Isroil Davlati elchisi JIDUda boʻldi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rahbariyati Isroil davlatining mamlakatimizdagi Favqulodda va Muxtor elchisi Zehavit Ben Xilel xonim bilan uchrashdi. Universitet rektori Komiljon Karimov yuqori martabali mehmonni kutib olib, JIDUning tuzilishi va undagi oʻquv va ilmiy faoliyat bilan tanishtirdi.
Isroil diplomati Prezident Sh.Mirziyoyevning olib borayotgan ochiq va amaliy tashqi siyosatini yuqori baholab, bu Markaziy Osiyo va Yaqin Sharq oʻrtasida doʻstona munosabatlariga yoʻl ochayotganini taʼkidladi. Tomonlar ikki mamlakat oʻrtasidagi diplomatiya, xalqaro munosabatlar va taʼlim jarayonlaridagi hamkorlikning hozirgi holati va uni rivojlantirish istiqbollari haqida fikr almashishdi.
Uchrashuv chogʻida Isroil diplomatik missiyasi rahbari oʻz mamlakatidagi rivojlanish jarayonlari, bugungi globallashuv davri talabidan kelib chiqqan holda ommaviy (public) va raqamli (digital) diplomatiyaning ahamiyati, xalqaro hamkorlikdagi muhim jihatlar, gender tengligi va sohada ayollar mavqeini oshirish, aholi ayniqsa yoshlarga diplomatiyaning asl mohiyatini chuqurroq yetkazish masalalari haqida gapirib berdi.
Suhbat yakuniga koʻra, Isroil ilmiy markazlari va oʻquv muassasalari bilan JIDU oʻrtasida hamkorlikni rivojlantirish, isroillik mutaxassis olimlar bilan onlayn uchrashuv va maʼruzalarini tashkil etish, yoshlarni ushbu davlat diplomatik korpusi faoliyati bilan yaqindan tanishtirish kabi vazifalar belgilab olindi.
Uchrashuvda shuningdek, Isroil TIV huzuridagi Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish agentligi (MASHAV) koordinatori Yuliya Olxovskaya, Xalqaro aloqalar boʻyicha JIDU prorektori Saidmuxtor Saidqosimov va xalqaro aloqalar boʻlimi xodimlari ishtirok etishdi.

Посол Израиля посетила УМЭД
Состоялась встреча руководства Университета мировой экономики и дипломатии с новым Чрезвычайным и Полномочным Послом Израиля в Узбекистане госпожой Зеавит Бен Хиллель. Ректор Комилжон Каримов приветствуя высокого гостя, подробно ознакомил ее со структурой, образовательной и научно-исследовательской деятельностью УМЭД.
Израильский дипломат высоко оценила открытую и прагматичную внешнюю политику Президента Узбекистана Ш.Мирзиёева, которая способствует широкому развитию дружественных отношений между странами Центральной Азии и Ближнего Востока. Стороны обменялись мнениями о текущем состоянии сотрудничества между двумя странами в области дипломатии, международных отношений и образования, а также перспективах его развития.
В ходе встречи глава дипломатической миссии Израиля обстоятельно изложила о развитии в своей стране, представителям университета важность публичной и цифровой дипломатии в контексте сегодняшней глобализации, важные аспекты международного сотрудничества, гендерного равенства и расширения прав и возможностей женщин, вопросы углубления сути дипломатии среди населения, особенно молодежи.
На встрече были определены задачи по развитию сотрудничества между научными центрами и образовательными учреждениями Израиля и УМЭД, организации онлайн встреч и лекций израильских ученый и экспертов со студентами и исследовательями, ознакомления молодежи опытом работы зарубежных дипломатических миссий этой страны.
На встрече приняли участие также – Координатор программ МАШАБ Юлия Ольховская, проректор по международным связям УМЭД Саидмухтар Саидкасымов и сотрудники отдела международного сотрудничества.