2021-yilning 2-fevral kuni JIDU professor, doktorant va talabalari O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining iqtisodiy rivojlanish, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchisi Suma Chakrabartining birinchi mahorat darsida qatnashishdi.
Mahorat darsining mavzusi “Liderning qobiliyatlariga” bag‘ishlangan bo‘lib, so‘z boshida Janob Chakrabarti turli yillarda ishlagan tashkilotlari va erishilgan natijalari haqida so‘zlab berdilar.
Mavzuni yoritib berish maqsadida Suma Chakrabarti o‘zidagi 4 liderlik qobiliyatlari hamda tajribasidan kelib chiqib Liderlar uchun 10ta dars haqida batafsil ma’lumot berdi. Suma Chakrabartining ular bilan ulashib quyidagilarni sanab utdi: o‘zini qiziqtirgan ish bilan shug‘ullanish, timbilding, strategiya qo‘yish, xodimlar o‘rtasidagi madaniyat, motivasiya berish, boshqaruv tamoyillari, boshqaruvdagi qiyinchiliklar, o‘zaro aloqalar va hazilkashlik qobiliyati.
Ma’ruzaning so‘ngida tinglovchilar tomonidan qiziqarli savollar berildi va suhbat mazmunli yakunlandi.
Ma’lumot uchun: Chakrabarti Qirollik san’at jamiyati a’zosi, Sasseks va Sharqiy Angliya universitetlari, shuningdek, Buxarest iqtisodiy taqdiqotlar akademiyasi faxriy fan doktori hamdir.
2002-yildan 2007-yilgacha Xalqaro taraqqiyot vazirligi doimiy kotibi, keyin 2012-yilgacha Adliya vazirligida ham xuddi shunday lavozimda ish olib borgan. Bu davrda vazirlik faoliyati uchun yangi modelni ishlab chiqishi va amalga oshirishi uning asosiy yutuqlaridan biri sifatida e’tirof etiladi. Buning natijasida bir milliard funt sterlingdan ortiq mablag‘ tejab qolingan.

2 февраля 2021 года профессора, докторанты и студенты УМЭД приняли участие в первом мастер-классе Советника Президента Республики Узбекистан по вопросам экономического развития, эффективного управления и международного сотрудничества Сумы Чакрабарти.
Тема мастер-класса была «Навыки лидерства», и вначале г-н Чакрабарти рассказал об организациях, с которыми он работал на протяжении многих лет, и о результатах, которых он достиг.
Чтобы осветить эту тему, Сума Чакрабарти изложил 10 уроков для лидеров, основанные на его 4 лидерских навыках и многолетнем опыте. По словам Сумы Чакрабарти, они включают в себя: интересующую их работу, построение команды, определение стратегии, культуру сотрудников, мотивацию, принципы управления, проблемы управления, навыки межличностного общения и чувство юмора.
После лекции слушатели задали интересующие их вопросы, беседа была содержательной и интересной.
В книге почётных гостей высокопоставленный гость оставил следующую запись:
«It has been an honor to be invited to the University of World Economy and Diplomacy to give a talk to the students on leadership. The Rector and his team are doing an outstanding job and the studentship is of great distinction, a credit to Uzbekistan. I look forward to a long association with UWED».
Suma Chakrabarti
Adviser to the President of Uzbekistan
2 February 2021
Для справки: Сума Чакрабарти является членом Королевского общества искусств, почетным доктором университетов Сассекса и Восточной Англии, а также Бухарестской академии экономических исследований.
С 2002 по 2007 год он был постоянным секретарем Министерства международного развития, а затем до 2012 года занимал аналогичную должность в Министерстве юстиции. В этот период одним из главных его достижений признана разработка и внедрение новой модели деятельности министерства. Это сэкономило более 1 миллиарда фунтов стерлингов.