Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining Axborot-resurs markaziga AQSHdan Oʻzbekistonning Vashingtondagi Elchisi J.Vahobov tomonidan yuborilgan yangi darslik materiallari toʻplami yetib keldi. 14-mart kuni Ingliz tili kafedrasi mudiri Ye. V. Borisova rahbarligida talaba va tadqiqotchilar uchun yetakchi amerika gazeta va jurnallarining soʻnggi sonlari taqdimoti boʻlib oʻtdi. Talabalar  Washington post, The New York Times, The Wall Street Journal va boshqa mashhur manbalardagi maqolalarni tahlil qilish orqali Amerika Qoʻshma Shtatlarining bugungi siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy rivoji boʻyicha fikr almashdilar.
Ye.V.Borisova taʼkidlaganidek, “JIDU talabalari CNN, BBC kabi televizion loyihalarni, internet nashrlarni har doim oʻzlari qiziqish bilan kuzatib borishadi. Bosma nashrlarni oʻqishga esa doim ham imkoniyat topilmasligi mumkin. Universitet kutubxonasida yigʻilib, bu yerdagi xorijiy, eng avvalo BMT asosiy ishchi tillari hisoblangan tillardagi bosma nashrlarni birgalikda oʻqish, ularni muhokama qilish, fikr almashish esa yaxshi anʼanaga aylangan. Amaliyotda oʻz tasdigʻini topganidek bu jarayon orqali yoshlarda xorijiy til malakasi mustahkamlanadi, jiddiy mavzulardagi ilmiy materiallarni tahlil qilish va muloqotlarda ingliz tilida oʻz fikrini erkin  bayon eta olish koʻnikmasi rivojlanadi. Shu bois Oʻzbekistonning AQSHdagi Elchixonasiga kutubxonamizni yangi amerika nashrlari bilan boyitishga qoʻshgan hissasi uchun chuqur minnatdorchiligimizni bildiramiz”.
JIDU Xorijiy tillar kafedralarining tajribasi shuni koʻrsatadiki, turli tillarda OAV materiallari bilan ishlash talabalarning kelgusidagi diplomatik faoliyatlari uchun muhimdir.  Dars jarayonlarida olingan bilimlarning amaliyotda bunday qoʻllanishi esa talabalarning bilimiga ijobiy taʼsir qiladi va shu sababli ham faol mashgʻulot shakllari universitetda kelgusida ham keng miqyosda foydalaniladi.

The UWED Information Resource Center has received another batch of the latest US periodicals sent by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to the United States J. Vakhabov. On March 14th , a presentation of the latest issues of the most popular  American newspapers, journals and magazines was made. The given presentation was held with the participation of students and researchers under the guidance of the head of the Department of English E.V. Borisova. The students analyzed current developments of political, economic and social spheres of the United States based on publications of such popular editions as The Washington Post, The New York Times, The Wall Street Journal and others.
Elena Borisova puts emphasis on that fact that, “UWED students during their English classes watch current news, CNN and BBC TV reports on a regular basis. They also read Internet publications with great interest, but not always students have an opportunity to read printed newspapers. Therefore, it has become a good tradition to gather in our library, read, discuss and exchange opinions about the articles read. It should be noticed that discussions are held in different languages where special attention is paid to the UN official languages.   As practice shows, newspaper reading helps to improve English, increases critical thinking and boosts students’ abilities to analyze serious scientific texts as well as skills of expressing their opinions in discussions in English independently. Therefore, we want to express our gratitude to the Embassy of Uzbekistan in the United States for the regular enrichment of our library collection with new American newspapers”.
Media materials in different languages are important for the future diplomatic career of students. Practical application of the language skills, acquired in the learning process influences positively on the quality of students' knowledge and such classes will be widely practiced in the UWED in future as well.