JIDUda Qozogʻistonning Narxoz universiteti bilan hamkorlik Memorandumi imzolandi
Qozogʻistonning yetakchi OTMlaridan boʻlgan Narxoz universiteti rahbariyati rasmiy tashrif bilan Oʻzbekistonda boʻldi. Delegatsiyaga universitet rektori Stanislav Buyanskiy rahbarlik qildi. Shuningdek, unga Narxoz universitetining Biznes Oliy maktabi dekani Gulnara Abdikadirova, Xalqaro taraqqiyot va hamkorlikni boshqarish boʻyicha rahbar Jaylagul Sagindikova, rektor assistenti Sabit Muxamjanulilar hamrohlik qilishdi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida qozogʻistonlik universitet rahbariyatini rektor Komiljon Karimov, Xalqaro aloqalar boʻyicha prorektor Saidmuxtor Saidqosimov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor Gulnoza Ismailova, “Xalqaro huquq” fakulteti Shuhrat Urunbayev, “Xalqaro iqtisodiyot va menejment” fakulteti dekani Mirzo Umid Hamdamovlar kutib olishdi.
Uchrashuvni kirish soʻzi bilan ochib bergan JIDU rektori K.H.Karimov dastlab mehmonlar bilan qardosh boʻlgan qozoq va oʻzbek xalqlari oʻrtasidagi azaliy doʻstlik va hamkorlik munosabatlari, turli sohalardagi aloqalar xususan taʼlimdagi rivojlanish boʻyicha fikrlarini boʻlishdi. Bundan tashqari qozogʻistonlik professorlarga Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti haqida batafsil maʼlumot berdi, OTMning potensiali va istiqboli bilan tanishtirdi.
Narxoz universiteti rektori S.G.Buyanskiy ham oʻz navbatida oʻzbekistonlik hamkasblariga yuqori darajada qarshilash va uchrashuv uchun minnatdorchiligini bildirdi. Bugun har sohada yangilanish va rivojlanib borayotgan Oʻzbekistonni koʻrayotganini alohida eʼtirof etdi. Boshqaruvi ostidagi universitet uchun Oʻzbekistondan hamkor tanlaganida JIDUning kadrlar salohiyati va rivojlanish jarayonini oʻrganib chiqqanini bildirdi. Shundan soʻng, Narxoz rektori universitet haqida tayyorlagan taqdimotini namoyish etdi. Bugungi kunda Narxoz universiteti Rossiya, Litva, Fransiya, Buyuk Britaniya kabi 33 ta davlatda 70 ortiq nufuzli hamkorlariga ega. Narxoz universitetida Iqtisodiyot va menejment, raqamli texnologiyalar, Biznes oliy maktabi, huquq va ijtimoiy fanlar kabi yoʻnalishlarda iqtisodiy, moliyaviy va biznes mutaxassislari tayyorlanadi. “Bugun oʻrganib, ertaga boshqar” shiori ostida oʻz faoliyatini yoʻlgan quygan universtitet kadrlar bozoriga nafaqat Qozogʻiston yoki Markaziy Osiyo mintaqasi balki jahon standartlariga mos keluvchi malakali mutaxassislarni yetkazib berishni maqsad qilgan.
JIDU tomoni Narxoz universitetining taklif etgan yoʻnalishlaridan amaliy moliyalashtirish sohasiga qiziqish bildirdi. Bu sohaga boʻlgan yuqori talab va istiqbolidan kelib chiqib ikkila universitet oʻrtasida dastlab shu yoʻnalishda kadrlar tayyorlashga kelishib olindi va hamkorlik boʻyicha Memorandum imzolandi.
Bundan tashqari, uchrashuvda tomonlar oʻrtasida ikki diplomli magistratura, tadqiqotchilar uchun ilmiy konferensiya va davra suhbatlari tashkil qilish, akademik mobillik, Qozogʻiston talabalarining ham Oʻzbekistonda taʼlim olishlari kabi masalalar boʻyicha muzokaralar oʻtkazildi.

С официальным визитом в Узбекистан прибыло руководство одного из ведущих вузов Казахстана – университета Narxoz. Делегацию возглавлял ректор университета Станислав Буянский. Его также сопровождали декан Высшей школы бизнеса университета Narxoz Гульнара Абдыкадырова, Начальник Управления по международному развитию и партнерству Жайлагуль Сагындыкова и помощник ректора Сабит Мухамджанулы.
Ректор Университета мировой экономики и дипломатии Комилжон Каримов, проректор по международным связям Саидмухтор Саидкасимов, проректор по научной работе и инновациям Гульноза Исмаилова, деканы факультета международного права Шухрат Урунбаев и факультета международной экономики и менеджмента Мирзо Умид Хамдамов приветствовали руководство Казахского университета в УМЭД.
Открывая встречу, ректор УМЭД К.Х.Каримов поделился с гостями мнениями о многовековых узах дружбы и сотрудничества между братскими казахским и узбекским народами, отношениях в различных сферах, особенно в сфере образования. Он также подробно рассказал о потенциале и перспективах развития УМЭД.
Ректор университета Narxoz С.Г.Буянский в свою очередь поблагодарил узбекских коллег за теплый прием и встречу. Он признал, что сегодня видит обновленный и развивающийся Узбекистан во всех сферах. Профессор рассказал, что при выборе партнера из Узбекистана для вуза под своим руководством обращал внимание на потенциал и развитие кадров в УМЭД. После этого ректор университета Narxoz выступил с презентацией об университете. Сегодня у университета Narxoz более 70 престижных партнеров в 33 странах, из них Россия, Литва, Франция и Великобритания. Университет Narxoz готовит специалистов в таких областях как экономика и менеджмент, цифровые технологии, высшая школа бизнеса, права и социальных наук. Под девизом «Учись сегодня и управляй завтра» университет стремится обеспечить рынок квалифицированными специалистами не только для Казахстана или региона Центральной Азии, но и для мирового уровня.
Сторона УМЭД выразила заинтересованность в прикладных финансах по направлениям, предложенным университетом Narxoz. В связи с высоким спросом и перспективами в этой области два университета изначально договорились о подготовке кадров в этой области и подписали Меморандум о сотрудничестве.
Также, стороны обсудили вопросы, связанные с организацией двойных магистерских программ, проведением научных конференций и круглых столов для исследователей, академической мобильностью, обучением казахстанских студентов в Узбекистане и другими перспективными направлениями.