“Kaspiy geosiyosati” muhokamasiga bagʻishlangan onlayn-maʼruza
Oʻzbekiston Respublikasining Ozarbayjondagi elchixonasining amaliy koʻmagi bilan “Janubiy Kavkaz” siyosatchilar klubi rahbari Ilgar Velizadening “Kaspiy geosiyosati” mavzusida onlayn-maʼruzasi tashkil etildi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari, oʻqituvchi-professorlar tarkibi uchun tashkil etilgan uchrashuvni Oʻzbekistonning Ozarbayjondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Bahrom Ashrafxonov kirish soʻzi bilan ochib berdi. U oʻz nutqida Oʻzbekistonnig Ozarbayjon bilan har tomonlama, ayniqsa ijtimoiy sohada hamkorligini rivojlantirishga qiziqish yuqori ekangini taʼkidlab oʻtdi.
Ozarbayjonlik siyosatchi va publitsist Ilgar Velizadening Kaspiy hududining geosiyosati boʻyicha qariyb ikki soat davom etgan maʼruzasi muallifning “Kaspiy geosiyosati” nomli monografiyasi maʼlumotlariga asoslandi. Monografiyada politolog qaysi hududni “Kaspiy regioni” deb atash, hudud chegaralari, kaspiy mamlakatlari va qoʻshni davlatlar oʻrtasidagi oʻzaro munosabatlar boʻyicha oʻz xulosalarini taqdim etgan.
Shuningdek, monografiyada siyosiy munosabatlar, xavfsizlik va harbiy qurilish masalalari ham koʻrib chiqilgan. Maʼruzaning oʻziga xosligi shundaki, muallif uchun birinchi va ikkinchi darajali masalalar mavjud emas. Kaspiy hududiga taalluqli maʼruzadagi har bir mavzu birdek muhim. Ana shunday masalalardan biri, shubhasiz Kaspiy dengizi ekologiyasidir.
Tadbirning asosiy qismini JIDU rektori Komiljon Hamidov yakunlab, qiziqarli va batafsil yoritilgan maʼruza uchun I. Velizadega oʻz minnatdorchiligini bildirdi. Uning fikricha, bunday uchrashuvlar ikki qardosh xalqlar uchun ilmiy aloqa va turli yoʻnalishlardagi tadqiqotlarni rivojlantirishga yoʻl ochishini taʼkidladi. Ilgar Velizade ham oʻz navbatida OTM maʼmuriyati va yigʻilgan yoshlarga minnatdorligini izhor qildi.
Maʼruza yakuni boʻyicha bu kabi aloqalarni davom ettirish, pandemiya tugagach “jonli” uchrashuvlarni ham oʻtkazishga kelishib olindi.

Геополитику Каспия обсудили в ходе онлайн-лекции
При организационной поддержке посольства Республики Узбекистан в Азербайджанской Республике состоялась онлайн-лекция руководителя клуба политологов «Южный Кавказ» Ильгара Велизаде на тему «Геополитика Каспия».
Встреча, организованная для студентов и профессорско-преподавательского состава Университета мировой экономики и дипломатии, была открыта вступительной речью Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Узбекистан в Азербайджанской Республике Бахрома Ашрафханова. Он в своем выступлении сделал акцент на большой интерес Узбекистана к развитию всестороннего сотрудничества с Азербайджаном, при этом особо выделив роль взаимодействия в гуманитарной сфере.
Лекция Азербайджанского политолога и публициста Ильгара Велизаде по геополитике Каспийского региона, основывается на материалах монографии "Геополитика Каспия". В монографии представлена идея автора дать собственную интерпретацию того, что называть «Каспийским регионом», как определять его границы, по каким признакам судить о характере взаимодействия каспийских стран между собой и соседними странами и регионами.
А также, отдельно рассмотрены вопросы политических взаимоотношений, безопасности и военного строительства. При этом, важной отличительной чертой лекции является то, что для автора нет главных и второстепенных тем. Все темы, затрагиваемые в лекции одинаково важны и исключительны для Каспийского региона. К одной из таких тем, несомненно, относится тема экологии, или «экологики» Каспийского моря.
Основную часть мероприятия закрыл ректор УМЭД Комилжон Каримов. Он поблагодарил лектора за интересный доклад и коснулся темы важности активизации научного обмена и развития связей между учеными и исследователями Узбекистана и Азербайджана. Это, по его мнению, послужит повышению качества научных исследований, даст импульс проведению совместных изыскательских работ в самых различных направлениях. В свою очередь, Ильгар Велизаде тоже поблагодарил собравшихся за возможность выступить перед столь представительной аудиторией.
По итогам лекции было принято решение продолжить хорошую практику подобных контактов, в том числе посредством живого общения после завершения пандемии.