Oʻzbekiston tarixi davlat muzeyi 1876-yil tashkil etilgan boʻlib, u Markaziy Osiyodagi eng yirik ilmiy-maʼrifiy maskanlardan biri hisoblanadi. Koʻp qirrali ilmiy muassasa boʻlgan mazkur muzey ilmiy-tadqiqot instituti, moddiy va maʼnaviy yodgorliklar ombori hamda tarixiy ilmlarni ommalashtirish markazi sifatida faoliyat yuritib kelmoqda. Qayd etish joizki, mazkur bebaho muzey Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi tarkibiga kiradi.
JIDU Magistratura fakultetining “Gid hamrohligi va tarjimonlik faoliyati” yoʻnalishi magistr talabalari uchun bu muzeyda sayyor oʻquv mashgʻuloti tashkil etildi. Bunday  oʻquv mashgʻulotining asosiy maqsadi talabalar uchun ingliz tilida tarixiy muzeylar boʻyicha ekskursiya oʻtkazish koʻnikmalarini shakllantirishdan iborat. Ekskursiya mashgʻuloti davomida magistrantlarga mamlakatimiz boy tarixining eng qadimgi bosqichlaridan boshlab to hozirgi kunga qadar boʻlgan davrlari haqida batafsil maʼlumotlar berildi.
Maʼlumot oʻrnida aytish mumkinki, magistraturaning “Gid hamrohligi va tarjimonlik faoliyati” yoʻnalishi 2018-yilda oliy darajadagi hukumat delegatsiyalariga hamrohlik qilish, tarjima sanʼati, mamlakatimizning boy tarixi, madaniyati va urf-odatlarini puxta oʻrganish, turizm sohasida professional kadrlar tayyorlash hamda Oʻzbekistonning turistik salohiyatini keng targʻib qilish maqsadida tashkil etilgan.

Graduate students of Master’s Programm “Guiding and interpreting” had a field trip to a museum of the History of Uzbekistan
09.04.2021 4143
This museum is the largest educational institution in Central Asia, founded in 1876. The museum serves as a research institute, the largest repository of monuments of material and spiritual culture, as a multidisciplinary research center and a center for popularizing historical knowledge. It is a subdivision of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, founded back in 1943.
The purpose of this master class was to improve the skills of conducting excursions in the Museum of the History of Uzbekistan in English. In the course of excursion, the periods of the history of Uzbekistan starting from the most ancient period to the modern period of development of our country were put great emphasis.
It is important to mention that the Master's Program in this area was opened in 2018 and includes such aspects as the accompanying the government delegations in their tours around Uzbekistan and Master classes in history of art, conducted by famous scientists, art historians, museum workers.