Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalari toʻgʻrisida”gi Qonunga bagʻishlangan “davra suhbati” oʻtkazildi
06.02.2021 2496
2021-yil 5-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) “Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalari toʻgʻrisida”gi Qonun qabul qilinganligining ikki yilligi munosabati bilan “davra suhbati” oʻtkazildi.
Tadbir Tashqi ishlar vazirligi tomonidan JIDU bilan hamkorlikda tashkil etildi. Unda Tashqi ishlar vazirligi Shartnoma-huquq boshqarmasi xodimlari, ilmiy-akademik doiralar vakillari, Yuristlar malakasini oshirish markazi aʼzolari, shuningdek, JIDU bakalavr va magistr talabalari ishtirok etdilar.
“Davra suhbati” davomida ishtirokchilar Qonun normalarining amalda bajarilishining hozirgi holatini tahlil qildilar, xalqaro shartnomalar loyihalarini tayyorlash, ularni ekspertlar darajasida ishlab chiqish va Vazirlikda majburiy huquqiy ekspertizadan oʻtkazish tartiblari, shuningdek, pandemiya sharoitida hujjatlarni imzolashda raqamli texnologiyalarning oʻrni boʻyicha fikr almashdilar.
Tadbirda shuningdek xalqaro shartnomalarini inventarizatsiya qilish va ularning amalga oshirilishi yuzasidan monitoring qilish boʻyicha olib borilayotgan ishlar yuzasidan ham maʼlumot berildi.
Oʻtkazilgan “davra suhbati”ning yakunida ishtirokchilar mamlakatimizning shartnomavaiy-huquqiy faoliyatiga doir oʻzlarini qiziqtirgan savollariga javob oldilar.

The University of World Economy and Diplomacy hosted a “round table” dedicated to the Law “On International Treaties of the Republic of Uzbekistan”
06.02.2021 2494
On February 5, 2021, a “round table” was held at the University of World Economy and Diplomacy (UWED) dedicated to the second anniversary of the adoption of the Law “On International Treaties of the Republic of Uzbekistan”.
The event was organized by the Ministry of Foreign Affairs in cooperation with UWED. It was attended by employees of the Treaty-Law Department of the Ministry of Foreign Affairs, academia, employees of Lawyers’ Training Center, as well as bachelor and master degree students of the UWED.
During the “round table”, the participants analyzed the current state of practical implementation of the provisions of the Law, exchanged views on the preparation of draft international treaties, their expert study and the procedure for conducting mandatory legal expertise at the Ministry, as well as the role of digital technologies in signing documents in a pandemic.
The event also provided information on the inventory of international treaties and the ongoing work to monitor their implementation.
At the end of the “round table”, the participants received answers to their questions about the country's legal and contractual activities.