“Ilm va taʼlimning qadriga yetib, davlatimizda ilm va taʼlim oʻrganish bilan muhit yaratilsa, bobolarimizga munosib hayot va kelajakni qura olamiz!” — Sh.M. Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan Oʻzbekistonda Uchinchi renessans poydevorini barpo etish gʻoyasida yosh avlodning ilm-fan bilan shugʻullanishi alohida tilga olingan. Yoshlarga bu marraga erishishda “asosiy drayverlar” deya taʼrif berilgani ham shundan.
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tomonidan Innovatsion rivojlanish vazirligi, Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi, “Ipoteka-bank” ATIB, O‘zMTRK O‘zbekiston Milliy axborot agentligi bilan hamkorlikda “Uchinchi renessans – yoshlar nigohida” nomli respublika tanlovining JIDU bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Unda dastlabki fakultetlararo saralash bosqichida tanlab olingan nomzodlar o‘rtasida bellashuv o‘tkazildi. Tanlovning Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitet bosqichida hakamlar hayʼati qaroriga koʻra:
- “Ajdodlar merosini oʻrganish va targʻib qilishda innovatsion yondashuv” nominatsiyasi boʻyicha Xalqaro huquq fakulteti 2-bosqich talabalari A.Gʻiyosov, A.Qodirjonov hamda “Xalqaro munosabatlar” fakulteti 2-bosqich talabalari Sh.Jumaniyazova, M.Ilmiddinovalar;
- “Oliy taʼlimda sifatli bilim olishdan talabalarning manfaatdorligini oshirish uchun oʻquv jarayoni va metodikasini oʻzgartirish yoʻllari” nominatsiyasi boʻyicha Xalqaro huquq fakulteti 1-bosqich talabalari K.Amandullayev, M.Muxtorovlar;
- “Yoshlarni ilm-fan va innovatsiyalarga qiziqtirishning noanʼanaviy usullari” nominatsiyasi boʻyicha Xalqaro huquq fakulteti 4-bosqich talabasi M.Tursunovlarning ijodiy ishlari gʻolib deb topildi.

Идея построения Третьего Ренессанса в Узбекистане, выдвинутая главой нашего государства, подчеркивает вовлеченность подрастающего поколения в науку и образование. Молодые люди были описаны как «основными драйверами» в достижении этой цели.
Министерство высшего и среднего специального образования совместно с Министерством инновационного развития, Комитетом по делам религий, Центром исламской цивилизации в Узбекистане, “Ипотека-банк” АТИБ, Национальным информационным агентством Узбекистана провели второй этап республиканского конкурса «Третий Ренессанс – глазами молодежи».
Между кандидатами, отобранными на первом межфакультетском этапе проводился конкурс. На университетском этапе жюри определило победителей следующим образом:
• Студенты 2 курса факультета «Международного права» А.Гиёсов, А.Кодирджанов, студентки 2 курса факультета «Международных отношений» Ш.Джуманиязова и М.Илмиддинова в номинации «Инновационные подходы к изучению и популяризации наследия предков»;
• Студенты 1 курса факультета “Международного права” К. Амандуллаев, М. Мухторов в номинации «Нетрадиционные способы привлечения молодежи к науке»;
• Студент четвертого курса факультета “Международного права” М. Турсунов в номинации «Пути изменения методики образовательного процесса для повышения личностной мотивации студентов к получению качественного образования в высших учебных заведениях».