2021-yilning 2-fevral kuni JIDU professor, doktorant va talabalari O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining iqtisodiy rivojlanish, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchisi Suma Chakrabartining birinchi mahorat darsida qatnashishdi.
Mahorat darsining mavzusi “Liderning qobiliyatlariga” bag‘ishlangan bo‘lib, so‘z boshida Janob Chakrabarti turli yillarda ishlagan tashkilotlari va erishilgan natijalari haqida so‘zlab berdilar.
Mavzuni yoritib berish maqsadida Suma Chakrabarti o‘zidagi 4 liderlik qobiliyatlari hamda tajribasidan kelib chiqib Liderlar uchun 10ta dars haqida batafsil ma’lumot berdi. Suma Chakrabartining ular bilan ulashib quyidagilarni sanab utdi: o‘zini qiziqtirgan ish bilan shug‘ullanish, timbilding, strategiya qo‘yish, xodimlar o‘rtasidagi madaniyat, motivasiya berish, boshqaruv tamoyillari, boshqaruvdagi qiyinchiliklar, o‘zaro aloqalar va hazilkashlik qobiliyati.
Ma’ruzaning so‘ngida tinglovchilar tomonidan qiziqarli savollar berildi va suhbat mazmunli yakunlandi.
Ma’lumot uchun: Chakrabarti Qirollik san’at jamiyati a’zosi, Sasseks va Sharqiy Angliya universitetlari, shuningdek, Buxarest iqtisodiy taqdiqotlar akademiyasi faxriy fan doktori hamdir.
2002-yildan 2007-yilgacha Xalqaro taraqqiyot vazirligi doimiy kotibi, keyin 2012-yilgacha Adliya vazirligida ham xuddi shunday lavozimda ish olib borgan. Bu davrda vazirlik faoliyati uchun yangi modelni ishlab chiqishi va amalga oshirishi uning asosiy yutuqlaridan biri sifatida e’tirof etiladi. Buning natijasida bir milliard funt sterlingdan ortiq mablag‘ tejab qolingan.

On February 2, 2021, professors, doctoral students and students of UWED took part in the first master class of the Adviser to the President of the Republic of Uzbekistan on economic development, effective management and international cooperation Sumy Chakrabarti.
The topic of the master class was "Leadership Skills", and first HE Mr. Chakrabarti spoke about the organizations with which he worked over the years and the results he has achieved.
To highlight this topic, Suma Chakrabarti laid out 10 lessons for leaders based on his 4 leadership skills and experiences. According to Suma Chakrabarti, these include: the job they are interested in, team building, strategy definition, employee culture, motivation, management principles, management problems, interpersonal skills and a sense of humor.
At the end of the lecture, the audience asked interesting questions, and the conversation ended meaningfully.
For reference: Suma Chakrabarti is a Fellow of the Royal Society of Arts, Honorary Doctorate of the Universities of Sussex and East Anglia, and the Bucharest Academy of Economic Research.
From 2002 to 2007, he was Permanent Secretary of the Ministry of International Development, and then until 2012, he held a similar position in the Ministry of Justice. During this period, one of his main achievements was recognized as the development and implementation of a new model of the ministry's activities. This saved over £ 1 billion.
From 2012 to 2020, Chakrabarti served as President of the European Bank for Reconstruction and Development.