“Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlishining tashkiliy-huquqiy masalalari: holati muammolari va istiqbollari” mavzusidagi ilmiy-amaliy konferensiya
10.03.2021 2377
Jahon savdo tashkiloti (JST) — mamlakatlararo savdo qoidalarini boshqarib turuvchi yagona xalqaro tashkilot hisoblanadi. Hozirda unga aʼzo davlatlar soni 164 taga yetdi. Oʻzbekiston ham 1995-yilda tashkilot aʼzoligi uchun ariza topshirgan, biroq qariyb 15 yil oʻtgachgina endi bu boʻyicha oʻzgarishlar kuzatilmoqda. JIDUda Tashqi ishlar vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bilan hamkorlikda “Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlishining tashkiliy-huquqiy masalalari: holati muammolari va istiqbollari” mavzusida ilmiy-amaliy konferensiya tashkil qilindi. Vebinar shaklida boʻlib oʻtgan tadbirda yurtimizdagi tashkilot-muassasalaridan vakillar, yetakchi iqtisodchilar va professorlar bilan birgalikda Jenevadan JST kotibiyat departamentining direktori Maika Oshikava xonim ham qatnashdi.
Vebinar uchun JSTning Bosh direktori Alan Vulf konferensiya uchun yoʻllagan oʻz videomurojaatida, “Tashkilotga aʼzolik Oʻzbekistonnig tijoriy integratsiyalashuvi va mahalliy isteʼmolchi hamda tadbirkorlar faoliyatiga ijobiy taʼsir koʻrsatadi. Bu bilan tovar va xizmatlar bozorining imkoniyatlari kengayadi, shaffoflik vujudga keladi, proteksionizm va monopollashuvdan himoya imkoniyati paydo boʻladi, yangi aʼzolar ham qolganlar bilan teng maqomda global savdo jarayonlari uchun ovoz berish” imkoniga ega boʻlishini qayd etib oʻtdi.
Tadbir davomida yurtimiz va xorijlik mutaxassislar Oʻzbekistonning JSTga qoʻshilishi boʻyicha oʻzlarining tahliliy fikr-mulohazalarini aʼzo davlatlar misolida asoslab berdilar. JST (World Trade Organization) ning asosiy maqsadlaridan biri oʻzini-oʻzi himoya qilishni kuchaytirish va proteksionizm qoʻllanishini bekor qilishdan iborat. Mazkur tashkilot xalqaro tijorat uchun qulay huquqiy tizimni taqdim eta oladigan cheksiz imkoniyat eshigi. Oʻzaro qabul qilingan muhim hujjatlar davlatlarning oʻz savdo siyosatlarini kelishilgan mezonlarda olib borishlarida masʼuliyat yuklaydi. Bundan koʻzlangan maqsad — jahon bozorida muvaffaqiyatli faoliyat yuritishda tovarlar va xizmatlarni ishlab chiquvchilar, eksportyor va importyorlarga koʻmak berishdan iborat.

Прошла конференция на тему "Организационно-правовые вопросы вступления Узбекистана в ВТО: состояние, проблемы и перспективы"
10.03.2021 2378
Всемирная торговая организация (ВТО) - единственная международная организация, которая регулирует правила международной торговли. В настоящее время количество государств-членов в ВТО составляет 164. Узбекистан также подал заявку на членство в 1995 году, но только 15 лет спустя в этой сфере происходят изменения. УМЭД совместно с Министерством иностранных дел, Министерством инвестиций и внешней торговли организовали научно-практическую конференцию на тему «Организационно-правовые вопросы вступления Узбекистана в ВТО: состояние, проблемы и перспективы». В мероприятии, прошедшем в формате вебинара, приняли участие представители ведущих организаций, ведущие экономисты страны и профессора, а также директор Департамента Секретариата ВТО Маика Ошикава присоединилась из Женевы.
Принимающий участие в вебинаре заместитель генерального директора ВТО Алан Вульф отметил: «Вступление в ВТО играет ключевую роль в содействии торговой интеграции и приносит пользу предприятиям и потребителям Узбекистана. Членство в организации также сопровождается расширенным доступом к рынкам товаров и услуг, повышенной прозрачностью, страховкой от протекционизма и односторонности и дает членам, в том числе недавно присоединившимся, право голоса в формировании правил глобальной торговли».
В ходе мероприятия отечественные и зарубежные эксперты основывали свои аналитические взгляды на вступление Узбекистана в ВТО на примере стран-участниц. Одна из основных целей Всемирной торговой организации (ВТО) это - усилить самооборону и отменить протекционизм. Эта организация - ворота к неограниченным возможностям, которые могут предоставить удобную правовую систему для международной торговли. Принятые важные документы возлагают на государства ответственность за согласованное проведение своей торговой политики. Цель - помочь разработчикам, экспортерам и импортерам товаров и услуг успешно работать на мировом рынке.