25-fevral kuni Bangladesh Xalq Respublikasining Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi janob Muhammad Jaxangir Alam bilan JIDU “Xalqaro munosabatlar” fakulteti talabalari ishtirokida uchrashuv tashkil qilindi. Unda dastlab talabalar Bangladesh davlati tarixi, madaniyati, iqtisodiy koʻrsatkichlari hamda uning Oʻzbekiston bilan oʻzaro hamkorlik masalalariga bagʻishlangan taqdimotlari bilan ishtirok etishdi.
Bangladesh Oʻzbekiston bilan koʻp yillik strategik hamkorlik va doʻstona munosabatlarni yoʻlga qoʻygan davlatlardan hisoblanadi. Ikki davlat oʻrtasida iqtisodiy, madaniy va ijtimoiy sohalardagi aloqalar yil sayin mustahkamlanib bormoqda. Tadbir davomida muhtaram Elchi tomonidan Oʻzbekiston va Bangladeshning tashqi siyosat tamoyillari oʻxshashligi ham alohida qayd etib oʻtildi.
Uchrashuvda shuningdek, J.Alam oʻz tajribasidan kelib chiqqan holda talabalarga kelajakdagi faoliyatlari uchun muhim tavsiyalar bilan ham boʻlishdi. Suhbat yakunida Bangladesh elchisi ishtirokchilar tomonidan berilgan savollarga javob berdi.
Maʼlumot oʻrnida. Moxammad Djaxangir Alam 2020-yilning 23-oktyabrida Bangladeshning Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi vazifasida ish boshlagan. Bir vaqtning oʻzida Afgʻoniston, Qirgʻiziston va Tojikistonda ham akkreditatsiyaga ega. Hozirgi lovozimiga qadar u Bangladesh TIVda (huquqiy masalalar boʻyicha) kotib vazifasini bajargan. Oʻzining uzoq yillik faoliyati davomida Bangladesh hukumatining turli Vazirliklar va Mahalliy Adminstratsiyalarida mehnat qilgan. Shuningdek, 5 yil davomida Saudiya Arabistoni Qirolligida Jidda shahrida konsul vazifasini ham bajargan. Janob J.Alam Dakka Universitetida ingliz tili adabiyoti va lingvistikasi yoʻnalishida Magistr darajasini olgan.

Встреча в УМЭД с Послом Бангладеш в Узбекистане
25 февраля состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Народной Республики Бангладеш в Узбекистане Мохаммад Джахангир Аламом с участием студентов факультета “Международных отношений” УМЭД. В начале мероприятия студенты участвовали с презентациями об истории, культуре, экономических показателях Бангладеш и его сотрудничестве с Узбекистаном.
Бангладеш – одна из стран, которая установила долгосрочное стратегическое сотрудничество и дружеские отношения с Узбекистаном. Экономические, культурные и социальные связи между двумя странами с каждым годом укрепляются. В ходе мероприятие посол отметил схожесть принципов внешней политики Узбекистана и Бангладеш.
Дж.Алам также поделился важными рекомендациями для студентов к их будущей деятельности на основе своего опыта и отметил, что он впечатлен деятельностью УМЭД. В конце беседы посол Бангладеш ответил на вопросы участников.
Для информации - Мохаммад Джахангир Алам вступил в должность Чрезвычайного и Полномочного Посла Бангладеш в Узбекистане 23.10.2020 года с одновременной аккредитацией в Афганистане, Кыргызстане и Таджикистане. До своей нынешней должности он работал в качестве дополнительного секретаря (по правовым вопросам) в Министерства Иностранных Дел Бангладеш. За свою долгую карьеру он работал в различных Министерствах и Местных Администрациях правительства Бангладеш в различных должностях. Кроме того, он в течение пяти лет служил консулом в Джидде, Королевство Саудовская Аравия. Дж.Алам получил степень Магистра английской литературы и лингвистики в Университете Дакки.