Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining Axborot-resurs markaziga AQSHdan Oʻzbekistonning Vashingtondagi Elchisi J.Vahobov tomonidan yuborilgan yangi darslik materiallari toʻplami yetib keldi. 14-mart kuni Ingliz tili kafedrasi mudiri Ye. V. Borisova rahbarligida talaba va tadqiqotchilar uchun yetakchi amerika gazeta va jurnallarining soʻnggi sonlari taqdimoti boʻlib oʻtdi. Talabalar  Washington post, The New York Times, The Wall Street Journal va boshqa mashhur manbalardagi maqolalarni tahlil qilish orqali Amerika Qoʻshma Shtatlarining bugungi siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy rivoji boʻyicha fikr almashdilar.
Ye.V.Borisova taʼkidlaganidek, “JIDU talabalari CNN, BBC kabi televizion loyihalarni, internet nashrlarni har doim oʻzlari qiziqish bilan kuzatib borishadi. Bosma nashrlarni oʻqishga esa doim ham imkoniyat topilmasligi mumkin. Universitet kutubxonasida yigʻilib, bu yerdagi xorijiy, eng avvalo BMT asosiy ishchi tillari hisoblangan tillardagi bosma nashrlarni birgalikda oʻqish, ularni muhokama qilish, fikr almashish esa yaxshi anʼanaga aylangan. Amaliyotda oʻz tasdigʻini topganidek bu jarayon orqali yoshlarda xorijiy til malakasi mustahkamlanadi, jiddiy mavzulardagi ilmiy materiallarni tahlil qilish va muloqotlarda ingliz tilida oʻz fikrini erkin  bayon eta olish koʻnikmasi rivojlanadi. Shu bois Oʻzbekistonning AQSHdagi Elchixonasiga kutubxonamizni yangi amerika nashrlari bilan boyitishga qoʻshgan hissasi uchun chuqur minnatdorchiligimizni bildiramiz”.
JIDU Xorijiy tillar kafedralarining tajribasi shuni koʻrsatadiki, turli tillarda OAV materiallari bilan ishlash talabalarning kelgusidagi diplomatik faoliyatlari uchun muhimdir.  Dars jarayonlarida olingan bilimlarning amaliyotda bunday qoʻllanishi esa talabalarning bilimiga ijobiy taʼsir qiladi va shu sababli ham faol mashgʻulot shakllari universitetda kelgusida ham keng miqyosda foydalaniladi.

В информационо-ресурсный центр УМЭД поступила очередная партия новейшей периодики США, отправленная Чрезвычайным и полномочным послом Республики Узбекистан в Соединенных Штатах Америки Ж.Вахабовым. 14 марта состоялась презентация последних номеров ведущих американских газет и журналов с участием студентов и исследователей на занятии по изучению и обсуждению зарубежной прессы под руководством зав кафедрой английского языка Е.В.Борисовой. Студенты на основе публикаций таких популярных изданий, как The Washington Post, The New York Times, The Wall Street Journal и других источников проанализировали нынешный процесс политического, экономического и общественного развития США.
Как подчеркнула Е.В.Борисова, “Студенты УМЭД на регулярной основе во время уроков английского языка  смотрят актуальные новостные телерепортажи  CNN, BBC и с большим интересом читают интернет-издания, но не всегда есть возможность прочитать печатные издания. Поэтому стало хорошей традицией собираться в нашей библиотеке, читать, обсуждать и обмениваться мнениями о прочитанном на базе традиционных печатных СМИ на различных языках, и прежде всего на основных рабочих языках ООН. Как показывает практика, это помогает совершенствовать навыки владения английским языком, повышать способность анализировать серезные научные тексты и самостоятельно выражать свое мнение в дискуссиях на английcком языке. Поэтому мы очень благодарны посольству Узбекистана в США за  постоянное обогащение нашей библиотеки новыми американсками изданиями”.
Работа с материалами СМИ на разных языках, необходима для будущей дипломатической деятельности студентов. Такое практическое применение языковых навыков, полученных в процессе обучения, положительно сказывается на качестве знаний студентов и поэтому активные занятий будут широко использоваться в УМЭД и в будущем.