“Ilm va taʼlimning qadriga yetib, davlatimizda ilm va taʼlim oʻrganish bilan muhit yaratilsa, bobolarimizga munosib hayot va kelajakni qura olamiz!” — Sh.M. Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan Oʻzbekistonda Uchinchi renessans poydevorini barpo etish gʻoyasida yosh avlodning ilm-fan bilan shugʻullanishi alohida tilga olingan. Yoshlarga bu marraga erishishda “asosiy drayverlar” deya taʼrif berilgani ham shundan.
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tomonidan Innovatsion rivojlanish vazirligi, Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi, “Ipoteka-bank” ATIB, O‘zMTRK O‘zbekiston Milliy axborot agentligi bilan hamkorlikda “Uchinchi renessans – yoshlar nigohida” nomli respublika tanlovining JIDU bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Unda dastlabki fakultetlararo saralash bosqichida tanlab olingan nomzodlar o‘rtasida bellashuv o‘tkazildi. Tanlovning Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitet bosqichida hakamlar hayʼati qaroriga koʻra:
- “Ajdodlar merosini oʻrganish va targʻib qilishda innovatsion yondashuv” nominatsiyasi boʻyicha Xalqaro huquq fakulteti 2-bosqich talabalari A.Gʻiyosov, A.Qodirjonov hamda “Xalqaro munosabatlar” fakulteti 2-bosqich talabalari Sh.Jumaniyazova, M.Ilmiddinovalar;
- “Oliy taʼlimda sifatli bilim olishdan talabalarning manfaatdorligini oshirish uchun oʻquv jarayoni va metodikasini oʻzgartirish yoʻllari” nominatsiyasi boʻyicha Xalqaro huquq fakulteti 1-bosqich talabalari K.Amandullayev, M.Muxtorovlar;
- “Yoshlarni ilm-fan va innovatsiyalarga qiziqtirishning noanʼanaviy usullari” nominatsiyasi boʻyicha Xalqaro huquq fakulteti 4-bosqich talabasi M.Tursunovlarning ijodiy ishlari gʻolib deb topildi.

The university stage of the competition “The Third Renaissance – in the eyes of young people”
The idea of building the Third Renaissance in Uzbekistan, put forward by the head of our President, emphasizes the involvement of the younger generation in science and education. Young people have been described as “key drivers” in achieving this goal.
The Ministry of Higher and Secondary Specialized Education, together with the Ministry of Innovative Development, the Committee for Religious Affairs, the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan, Ipoteka-Bank ATIB, the National Information Agency of Uzbekistan, held the second stage of the republican competition “Third Renaissance - through the eyes of youth”.
A competition was held between the candidates selected at the first inter-faculty stage. At the university stage, the jury selected the winners as follows:
- 2nd year students of the faculty of "International Law" A. Giyosov, A. Kodyrdzhanov and 2nd year students of the faculty of “International Relations” Sh. Dzhumaniyazova, M. Ilmiddinova in the nomination "Innovative approaches to the study and promotion of ancestral heritage”;
- 1st year students of the faculty of International Law K. Amandullaev, M. Mukhtorov in the nomination "Non-traditional ways of attracting young people to science";
- Fourth-year student of the faculty of "International Law" M. Tursunov in the "Ways to change the methodology of the educational process to increase the personal motivation of students to receive quality education in higher education".