Европе. Благодаря взаимным усилиям и практическому взаимодействию это партнерство с каждым годом укрепляется.
На видеоконференции была представлена информация о Центре исследований Центральной Азии при Университете Будапешта. Будапештский университет имени Матвея Корвина, основанный в 1920 году, является одним из самых выдающихся учебных заведений Венгрии в области экономики, менеджмента и социальных наук. Научно-исследовательский Центр по изучению Центральной Азии при Университете Корвина был основан в 2016 году. Центр проводил изучения бизнес среды и экономического потенциала Узбекистана по запросу таких компаний, как Национальная нефтегазовая компания Венгрии «MOL», мультинациональная фармацевтическая и биотехнологическая компания «Gedeon Richter Ltd.», экспортно-импортный банк Венгрии «Eximbank» и другие с целью расширения торгово-экономических отношений.
Стороны обсудили вопросы подготовки специалистов в области рационального использования водных ресурсов, обмена магистрантами, исследователями и преподавателями, а также организации онлайн и офлайн лекций профессоров и преподавателей двух стран. Было решено подписать меморандум о взаимопонимании для укрепления сотрудничества между университетами.