JIDUda Qozogʻistonning Narxoz universiteti bilan hamkorlik Memorandumi imzolandi
Qozogʻistonning yetakchi OTMlaridan boʻlgan Narxoz universiteti rahbariyati rasmiy tashrif bilan Oʻzbekistonda boʻldi. Delegatsiyaga universitet rektori Stanislav Buyanskiy rahbarlik qildi. Shuningdek, unga Narxoz universitetining Biznes Oliy maktabi dekani Gulnara Abdikadirova, Xalqaro taraqqiyot va hamkorlikni boshqarish boʻyicha rahbar Jaylagul Sagindikova, rektor assistenti Sabit Muxamjanulilar hamrohlik qilishdi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida qozogʻistonlik universitet rahbariyatini rektor Komiljon Karimov, Xalqaro aloqalar boʻyicha prorektor Saidmuxtor Saidqosimov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor Gulnoza Ismailova, “Xalqaro huquq” fakulteti Shuhrat Urunbayev, “Xalqaro iqtisodiyot va menejment” fakulteti dekani Mirzo Umid Hamdamovlar kutib olishdi.
Uchrashuvni kirish soʻzi bilan ochib bergan JIDU rektori K.H.Karimov dastlab mehmonlar bilan qardosh boʻlgan qozoq va oʻzbek xalqlari oʻrtasidagi azaliy doʻstlik va hamkorlik munosabatlari, turli sohalardagi aloqalar xususan taʼlimdagi rivojlanish boʻyicha fikrlarini boʻlishdi. Bundan tashqari qozogʻistonlik professorlarga Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti haqida batafsil maʼlumot berdi, OTMning potensiali va istiqboli bilan tanishtirdi.
Narxoz universiteti rektori S.G.Buyanskiy ham oʻz navbatida oʻzbekistonlik hamkasblariga yuqori darajada qarshilash va uchrashuv uchun minnatdorchiligini bildirdi. Bugun har sohada yangilanish va rivojlanib borayotgan Oʻzbekistonni koʻrayotganini alohida eʼtirof etdi. Boshqaruvi ostidagi universitet uchun Oʻzbekistondan hamkor tanlaganida JIDUning kadrlar salohiyati va rivojlanish jarayonini oʻrganib chiqqanini bildirdi. Shundan soʻng, Narxoz rektori universitet haqida tayyorlagan taqdimotini namoyish etdi. Bugungi kunda Narxoz universiteti Rossiya, Litva, Fransiya, Buyuk Britaniya kabi 33 ta davlatda 70 ortiq nufuzli hamkorlariga ega. Narxoz universitetida Iqtisodiyot va menejment, raqamli texnologiyalar, Biznes oliy maktabi, huquq va ijtimoiy fanlar kabi yoʻnalishlarda iqtisodiy, moliyaviy va biznes mutaxassislari tayyorlanadi. “Bugun oʻrganib, ertaga boshqar” shiori ostida oʻz faoliyatini yoʻlgan quygan universtitet kadrlar bozoriga nafaqat Qozogʻiston yoki Markaziy Osiyo mintaqasi balki jahon standartlariga mos keluvchi malakali mutaxassislarni yetkazib berishni maqsad qilgan.
JIDU tomoni Narxoz universitetining taklif etgan yoʻnalishlaridan amaliy moliyalashtirish sohasiga qiziqish bildirdi. Bu sohaga boʻlgan yuqori talab va istiqbolidan kelib chiqib ikkila universitet oʻrtasida dastlab shu yoʻnalishda kadrlar tayyorlashga kelishib olindi va hamkorlik boʻyicha Memorandum imzolandi.
Bundan tashqari, uchrashuvda tomonlar oʻrtasida ikki diplomli magistratura, tadqiqotchilar uchun ilmiy konferensiya va davra suhbatlari tashkil qilish, akademik mobillik, Qozogʻiston talabalarining ham Oʻzbekistonda taʼlim olishlari kabi masalalar boʻyicha muzokaralar oʻtkazildi.

The leadership of Narkhoz University, one of the leading universities in Kazakhstan, paid an official visit to Uzbekistan. The delegation was headed by the rector of the university Stanislav Buyansky. He was also accompanied by Gulnara Abdikadirova, Dean of the Higher School of Business at Narkhoz University, Jaylagul Sagindikova Head of International Development and Cooperation and Assistant of Rector Sabit Muhamjanuli.
Rector of University of World Economy and Diplomacy Komiljon Karimov, Vice-Rector for International Relations Saidmukhtor Saidkasimov, Vice-Rector for Research and Innovation Gulnoza Ismailova, Deans of the Faculty of International Law Shuhrat Urunbaev and Faculty of International Economics and Management Mirzo Umid Hamdamov welcomed the leadership of the Kazakh University at the UWED.
Opening the meeting, UWED Rector K.H.Karimov shared with the guests his views on the age-old ties of friendship and cooperation between the brotherly Kazakh and Uzbek peoples, relations in various fields, especially in the field of education. He also briefed the Kazakh professors on the University of World Economy and Diplomacy, its potential and prospects.
Narkhoz University Rector S.G. Buyansky, in turn, thanked his Uzbek colleagues for the warm welcome and meeting. He acknowledged that today he sees a renewed and developing Uzbekistan in all areas. He said that when choosing a partner from Uzbekistan for the university under his leadership, he paid attention to the potential and development of staff at the UWED. After that, the rector of Narkhoz made a presentation about the university. Today, Narkhoz University has more than 70 prestigious partners in 33 countries, including Russia, Lithuania, France and the United Kingdom. Narkhoz University trains economic, financial and business specialists in such fields as Economics and Management, Digital Technologies, School of Business, Law and Social Sciences. Under the motto "Learn today and manage tomorrow", the university aims to provide the market with qualified specialists not only from Kazakhstan or the Central Asian region but also from world standards.
The UWED side expressed interest in applied finance in the areas proposed by Narkhoz University. Due to the high demand and prospects in this area, the two universities initially agreed to train personnel in this area and signed a Memorandum of Cooperation.
In addition, the parties discussed issues related to the organization of double master's programs, holding scientific conferences and round tables for researchers, academic mobility, teaching Kazakh students in Uzbekistan and other promising areas.