BMTTD doimiy vakili Matilda Dimovska bilan uchrashuv tashkil qilindi
4-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida BMT Taraqqiyot dasturining Oʻzbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska va talabalarlar ishtirokida davra suhbati boʻlib oʻtdi. Tadbirni JIDU rektori Komiljon Karimov kirish soʻzi bilan ochib berdi va hurmatli mehmon Matilda Dimovskani talabalarga tanishtirdi.
Shundan soʻng talabalar BMT Taraqqiyot dasturi boʻyicha mustaqil olgan bilimlari asosida taqdimotlar qildilar. BMTTD Oʻzbekistonda oʻz vakolatxonasini 1993-yilda ochgan va shu paytgacha mamlakat taraqqiyotida faol ishtirok etib kelmoqda. Dastur mamlakatda iqtisodiy va ijtimoiy islohotlar va oʻzbek xalqining farovon turmushini taʼminlashga qaratilgan maqsadlarni koʻzlagan. Oʻzbekistondagi faoliyatini esa ikki – samarali boshqaruv va barqaror rivojlanish yoʻnalishlarida olib boradi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot dasturining Barqaror rivojlanish yohud “Global maqsadlari” kambagʻallikni qisqartirish, sayyoramizni asrash va dunyodagi barcha kishilarga tinchlik hamda farovon turmushni taʼminlashga chorlaydi. Maqsadlar kambagʻallik va ochlikni qisqartirish, mustahkam sogʻlik va farovonlik, sifatli taʼlim, gender tengligi, toza suv va sanitariya, arzon va toza energiya manbalari, munosib mehnat va iqtisodiy oʻsish, tinchlik va odil sud, samarali institutlar, iqlim oʻzgarishlariga qarshi kurashish kabi bir-biridan muhim 17 ta yoʻnalishlardan iborat.
JIDU talabalarining taqdimotidan soʻng, Matilda xonim universitet jamoasiga navbatdagi qiziqarli uchrashuv uchun minnatdorchilik bildirdi va talabalarning taqdimotga tayyorgarliklarini yuqori baholadi. Taraqqiyot dasturi faoliyatiga doir maʼlumotlarni yanada toʻldirdi hamda loyihada Oʻzbekistonning ishtiroki hamda oʻzaro hamkorligini eʼtirof etdi.
Ochiq va doʻstona ruhda oʻtgan uchrashuv yakunida ishtirokchilar xalqaro tashkilot vakiliga oʻzlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qildilar.

Was held a meeting with UNDP Resident representative Matilda Dimovska
On March 4, was held a round table with UNDP Resident representative in Uzbekistan Matilda Dimovska and students at the University of world economy and diplomacy. The event was beginning with an opening speech by the UWED rector Komiljon Karimov and he introduced the distinguished guest to the students Matilda Dimovska.
After that, the students made presentations based on their knowledge of the United Nations Development program. UNDP opened its office in Uzbekistan in January 1993 and since then has been actively promoting the development of the country. UNDP is committed to implementing economic and social reforms in the country and improving the well-being of the Uzbek people. UNDP activities in Uzbekistan focus on two thematic areas, namely good governance and sustainable development.
The Sustainable development Goals, also known as the “global goals”, are a universal call to action to eradicate poverty, protect the planet and bring peace and prosperity to all people. The SDGs have 17 important directions, such as no poverty, zero hunger, good health and well-being, quality education, gender equality, clean water and sanitation, affordable and clean energy, decent work and economic growth, climate action, peace, justice and strong institutions.
After the presentation of UWED students, Ms. Matilda thanked the university staff for an interesting meeting today and highly appreciated the preparation of students for the presentation. She also shared additional information on the activities of the Development program and expressed gratitude for the cooperation of Uzbekistan in this project.
At the end of the meeting, which took place in an open and friendly atmosphere, the participants asked questions to the representative of the international organization.