JIDU va yetakchi Italiya Menejment maktabi oʻrtasida muzokaralar olib borildi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Italiyaning “SDA Bocconi” Menejment maktabi bilan hamkorlikda onlayn uchrashuv boʻlib oʻtdi. Oʻzbekistonning Italiyadagi elchixonasi amaliy koʻmagi bilan tashkil etilgan videomuloqotda “Bocconi” Menejment maktabi xalqaro taraqqiyot boʻyicha direktori Leonardo Etro, Oʻzbekistonning Italiyadagi elchisi Otabek Akbarov, Xalqaro aloqalar boʻyicha JIDU prorektori, professor Saidmuxtor Saidqosimov, universitetdan vakillar hamda italiyalik professor-oʻqituvchilar qatnashdi. Ishtirokchilar ikki taʼlim muassasasi oʻrtasida xalqaro savdo, turizm va menejment, moliya va biznes yoʻnalishlarida hamkorlikning istiqbollari boʻyicha muzokaralar olib bordi.
Menejment maktabi 1971-yilda tashkil etilgan boʻlib, Milandagi Bokkoni universiteti boshqaruvidagi taʼlim muassasasi hisoblanadi. Rahbar kadrlar uchun dasturlar, individul va MBA dasturlari hamda yetakchi xalqaro standartlarga mos keluvchi ixtisoslashgan magistrlik kurslarini taqdim qiladi. Doimiy rivojlanishga intilish, innovatsiyalar va ijodiy yondashuvni joriy etish bilan oʻtgan davr ichida Bokkoni nafaqat Italiya balki xorijda ham oʻz nufuzini mustahkamlab olgan. Bugungacha maktab jahonning 54 mamlakatida 275 dan ortiq universitet va taʼlim muassasalari bilan hamkorlikni oʻrnatgan. Misr, Livan, Angola kabi Afrika qitʼasidagi davlatlar, shuningdek Bolgariya, Qatarda ham Bokkoni menejment maktabi faoliyat olib boradi.
Muloqot davomida janob Etro maktab yirik, oʻrta va kichik biznes, davlat boshqaruvi, sogʻliqni saqlash, bank va moliya institutlari, tadbirkorlar shuningdek menejment sohasida oʻz bilim, malakasini yaxshilamoqchi boʻlgan barchaga turli xildagi sifatli kurslarni taqdim etishini taʼkidladi. SDA “Bocconi” mahalliy va xorijiy davlat-nodavlat mijozlar uchun toʻliq, tizimli yondashuv, kasbiy va shaxsiy oʻsishga koʻmak beradigan strategik maqsadlardan iborat alohida dasturlarni ishlab chiqib amaliyotga tadbiq etadi. Har bir dastur hamkorlik davomida oʻzaro muloqot, faol fikr bildirish va baholash bilan bosqichma-bosqich ishlab chiqiladi.
Shuningdek italiyalik mutaxassislar Oʻzbekistonda soʻnggi yillarda keng qamroqli islohotlar olib borilayotganini katta qiziqish bilan kuzatishlarini bildirdirlar. Davlat rahbari tomonidan belgilanayotgan maqsad va vazifalarning amalga oshishida boshqaruv apparatidagi samarali ishlash jarayoni va alohida tashkilotlarning menejerlariga ham bogʻliq. Shundan kelib chiqqan holda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Italiyaning “SDA Bocconi” Menejment maktabi oʻrtasida oʻzaro manfaatli hamkorlikni yoʻlga qoʻyishga qiziqish bildirildi. Yakuniy natijaga koʻra, xorijlik mutaxassislar 3 hafta ichida JIDUga hamkorlikning aniq yoʻnalishlari va shartlari aks etgan loyihani yuborishga kelishdilar.

Состоялись переговоры между УМЭД и ведущей итальянской школой менеджмента
В Университете мировой экономики и дипломатии состоялась онлайн-встреча с итальянской школой менеджмента “SDA Bocсoni”. В видеоконференции приняли участие директор по международному развитию Школы менеджмента “SDA Bocсoni” Леонардо Этро, Посол Узбекистана в Италии Отабек Акбаров, проректор по международным связям, профессор УМЭД Саидмухтар Саидкасимов, другие представители университета и итальянские профессора. Участники провели переговоры между двумя учебными заведениями о перспективах сотрудничества в сферах международной торговли, туризма и менеджмента, финансов и бизнеса.
Школа менеджмента создана в 1971 году и является высшей школой управления при Университете Bocconi в Милане (Италия). Предлагает программы для руководителей, индивидуальные программы и программы MBA, а также специализированные магистерские курсы, согласно передовым международным стандартам. Благодаря постоянному стремлению к росту, внедрению инноваций и творческому подходу, за прошедшие годы деятельность и высокая репутация школы вышли далеко за пределы Италии. Сейчас он имеет 275 партнерских университетов и школ в 54 странах. Школа менеджмента “SDA Bocсoni” работает в странах африканского континента, таких как Египет, Ливан и Ангола, а также в Болгарии и Катаре.
Л.Этро отметил, что открытые программы школы предлагают большой ассортимент курсов для крупного, среднего и малого бизнеса, государственных администраций, систем здравоохранения, банков и финансовых институтов, а также для предпринимателей, желающих повысить знания и навыки в области менеджмента. SDA «Bocconi» разрабатывает и реализует индивидуальные программы для национальных и международных государственных и частных клиентов с систематическим и целостным подходом, объединяющим стратегические цели с профессиональным и личным ростом. Каждая индивидуальная программа разрабатывается поэтапно при сотрудничестве с клиентами путем конструктивного диалога, активного восприятия и оценки требований.
Школа с воодушевлением наблюдает за широкомасштабными реформами, осуществляемыми в Узбекистане в течении последних лет. Успешная реализация новых целей и задач, обозначаемых высшим руководством, зависит от эффективности работы управленческого аппарата и менеджеров конкретных предприятий.
В этой связи, Л.Этро выразил готовность к изучению возможностей для сотрудничества с заинтересованными государственными учреждениями, бизнес-школами и корпорациями Узбекистана по предоставлению высшего управленческого образования. Таким образом, была выражена заинтересованность в установлении взаимовыгодного сотрудничества между Университетом мировой экономики и дипломатии и итальянской школой менеджмента “SDA Bocconi”. По окончательным результатам зарубежные эксперты заявили, что в течение трех недель отправят в УМЭД проект, в котором отражены конкретные направления и условия сотрудничества.