Saylov jarayoni va saylovning huquqiy asoslari mavzusida seminar oʻtkazildi
Shu bois, siyosiy partiyalar va OAV vakillari hamda mahalliy Kengashlar deputatlarining saylov qonunchiligi va xalqaro standartlar boʻyicha bilimlarini tizimli asosda takomillashtirib borish maqsadga muvofiq hisoblanadi.
Mamlakatimizda faoliyat koʻrsatayotgan siyosiy partiyalar tashabbusi bilan hududlarda siyosiy partiyalar faoliyatini yoritishga ixtisoslashgan OAV vakillari, mahalliy Kengashlardagi partiya guruhlari aʼzolari hamda siyosiy partiyalar faollari uchun oʻquv kurslari oʻtkazib borilmoqda.
Oʻquv kurslari mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning mazmun-mohiyati, saylov qonunchiligi, siyosiy partiyalarning dasturiy maqsad va vazifalari hamda saylov jarayonlarini yoritishning oʻziga xos xususiyatlarini tinglovchilarga zamonaviy pedagogik va interfaol usullardan foydalangan holda oʻtkazib borilyapti.
Shu maqsadda, joriy yilning 6-aprel kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasida Qonunchilik muammolari instituti va Institut tuzilmasidagi BMT Oʻquv markazi tomonidan “Saylov jarayoni va saylovning huquqiy asoslari” doirasida saylov jarayoni va saylovning huquqiy asoslarining mazmun-mohiyati, saylov jarayonlarini tashkil etish va oʻtkazishga qoʻyiladigan talablar kabi muhim masalalar boʻyicha maxsus oʻquv kursi tashkil etildi.
Oʻquv kursida viloyatlar, Toshkent shahri va Qoraqalpogʻiston Respublikasidan jami 75 nafar mahalliy Kengash deputatlari va siyosiy partiyalarning xodimlari ishtirok etdi.
Dars mashgʻulotlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti dekan muovini Sarvarbek Ibadullayev tomonidan olib borildi. Dars mashgʻulotlari davomida tinglovchilarga Saylovlarga tayyorgarlik koʻrish, oʻtkazish va saylov komissiyalari faoliyatiga oid xalqaro saylov standartlarning mazmuni; Halqaro saylov huquqining manbalari, universal va regional saylov standartlari; Siyosiy partiyalar, saylovchilar va kuzatuvchilarga oid xalqaro standartlar haqida zarur maʼlumotlar berildi.
Dars mashgʻulotlari davomida tinglovchilar xalqaro saylov jarayoni va saylovning huquqiy asoslari, kuzatuvchilarga nisbatan talablarni yanada kuchaytirish, regional saylov standartlari boʻyicha oʻzlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassisdan javoblarni olishdi.
Dars mashgʻulotlari yakunida tinglovchilarga mavzuga taalluqli oʻquv kontenti materiallari elektron tarzda mustaqil oʻrganish maqsadida taqdim etildi.
Eslatib oʻtamiz, Oʻquv markaz joriy yilning 29-mart kuni
oʻz faoliyatini boshlagan boʻlib, Oʻquv markazida mahalliy kengash deputatlari, Kengashlar kotibiyatlari, Yoshlar parlamentlari aʼzolari va ijro hokimiyati vakillarini oʻqitish orqali milliy parlamentarizmni yanada rivojlantirishdek ustuvor vazifa belgilangan.

Проведены семинары по правовой базе избирательного процесса и выборов
В новом Узбекистане политическая активность граждан, живущих в духе творчества, стала жизненной и социальной необходимостью. Сегодня наши граждане становятся не только активными участниками, но и инициаторами реформ. Выборы – важное средство демонстрации такой активной гражданской позиции, одного из столпов демократической системы.
Поэтому целесообразно повышать осведомленность представителей политических партий и СМИ, а также депутатов местных советов об избирательном законодательстве и международных стандартах.
По инициативе действующих в стране политических партий проводятся обучающие курсы для представителей СМИ, членов партийных групп в местных советах и активистов политических партий, специализирующихся на освещении деятельности политических партий в регионах.
Учебные курсы проводятся с использованием современных педагогических и интерактивных методов для ознакомления студентов с сутью проводимых в стране реформ, избирательным законодательством, программными целями и задачами политических партий, а также особенностями освещения избирательного процесса.
С этой целью 6 апреля Институт проблем законодательства и Институт Учебного центра ООН провели в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан специальный учебный курс на тему «Избирательный процесс и правовая база выборов». В рамках курса обсуждались такие важные вопросы, как избирательный процесс и содержание законодательной базы выборов, требования к организации и проведению избирательных процессов.
В тренинге приняли участие 75 депутатов местных советов и представители политических партий из областей, города Ташкента и Республики Каракалпакстан.
Курс вел заместитель декана Университета мировой экономики и дипломатии Сарварбек Ибадуллаев. В ходе занятия были затронуты следующие вопросы: содержание международных избирательных стандартов, касающихся подготовки, поведения и деятельности избирательных комиссий; Источники международного избирательного права, универсальные и региональные избирательные стандарты; Была предоставлена необходимая информация о международных стандартах для политических партий, избирателей и наблюдателей.
В ходе курса участники получили ответы от специалиста на интересующие их вопросы о международном избирательном процессе и правовой базе выборов, усилении требований к наблюдателям, региональных избирательных стандартах.
В конце урока участникам был предоставлен образовательный контент по теме для электронного самостоятельного изучения.
Отметим, что Учебный центр был запущен 29 марта этого года. У учебного центра есть приоритетная задача дальнейшего развития национального парламента путем обучения членов местных советов, секретарей советов, членов молодежных парламентов и представителей исполнительной власти.