JIDU va San Pablo universiteti vakillarining videomuloqoti boʻlib oʻtdi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti bilan Ispaniyaning San Pablo universiteti (CEU) oʻrtasida hamkorlik memorandumi imzolangandi. Biroq, bu hamkorlik boʻyicha rejalar COVID-19 sabab ortga surilgan edi. Ana shu kelishuvlarni davom ettirish masalasida JIDU va San Pablo vakillari oʻrtasida video uchrashuv tashkil etildi.
Unda CEU Xalqaro munosabatlar boʻyicha prorektori Aynhoa Uribe (Ainhoa Uribe), Ispaniya tashqi ishlar vazirligining Shimoliy Amerika, Gʻarbiy Evropa, Osiyo va Tinch okeani mamlakatlari bilan hamkorlik boshqarmasi huzuridagi Sharqiy Evropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlik boshqarmasi maslahatchisi, San Pablo universiteti professori Antonio Alonso, JIDU bitiruvchisi va hozirda Ispaniyaning Valyadolid universiteti (Universidad de Valladolid) tadqiqotchisi Hilola Roʻziyeva, JIDU Xalqaro aloqalar boʻyicha prorektori Saidmuxtor Saidqosimov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Gulnoza Ismailovalar qatnashishdi.
Uchrashuv avvalida JIDU prorektori S.Saidqosimov ispaniyalik hamkasblariga oʻtgan vaqt mobaynida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida amalga oshirilgan oʻzgarishlar, taʼlim jarayonlari va xalqaro hamkorliklar masalasida maʼlumot berdi. Mavjud imkoniyatlardan foydalangan holda kelishuv boʻyicha ish olib borish boʻyicha oʻz takliflarini ilgari surdi. Jumladan, universitetlarda xalqaro iqtisodiyot va xalqaro huquq yoʻnalishlarida birgalikda kadrlar tayyorlash va ularning malakasini oshirish boʻyicha oʻz mulohazalarini bildirdi. Pandemiya sharoitida talabalar, magistrantlar va tadqiqotchilar uchun onlayn maʼruzalar turkumini tashkil etish, professor-oʻqituvchilar uchun dars oʻtish va ispan tilini oʻrgatish boʻyicha mashgʻulotlar tashkil etish, ispaniyalik talaba va professorlar uchun Markaziy Osiyo mintaqasi, xususan Oʻzbekiston haqida iqtisodiy mavzularda onlayn maʼruzalar tashkil etish ham uchrashuv davomida muhokama qilindi.
Italiyalik professorlar JIDUga Global classroom, Collaborative Online International Learning (COIL) dasturlarini hamkorlik amaliyotida qoʻllashni, shuningdek AQSH va Yaponiya kabi davlatlar bilan oʻzaro hamkorlik aloqalari boʻyicha tajribalarini Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti bilan ham joriy etish taklifini berdilar.

Представители УМЭД и Университета Сан-Пабло провели видеовстречу
Между Университетом мировой экономики и дипломатии и Университетом Сан-Пабло (CEU) Испании был подписан меморандум о сотрудничестве. Однако планы по этому сотрудничеству были отложены из-за COVID-19. Состоялась видеоконференция между представителями УМЭД и Сан-Пабло, посвященная продолжению этих договоренностей.
На видео конференции принимали участие проректор по международным связям Университета Сан Пабло Айнхоа Урибе (Ainhoa Uribe), Советник Управления по сотрудничеству со странами Восточной Европы и Центральной Азии при Департаменте по сотрудничеству со странами Северной Америки, Западной Европы, Азии и Тихоокеанского региона МИД Испании, профессор Университета «Сан Пабло» Антонио Алонсо, выпускник УМЭД и в настоящее время исследователь Вальядолидского университета в Испании Хилола Рузиева, проректор по международным связям УМЭД Саидмухтор Саидкасимов и проректор по научной работе и инновациям УМЭД Гульноза Исмаилова.
В начале встречи проректор УМЭД С.С.Саидкасимов проинформировал своих испанских коллег об изменениях, произошедших в Университете мировой экономики и дипломатии за прошедший период, образовательном процессе и международном сотрудничестве. Он выдвинул свои предложения по работе над соглашением, используя имеющиеся возможности. В частности, проректор УМЭД высказал свое мнение о совместной подготовке и переподготовке кадров в области международной экономики и международного права в университетах. В условиях пандемии организация серии онлайн-лекций для студентов, магистрантов и исследователей, обучение испанскому языку студентов УМЭД, онлайн-лекции для испанских студентов и преподавателей по экономической и дипломатической ситуации в регионе Центральной Азии, особенно в Узбекистане.
Итальянские профессора посоветовали УМЭД рассмотреть возможность применения программ Global classroom, Collaborative Online International Learning (COIL) в совместной практике. Представители Университета Сан-Пабло предложили поделиться своим опытом сотрудничества с такими странами, как США и Япония, с Университетом мировой экономики и дипломатии.