"JIDU" talabalarining Хalqaro Qizil Xoch Qo'mitasi vakili bilan uchrashuvi
Xalqaro huquq fakulteti, Xalqaro gumanitar huquq o'quv fani doirasida YUNESKOning “Xalqaro huquq va inson huquqlari" kafedrasi tashabbusi bilan Xalqaro Qizil Xoch Qo'mitasining Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy vakolatxonasi, huquqiy masalalar bo'yicha maslahatchisi Marat Aminov ishtirokida “Gaaga konvensiyalariga asoslangan xalqaro gumanitar huquq” mavzusida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuvd Xalqaro Qizil Xoch Qo'mitasining vakili Gaaga gumanitar huquqi asoslari, xalqaro gumanitar huquq manbalari, shuningdek xalqaro gumanitar huquqning rivojlanish tarixi hamda qo'mita faoliyatining asosiy yo'nalishlari bo'yicha ma'lumot berib o'tdi. Jonli munozaralar ko'rinishida o'tkazilgan uchrashuvda talabalar hozirgi kunda xalqaro gumanitar huquq va Xalqaro Qizil Xoch Qo'mitasining faoliyati doirasida dolzarb masalalarni ko'tarishdi.
Yuqorida aytib o'tilganlar bilan bir qatorda XQXQ vakili tomonidan berilgan keyslarga talabalar tomonidan Xalqaro gumanitar huquqi normalarining huquqiy tahlili asosida interfaol shaklda yechim topildi.

По инициативе кафедры «Международное право и права человека ЮНЕСКО» факультета «Международное право» в рамках учебной дисциплины «Международное гуманитарное право» состоялась встреча для студентов с участием советника по правовым вопросам Регионального представительства Международного комитета красного креста (МККК) в Центральной Азии Марата Аминова, посвященная «Международному гуманитарному праву, основанному на Гаагских конвенциях».
Представитель Международного Комитета Красного Креста представил информацию об основах международного гуманитарного права (МГП), Гаагских конвенциях, как источниках международного гуманитарного права, а также об истории возникновения и основных направлениях деятельности Международного комитета красного креста.
В ходе занятия, проходившего в форме живой дискуссии, студенты поднимали актуальные на сегодняшний день вопросы в рамках международного гуманитарного права и деятельности Международного комитета красного креста.
Наряду с вышеперечисленным, представителем МККК были даны кейсы, решение которых проводилось студентами в интерактивной форме с приведением правового анализа норм МГП.