Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Komiljon Karimov Oʻzbekistondagi JICA Vakolatxonasi rahbari Miyadzaki Suguru bilan uchrashdi. Suhbat avvalida rektor yaponiyalik ekspertlarga universitet faoliyati, xalqaro aloqalar, xalqaro huquq va xalqaro iqtisodiyot yoʻnalishlarida kadrlar tayyorlashda Oʻzbekistondagi talab va JIDU taʼlim uslublari, zamonaviy taʼlim standartlarining qoʻllanishi va xorijiy hamkorlar bilan faoliyatga oid masalari bilan tanishtirdi.
Uchrashuvda shuningdek, JICA Oʻzbekistonning administrativ masalalar boʻyicha koordinatori  Damir Xabirov, tashkilotning Oʻzbekistondagi vakili Omori Shun, JIDU Xalqaro aloqalar boʻyicha prorektori Saidmuhtor Saidqosimov, XIM fakulteti dekani Mirzoumid Hamdamov va “Sharq tillari” kafedrasi mudiri Hakima Gafurovalar ishtirok etishdi.
Oʻz navbatida, Oʻzbekistondagi JICA Vakolatxonasi rahbari Miyadzaki Suguru ham oʻzbek diplomatiyasida kadrlar yetkazib beruvchi OTM faoliyatini yuksak baholadi. JIDU bilan Nagoya, Saytama kabi Yaponiya universitetlari oʻrtasida yoʻlga qoʻyilgan hamkorlik aloqalarini alohida eʼtirof etdi. Tomonlar oʻrtasida ijtimoiy soha, siyosiy yoʻnalish, iqtisodiyot ilmi boʻyicha hamkorlikning keng istiqbollari muhokama qilindi. Bundan tashqari, JICA Chair dasturi doirasida iqtisodiy taraqqiyot, davlatlarning rivojlanish modellari, iqtisodiy geografiya, mamlakatlarning strategik maqsadlari, kabi mavzularda talabalar uchun maʼruzalar turkumini oʻtkazish, JICAning loyihalarida faol ishtirok etish kabi masalalar boʻyicha kelishuvlar qabul qilindi.
Maʼlumot oʻrnida, JICA (Yaponiya Xalqaro hamkorlik agentligi) 1954-yilda asos solingan, xalqaro hamkorlik va ijtimoiy-iqtisodiy barqarorlikni oʻrnatish, rivojlanayotgan hududlarning iqtisodiy rivojlanishini yoʻlga qoʻyish bilan Yaponiya va jahonning iqtisodiy barqarorligini taʼminlashni maqsad qilgan tashkilot hisoblanadi. Loyihaning oʻzbekistondagi asosiy faoliyati elektr energiyasi va temiryoʻl transporti infratuzilmasini rivojlantirishdan iborat. Oʻzbek-yapon markazi faoliyati tomonidan inson resurslarini taraqqiy ettirish, qishloq xoʻjaligi va sogʻliqni saqlash yoʻnalishildagi loyihalarda faoliyat yurituvchi tadbirkorlar uchun huquq tizimini rivojlantirish ham JICA vazifalaridandir.

Ректор Университета мировой экономики и дипломатии Комилжон Каримов встретился с главой Представительства JICA в Узбекистане Миядзаки Сугуру. В начале встречи ректор проинформировал японскую сторону о деятельности вуза, потребностях страны в востребованных кадрах в области международных отношений, международного права и международной экономики, а также усилиях университета по внедрению современных образовательных стандартов и методов обучения, в том числе с привлечением зарубежных партнеров.
На встрече также участвовали координатор JICA по административным вопросам в Узбекистане Дамир Хабиров, представитель организации в Узбекистане Омори Шун, проректор УМЭД по международным связям Саидмухтар Саидкасимов, декан факультета Международной экономики и менеджмента Мирзоумид Хамдамов и заведующий кафедрой Восточных языков Хакима Гафурова.
В свою очередь, глава представительства JICA в Узбекистане Миядзаки Сугуру высоко оценил работу вуза, обеспечивающего кадрами узбекской дипломатии. Он особо выделил сотрудничество, налаженное между УМЭД и японскими университетами, такими как Нагоя и Сайтама. Стороны обсудили широкие перспективы сотрудничества в социальной сфере, политической ориентации, экономике. Кроме того, в рамках программы кафедры JICA были достигнуты договоренности о серии лекций для студентов по таким вопросам, как экономическое развитие, модели развития стран, экономическая география, стратегические цели стран и активное участие в проектах JICA.
Справочно: JICA (Японское агентство международного сотрудничества) было основано в 1954 году, организация стремится внести свой вклад в развитие международного сотрудничества, а также в устойчивое развитие японской и мировой экономики путем поддержка социально-экономического развития, восстановления или экономической стабильности развивающихся регионов. JICA в Узбекистане оказывает сотрудничество по проектам выработки электроэнергии и развития инфраструктуры железнодорожного транспорта. Развитие людских ресурсов осуществляется через деятельность Узбекско-Японского центра, усовершенствование правовой системы для предпринимательской деятельности посредством проектов в области сельского хозяйства и здравоохранения.