Birlashgan Millatlar Tashkiloti dunyodagi 200 ga yaqin mamlakat a’zo bo‘lgan eng yirik xalqaro tuzilma hisoblandi. O‘zbekiston mustaqillikka erishgach birinchi bo‘lib a’zo bo‘lgan xalqaro tashkiloti ham aynan BMTdir. Bugungacha bu hamkorlik tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlash, sog‘liqni saqlash, ekologiya, ta’lim, madaniyat, turizm kabi ko‘plab sohalardagi o‘zaro davom etib kelmoqda.
2-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Birlashgan Millatlar Tashkilotiga a’zo bo‘lgan sanaga 29 yil to‘ladi va shu munosabat bilan Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar qoʻmitasi tomonidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yirik davra suhbati tashkil etildi. Unda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi spikerining 1-oʻrinbosari, Inson huquqlari boʻyicha milliy markaz direktori Akmal Saidov, BMTning Oʻzbekistondagi Doimiy vakili Helena Freyzer, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati Qodir Jo‘rayev, Oliy Majlis Xalqaro ishlar va parlametlararo aloqalar qoʻmitasi rahbari Dilorom Fayziyeva, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari, BMT va uning ixtisoslashgan tashkilotlarining Oʻzbekistondagi vakolatxonalari rahbarlari, Tashqi ishlar vazirligining mutasaddi xodimlari qatnashishdi.
Ishtirokchilar tomonidan Oʻzbekiston oʻtgan yigirma toʻqqiz yil mobaynida BMTning faol aʼzolaridan biriga aylanganligi, ayniqsa 2020-yilning 23-sentyabrida boʻlib oʻtgan BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev global va mintaqaviy ahamiyatga ega tashabbuslarni ilgari surganligi eʼtirof etildi.
So‘zga chiqqanlar tomonidan O‘zbekistonning Xalqaro hamjamiyatdagi o‘rni, diplomatiyasi va BMT prinsiplariga mos keluvchi olib boradigan siyosatini e’tirof etdilar. Jumladan, BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining 46-sessiyasida nutqi bilan ishtirok etgan O‘zbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning “O‘zbekiston Inson huquqlari bo‘yicha kengash a’zosi sifatida Xalqaro huquqning inson huquqlariga oid umum e’tirof etilgan prinsip va normalarini qat’iy himoya qiladi va faol ilgari suradi” so‘zlari ham bu fikrni tasdiqlaydi.
BMT Inson huquqlari boʻyicha kengashining 46-sessiyasida davlatimiz rahbarining ishtirok etishi va nutq soʻzlashini koʻrib, uni tahlil qilib  xalqaro hamjamiyatning mamlakatimizga boʻlgan munosabati qanday ekanligini anglash mumkin. Prezidentimizning nufuzli minbardagi nutqi mamlakatimiz inson va uning huquqlari yoʻlida oʻzi tanlagan yoʻldan ortga qaytmasligini, xalqaro huquqning inson huquqlariga oid umum eʼtirof etilgan prinsip va normalarini qatʼiy himoya qilishini va uni faol ilgari surishini yana bir bor namoyon etdi.
Jumladan, “2030-yilgacha moʻljallangan Barqaror rivojlanish maqsadlari mamlakatimizda har bir insonning huquq va qonuniy manfaatlarini taʼminlashni koʻzda tutadigan “Hech kimni eʼtibordan chetda qoldirmaslik” tamoyili asosida amalga oshiriladi” - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bugunga kelib Oʻzbekiston BMTning toʻlaqonli aʼzosi, shuningdek, 2015-yil sentabrda BMTga aʼzo barcha 193 ta davlat tomonidan qabul qilingan 2030-yilgacha boʻlgan davrda barqaror taraqqiyot sohasidagi kun tartibini imzolagan tomon sifatida xavfsiz va sogʻlom sayyorada barcha odamlar uchun tenglik, taraqqiyot, qadr-qimmat va adolat hukm suradigan tinchlikka intilish boʻyicha global majburiyatni oʻz zimmasiga olgan. Hozirgi paytda O‘zbekistondagi BMT tuzilmalariga quyidagilar kiradi:
• BMT Taraqqiyot Dasturi (BMTRD),
• BMT Aholishunoslik jamg‘armasi (YuNFPA),
• BMT Bolalar Fondi (YuNISEF),
• Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JST),
• Birlashgan Millatlar Tashkilotining Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha tashkiloti (YuNESKO),
• BMTning giyohvand moddalar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi (BMT GJB),
• BMTning Markaziy Osiyoda preventiv diplomatiya bo‘yicha hududiy boshqarmasi (MOPDHB),
• Xalqaro mehnat tashkiloti (ХMT), Birlashgan Millatlar Tashkilotining oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO),
• Migratsiya bo‘yicha xalqaro tashkilot (MXT)
• BMT Ko‘ngillilari dasturi (BMTK).
BMTning mustaqil ixtisoslashtirilgan agentligi bo‘lgan Jahon banki ham mamlakatda tashkilot ishiga salmoqli hissa qo‘shmoqda.
Davra suhbati qatnashchilari Oʻzbekiston va BMT oʻrtasidagi oʻzaro hamkorlikning asosiy bosqichlari va ustuvor yoʻnalishlari; BMT doirasida eʼlon qilinayotgan Oʻzbekiston tashabbuslari va ularning amalga oshirilishi; BMT Inson huquqlari boʻyicha Kengashida Oʻzbekiston Respublikasi aʼzoligining asosiy vazifalari; Oʻzbekistonning BMT Taraqqiyot dasturi va uning ixtisoslashgan muassasalari bilan hamkorligining hozirgi holati va istiqbollari yuzasidan keng fikr almashdilar.

Организация Объединенных Наций (ООН) – крупнейшая международная организация, насчитывающая около 200 стран-членов. Наша страна стала членом этой престижной международной организации в первом же году Независимости - 2 марта 1992 года. Неуклонно развивается сотрудничество с организацией во многих сферах, включая укрепление мира и безопасности, здравоохранение, экология, образование, культура и туризм.
В этом году исполнилось 29 лет с момента вступления Республики Узбекистан в Организацию Объединенных Наций (ООН), в связи с этим датой Комитет Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по международным делам и межпарламентским связям организовал круглый стол в Университете мировой экономики и дипломатия. В нем приняли участие Первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, Постоянный координатор ООН и Постоянный представитель ПРООН в Республике Узбекистан Хелена Фрейзер, Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Кадир Джураев, Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, председатель комитета международные отношения и межпарламентские отношения Дилором Файзиева, депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, руководители представительств ООН и ее специализированных агентств в Узбекистане, должностные лица Министерства иностранных дел.
Участники признали, что Узбекистан стал активным членом ООН за последние двадцать девять лет, особенно на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 23 сентября 2020 года, когда президент Шавкат Мирзиёев выдвинул инициативы глобального и регионального значения.
Выступавшие высоко оценили роль Узбекистана в международном сообществе, его дипломатию и политику в соответствии с принципами ООН. К примеру, слова Президента Узбекистана Ш.Мирзиёева, выступившего на 46-й сессии Совета ООН по правам человека, подтверждают наше мнение: “Узбекистан как член Совета по правам человека будет защищать и активно продвигать общепризнанные принципы и нормы международного права по правам человека”.
Глядя на участие и выступление главы нашего государства на 46-й сессии Совета ООН по правам человека, можно понять отношение международного сообщества к нашей стране. Выступление Президента на престижной трибуне еще раз подтвердил, что наша страна не отступит от избранного ею пути по правам человека, а будет решительно отстаивать и активно продвигать общепризнанные принципы и нормы.
В частности, «достижение целей устойчивого развития до 2030 года в нашей стране будет осуществляться в соответствии с принципом принципа «Никого не оставлять позади» для обеспечения прав и законных интересов каждого человека», - сказал Шавкат Мирзиёев.
Сегодня Узбекистан является полноправным членом Организации Объединенных Наций, а также будучи стороной, подписавшей повестку дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, принятую всеми 193 государствами-членами ООН в сентябре 2015 года, Узбекистан взял на себя глобальное обязательство по стремлению к миру, в котором обеспечиваются равенство, процветание, достоинство и справедливость для всех людей безопасной и здоровой планеты.
На сегодняшний день в структуру ООН в Узбекистане входят:
• Программа развития ООН (ПРООН),
• Фонд ООН в области народонаселения (ЮНФПА),
• Детский Фонд ООН (ЮНИСЕФ),
• Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ),
• Организация Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО),
• Управление ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН),
• Региональный центр ООН по превентивной дипломатии в Центральной Азии (РЦПДЦА),
• Международная организация труда (МОТ),
• Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединенных Наций (ФАО),
• Международная организация по миграции (МОМ)
• Программа добровольцев ООН (ДООН).
Всемирный банк, будучи независимым специализированным агентством ООН, также вносит значительный вклад в работу Организации в стране.
Участники круглого стола обсудили основные этапы и приоритеты сотрудничества между Узбекистаном и ООН; заявление об инициативах Узбекистана в ООН и их реализация; основные задачи членства Республики Узбекистан в Совете ООН по правам человека. Стороны обменялись мнениями о текущем состоянии и перспективах сотрудничества между Узбекистаном и Программой развития ООН и ее специализированными агентствами.
В конце встречи участники разработали планы индивидуальных и практических мероприятий с каждым агентством ООН. Подобные мероприятия направлены на информирование молодежи о приоритетах нашей страны на международном и национальном уровнях, их реализацию в высшем образовании.