Biznes hamjamiyati bilan hamkorlikni rivojlantirish
2021-yil 3-mart kuni biznes tuzilmalar vakillari va ish beruvchilar bilan hamkorlik doirasida XIM fakulteti “Iqtisodiyot nazariyasi” kafedrasi tomonidan KPMG xodimlari - HR menejeri Evgeniya Massino va Aziz Amanov bilan uchrashuv tashkil qilindi. Uchrashuvda XIM fakulteti dekani M.Hamdamov, “Iqtisodiyot nazariyasi” kafedrasi mudiri L.Toshpulatova va kafedra dotsenti R. Jo`raeva ishtirok etishdi. Suhbat davomida E. Massino KPMG kompaniyasi haqida ma’lumotlar berdi.
KPMG kompaniyasi Deloitte, Ernst & Young va PwC kabi mashhur Big Four auditorlik kompaniyalari qatoriga kirib, shuningdek, auditorlik, soliq va yuridik maslahatlar, konsalting, investitsiya va kapital bozorlari sohasidagi professional xizmatlarni taqdim etuvchi dunyodagi eng yirik tarmoqlardan biri hisoblanadi. KPMG har yili Fortune tomonidan nashr etiladigan AQShning 100 ta eng yaxshi ish beruvchilaridan biridir.
2017-yil mart oyida KPMG kompaniyasi O'zbekistondagi vakolatxonasini qayta ochib, yildan-yilga o’z shtatini kengaytirib bormoqda. Xususan, joriy yil oxirigacha 50 ga yaqin yangi ishchilarni jalb qilishi rejalashtirmoqda. Shu sababli, kompaniya o'zini mehnat bozorida yaxshi ko'rsatishga muvaffaq bo'lgan JIDU bitiruvchilariga qiziqish bildirmoqda. Bu maqsadda, 2021-yil 12-martda kompaniya o'z faoliyati asosiy yo'nalishlari haqida batafsil ma'lumot berish maqsadida universitet XIM, XM va XH fakultetlarining 4-bosqich talabalari uchun vebinar o'tkazishni rejalashtirgan.
Shuni ta'kidlash kerakki, KPMG o'z xodimlarining rivojlanishiga katta e'tibor beradi. Jumladan, kompaniya ishchilari ikki - uch yil davomida АССА (Association of Chartered Certified Accountants) malakasini olish imkoniyatiga ega bo’lib, ushbu maqsadda ular zarur manbalar: ko'plab kitoblar, mustaqil o'rganish kurslari bilan ta'minlanadi. Natijada, xodimlar xalqaro sertifikatlar olishadi va butun dunyoda yuqori talabga ega bo’ladi.
Uchrashuv davomida KPMG kompaniyaning bizning universitetimiz bilan keyingi hamkorlik shakllari, jumladan, universitetda KPMG kunini tashkil qilish, kompaniya xodimlarining tegishli fanlar doirasida ma'ruza va seminarlarni o'tkazishda ishtirok etishi muhokama qilindi.

3 марта 2021 года в рамках сотрудничества с представителями бизнес структур и работодателями кафедрой «Экономическая теория» факультета МЭМ была организована встреча с сотрудниками компании KPMG - Евгенией Массино, менеджером по работе с персоналом компании KPMG и Азизом Амановым. Во встрече приняли участие декан факультета МЭМ Хамдамов М., заведующая кафедрой «Экономическая теория» Ташпулатова Л. и доцент кафедры Джураева Р. В ходе беседы Е. Массино рассказала о компании KPMG.
KPMG - является одной из аудиторских компаний Большой четвёрки наряду с Deloitte, Ernst & Young и PwC, а также одной из крупнейших в мире сетей, оказывающих такие профессиональные услуги, как аудит, налоговое и юридическое консультирование, консалтинг, услуги в сфере инвестиций и рынков капитала. KPMG входит в рейтинг 100 лучших работодателей США, который каждый год публикует Fortune.
В марте 2017 года повторно открылось представительство в Узбекистане, которое постоянно расширяет штат c перспективой на рост. В частности, до конца нынешнего года планируется нанять около 50 новых сотрудников. Вот почему у компании есть интерес к выпускникам УМЭД, которые сумели хорошо зарекомендовать себя на рынке труда. В связи с этим, 12 марта 2021 года компания планирует провести вебинар для студентов 4-курса университета факультетов МЭМ, МП и МО с целью более детального ознакомления с основными направлениями своей деятельности.
Следует отметить, что KPMG уделяет много внимания развитию своих сотрудников. Так, сотрудники компании в течение двух-трех лет получают квалификацию АССА (Association of Chartered Certified Accountants), их обеспечивают необходимыми ресурсами, многочисленными книгами, курсами для самостоятельного обучения. В итоге сотрудники получают международные сертификаты и становятся востребованы по всему миру.
В ходе встречи сотрудники KPMG и представители факультета МЭМ обсудили формы дальнейшего сотрудничества компании с нашим университетом, а именно проведение дня KPMG, участие сотрудников компании в проведении лекций и семинаров в рамках соответствующих курсов.