Jazoir elchisining JIDUga tashrifi
Jazoir Xalq Demokratik Respublikasining Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Noser Busherit ishchi-amaliy safari bilan JIDUda boʻldi. Shuningdek, Jazoir elchixonasining Tashkiliy va moliyaviy masalalar boʻyicha tashqi ishlar kotibi Feysal Salim Boxtash va Birinchi maslahatchisi Fudil Xebib unga hamrohlik qildilar. Oliy martabali mehmon dastlab universitet rahbariyati bilan uchrashib oʻzaro aloqalar va kelgusidagi rejalarni muhokama qildi. Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Komiljon Karimov va Xalqaro aloqalar boʻyicha prorektor Saidmuxtor Saidqosimovlar Jazoir elchisiga universitet haqida batafsil maʼlumot berishdi. Shuningdek, Oʻzbekiston va Jazoir oʻrtasida uzoq yillik hamkorlik, diplomatik munosabatlar borasida ham fikr almashildi.
Janob Naser Busherit oʻzining Oʻzbekistondagi faoliyati davomida JIDUga ikkinchi bor tashrif buyurgani va bu davr ichida mamlakatlarimiz oʻrtasida turli aloqalarning mustahkamlangani, olib borilayotgan ochiq va doʻstona tashqi siyosat tufayli turli sohalarda ikki tomonlama hamkorlik qilinayotgani yuqori baholadi. Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti bilan Jazoirning Xalqaro munosabatlar va diplomatiya instituti (LʻInstitut Diplomatique et des Relations Internationales) oʻrtasida oʻzaro hamkorlikni yoʻlga qoʻyish orqali tashqi siyosatda malakali kadrlarni tayyorlash, ikki davlat TIV strukturasi boʻlgan akademik institutlarda talaba va oʻqituvchilarning tajriba almashish imkoniyatini yaratish kabi masalalar muhokama etildi. Elchi janoblari universitet talabalari uchun maʼruzalar turkumini tashkillashtirish va ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirishga hamisha tayyor ekanligini bildirdi.
Rasmiy tanishuv va taqdirlanishdan soʻng Jazoir elchisi JIDU kutubxonasi fondiga oʻz kitoblarini taqdim etdi. Faoliyatida yoshlar bilan muloqotni, oʻzaro fikr almashishni afzal bilgan Naser Busherit kutubxonadagi talabalar, xodimlar bilan suhbatlashdi. Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti 2 bosqich talabasi Madina Sunnatova hamda Xalqaro huquq fakulteti 4 bosqich talabasi Humoyun Boboyevlar tomonidan berilgan savollarga javob berdi, oʻz tajribasi va xotiralari bilan boʻlishdi.
Oliy martabali elchining kun tartibidagi keyingi uchrashuvi JIDU talabalari bilan boʻldi. Unda Elchi janoblari oʻz mamlakati, imkoniyatlari, taʼlim sohasidagi muvaffaqiyatlar hamda diplomatiya sohasidagi shaxsiy faoliyati haqida maʼlumot berdi. Elchixona bilan universitet oʻrtasida hamkorlikni kuchaytirish masalasi va uzoq yillik diplomatik faoliyatidan kelib chiqqan holda boʻlajak hamkasblariga tavsiyalar berdi.

УМЭД посетил Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Алжир в Узбекистане
Чрезвычайный и Полномочный Посол Алжирской Народной Демократической Республики в Узбекистане Насер Бушерит посетил УМЭД с рабочим визитом. Его сопровождали Секретарь иностранных дел по административно-финансовым вопросам Фейсал Салем Бохташ и Первый советник посольства Фудил Хебиб. Сначала высокий гость встретился с руководством университета, чтобы обсудить отношения и планы на будущее. Ректор Университета мировой экономики и дипломатии Комилжон Каримов и проректор по Международным связям Саидмухтор Саидкасимов проинформировали посла Алжира об университете. Стороны также обменялись мнениями о долгосрочном сотрудничестве и дипломатических отношениях между Узбекистаном и Алжиром.
Г-н Насер Бушерит посетил УМЭД во второй раз за время своего пребывания в Узбекистане. Он высоко оценил укрепление различных связей между двумя странами за этот период, двустороннее сотрудничество в различных областях благодаря проводимой открытой и дружественной внешней политике в стране. Такие вопросы, как подготовка квалифицированных кадров в области внешней политики посредством сотрудничества, создание возможностей для студентов и преподавателей обмениваться опытом в академических учреждениях государственных структур МИД между Университетом мировой экономики и дипломатии, Алжирским дипломатическим институтом и международными отношениями (L`Institut Diplomatique et des Relations Internationales). Посол отметил, что всегда готов организовать цикл лекций для студентов вуза и развивать двусторонние связи.
После официального знакомства и награждения посол Алжира подарил свои книги библиотечному фонду УМЭД. Е.П. Насер Бушерит, который предпочитает общаться и обмениваться идеями с молодежью, пообщался со студентами и сотрудниками библиотеки. Он ответил на вопросы Мадины Суннатовой, студентки второго курса факультета Международной экономики и менеджмента, и Хумоюна Бобоева, студента четвертого курса факультета Международного права, и поделился своими воспоминаниями и опытом.
Следующая встреча уважаемого посла была на повестке дня со студентами УМЭД. Господин Посол рассказал о своей стране и ее возможностях, достижениях в сфере образования и личной деятельности в сфере дипломатии. Он дал рекомендации будущим коллегам по вопросам укрепления сотрудничества между посольством и университетом.