2-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Hindiston madaniy aloqalar kengashi (ICCR) prezidenti Saxasrabudxining talabalar uchun maʼruzasi tashkil etildi. Tadbir avvalida Hindiston Madaniy aloqalar kengashi prezidenti V.Saxasrabudxi va JIDU rektori K.Karimov ikki tomon oʻrtasida hamkorlik boʻyicha memorandum imzoladilar.
Shundan soʻng faxrli mehmon “Democratic traditions in India” mavzusida universitet professor-oʻqituvchilari va talabalar uchun maʼruza oʻqidi. ICCR prezidenti ikki davlat oʻrtasida doʻstona aloqalar, anʼana va madaniyatdagi oʻxshashlik va oʻziga xos jihatlar haqida yigʻilganlarga maʼlumot berdi.
V.Saxasrabudxi Hindiston Parlamenti yuqori palatasi ishida faol ishtirokchilardan boʻlgani sabab, oʻzbekistonlik talabalari bilan gumanitar ilm boʻyicha tajriba almashinishga tayyor ekanligini bildirdi. Shuningdek madaniyat va ilm-fan sohasida kelgusi hamkorlik istiqbollarini ham yuqori baholadi.
Uchrashuvda shu bilan birga Hindistonning Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi janob Manish Prabhatni, Oʻzbekistondagi Lal Bahodir Shaastri nomidagi madaniyat markazi diretori Chander Shekxar va boshqa delegatsiya vakillari ham ishtirok etdilar.

Подписан Меморандум о сотрудничестве между УМЭД и Советом по культурным связям Индии
2 марта в Университете мировой экономики и дипломатии прошла лекция президента Совета по культурным связям Индии (ICCR) Винай Сахасрабудхи. В начале мероприятия президент Президент Индийского совета по культурным связям, член «Раджя Сабха» (верхняя палата парламента) и ректор УМЭД К.Каримов подписали меморандум о сотрудничестве между двумя сторонами.
Затем почетный гость прочитал лекцию на тему « Democratic traditions in India » для преподавателей и студентов вуза. Президент ICCR ознакомил участников с дружескими отношениями между двумя странами, сходством и особенностями традиций и культуры.
Так, В.Сахасрабудхи, являясь активным участником работы верхней палаты Парламента Индии, выразил готовность содействовать обмену опытом студентов, которые занимаются гуманитарными науками. Он высоко оценил проводимые демократические реформы в нашей стране, а также подчеркнул возможность дальнейшего тесного сотрудничества в сфере культуры.
Во встрече также приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Индии в Узбекистане Маниш Прабхатни, Директор культурного центра имени Лал Бахадура Шастри при посольстве Республики Индия в Узбекистане Чандер Шекхар и другие члены делегации.