2021-yil 13-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida talabalar va professor-o'qituvchilar tarkibining O'zbekiston Respublikasining diplomatik vakolatxonalari rahbarlari bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi. Xususan, uchrashuvda O'zbekistonning Avstriya, Buyuk Britaniya, Isroil, Hindiston, Malayziya, AQShdagi favqulodda va muxtor elchilari, shuningdek, BMTning Jenevadagi vakolatxonasi va YuNESKOdagi doimiy vakillari ishtirok etishdi. Shuni ta'kidlash kerakki, ularning barchasi bizning universitetimiz bitiruvchilari va biz kabi ular ko'p yillar oldin haligacha kelajakdagi mutaxassislarni tayyorlayotgan professorlarning ma'ruzalarini diqqat bilan tinglab, sinflarda o'tirishgan. Uchrashuv "erkin muloqot" formatida do'stona muhitda bo'lib o'tdi.
Albatta, bu talabalar uchun diplomatlar faoliyati va ushbu sohani rivojlantirish istiqbollari to'g'risida ko'proq ma'lumot olish uchun ajoyib imkoniyat bo'ldi, biz yuqoridagi shaxslardan ulkan tajriba va taassurot oldik. Diplomat sifatida o'zingizning martaba qurishingizga misollar berildi, kelgusida rivojlanish to'g'risida maslahatlar berildi va ba'zi adabiyotlar tavsiya etildi. Ushbu tadbirning tarixiy ahamiyatini ham ta'kidlashni istardim, chunki bunday format va miqyosdagi uchrashuv universitetning butun mavjudligida birinchi marta bo'lib o'tdi.
Men O'zbekistonning Isroildagi Favqulodda va muxtor elchisi Feruza Yo'ldoshevna Maxmudovaning iborasini juda yaxshi eslayman: “Orzular ro'yobga chiqadi, oldinga maqsad qo'yib, unga intilish kerak. Eng muhimi, hech qachon o'qishdan va o'zingizga va o'z imkoniyatlaringizga ishonishdan to'xtamang. " O'zlarining misolida Maxmudova xonim bu so'zlarning rostligini isbotladi. Erkaklar kasbida ayol sifatida ko'plab qiyin sinovlardan o'tib, ko'p yillar davomida to'plangan mehnatsevarlik, mehr-muhabbat va hurmat, vatanparvarlik va bilim maqsadlarga erishishga yordam berishini butun jamiyatga ko'rsatdi. Feruza Yo'ldoshevna Vatanimizning ichki va tashqi siyosiy hayotida faol ishtirok etishga intilayotgan barcha yosh va shuhratparast qizlar uchun o'rnakdir.
Yuqori martabali mehmonlar biz bilan nafaqat o'zlarining mezbon davlatlari bilan aloqalarni yanada rivojlantirish istiqbollari, balki Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetidagi talabalik yillari haqidagi xotiralari bilan o'rtoqlashdilar. Ularning bir-biriga, shuningdek, xalqaro munosabatlar fakultetida JIDUda tahsil olgan hozirgi universitet rektori Komiljon Karimovga bo'lgan do'stona munosabatlari sezilib turardi.
Ushbu tadbirning natijasi shundaki, O'zbekiston Respublikasining Favqulodda va muxtor elchilariga JIDU nomidan esdalik sovg'alarini topshirish, shuningdek, JIDUning maxsus medallarini topshirishdir, bu katta nodirlik va sharafdir. Bu universitet o'z talabalarini o'qish paytida ham, tugatgandan keyin ham o'zlarini diplomat va siyosatchi sifatida anglashda qo'llab-quvvatlayotganligini yana bir bor isbotlamoqda.
Ushbu maqolani JIDUning birinchi rektori bo'lgan va mehmonlarimizning talabalik yillarida unga rahbarlik qilgan xalqaro aloqalar bo'yicha prorektor Saidmuxtar Saidgazievich Saidqosimovning so'zlari bilan yakunlamoqchiman: "Aslida, biz 20-30 yil oldin ularga aytgan so'zlarni mehmonlarimizdan eshitish juda yoqimli. ... Endi ular buni talabalarimizga mag'rurlik va ishonch bilan aytishmoqda. " Mamlakatimiz yoshlarga katta umid bog'laydi va ishonch bilan aytishim mumkinki, biz o'qituvchilar va hurmatga sazovor diplomatlar tajribasini o'zlashtirgan holda, tanlagan sohamizda katta yutuqlarga erishamiz va "Yangi O'zbekiston elchilari" bo'lamiz, mamlakat obro'sini yanada oshiramiz, yuqori darajalarga ko'taramiz va butun dunyoga O'zbekiston imkoniyatlar va ulkan yutuqlar mamlakati ekanligini isbotlaymiz.
Ilmiddinova Madina,
JIDU “Xalqaro munosabatlar” fakultetining 2-bosqich talabasi
O'zbekiston Respublikasining xorijdagi vakolatxonalari rahbarlari bilan uchrashuvdan olgan taassurotlarim.
Bugun Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida talabalarning O'zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi. Biz, JIDU talabalari, Tashqi ishlar vazirligi hamda universitet ma'muriyatiga O'zbekiston elchilari bilan oflayn rejimda muloqot qilish imkoniyati uchun o'z minnatdorchiligimizni bildiramiz
Uchrashuvda O'zbekiston Respublikasining Avstriya, Buyuk Britaniya, AQSh, Hindiston, Malayziya, Isroildagi elchilari - birinchi ayol elchi va O'zbekiston Respublikasining YuNESKO va BMTning vakolatxonalaridagi doimiy vakillari ishtirok etishdi.
Hurmatli elchilar, JIDU bitiruvchilari bo'lib, talabalarni diplomatik xizmatda yuzaga keladigan qiyinchiliklar hamda ularni oldini olish yo'llari bilan tanishtirdilar. Tadbir davomida O'zbekiston Respublikasining elchilari nafaqat talabalik yillari haqida iliq xotiralar bilan o'rtoqlashdilar, balki ularni mamlakatimiz va ular akkreditatsiyadan o'tgan davlatlar o'rtasidagi hamkorlik istiqbollari bilan tanishtirdilar.
Diplomatlar o'rtasida erkin fikr almashildi va ular talabalarni qiziqtirgan savollarga javob berib, mamlakatning xalqaro maydondagi mavqeini mustahkamlash yo'lidagi mashaqqatli mehnatlari uchun o'qituvchilar jamoasiga minnatdorchilik bildirdi.
Men Madina Ilmiddinova, Xalqaro munosabatlar fakulteti talabasi bo'lganim, Siyosatshunos talabalarining Xalqaro assotsiatsiyasining a'zosi bo'lganim bilan bir qatorda, "Lider qizlar" klubi raisi bo'lganim uchun, Feruza Yo'ldoshevna- birinchi ayol elchiga bergan savolimga javob oldim. Elchi Vataningiz ravnaqi yo'lida doimo o'z ustimizda ishlash,  bilimlarimizni takomillashtirish va maqsadlarimizga erishish zarurligini ta'kidladi.
JIDU “Xalqaro munosabatlar” fakultetining 1-bosqich talabasi
Yangi O‘zbekistonning kelajagi biz yoshlarning qo‘lida
Darhaqiqat, bugungi kunda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan barcha yo‘nalishlar qatori tashqi siyosat sohasida ham qator islohotlar olib borilmoqda. Bugungi kunda biz yoshlar Favqulodda va Muxtor Elchilar bilan bevosita ochiq muloqot qilish orqali o‘zimizni qiziqtirgan barcha savollarga javob olib kelmoqdamiz. Ana shunday uchrashuvlar qatoriga bugun universitetimizda tashkil etilgan “Favqulodda va Muxtor Elchilar va talabalar” uchrashuvini misol qilishimiz mumkin.
Ushbu tarixiy uchrashuvda biz nafaqat O‘zbekiston Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchilari, balki xorijiy tashkilotlarda faoliyat olib borayotgan mamlakatimizning Doimiy Vakillari bilan muloqot qilish imkoniyatiga ham ega bo‘ldik.
Uchrashuv davomida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti qoshida “Bitiruvchilar assotsiatsiyasi”ni tashkil etish taklifining yig‘ilganlar tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi biz talabalar uchun unutilmas voqea sifatida yodimizda qoldi.
Muloqot davomida biz talabalar o‘zimizni qiziqtirgan savollarimizga Elchilar tomonidan batafsil javob oldik. Shaxsan, O‘zbekiston Respublikasining Isroil Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Feruza Mahmudova tomonidan talabalarga aytilgan quyidagi fikrlar yodimda qoldi: “Orzular, albatta, amalga oshadi. Faqat buning uchun harakat, ishonch va chuqur bilim kerak. Ishonamanki, bir necha yillardan so‘ng biz faoliyat yuritayotgan sohalar bo‘yicha Siz talabalar ham o‘z pozitsiyasiga ega bo‘lgan malakali kadr bo‘lib yetishasiz”.
Albatta, vatanparvar bo‘lish, yurt koriga yarash – har birimiz uchun ulkan mas’uliyatdir. Zero, Yangi O‘zbekistonning kelajagi biz yoshlarning qo‘lida.
Fazliddin Djamalov,
JIDU bitiruvchilari-diplomlatri universitet talabalari bilan uchrashuvi haqida
2020-yil 13-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O'zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlarining JIDU talabalari bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi. Uchrashuv tinglovchilarda katta qiziqish uyg'otdi: tadbirda jami 100 dan ortiq kishi qatnashdi, jumladan, universitetning faol talabalari, professor-o'qituvchilari va boshqalar. Suhbat do'stona muhitda bo'lib o'tdi, JIDUni bitirgan diplomatlari o'zlarining missiyalar boshlig'i bo'lish tajribalari va hozirda Uchinchi rennesans poydevorida mamlakat rahbariyati tomonidan qanday vazifalar qo'yilayotganligi haqida so'zlab berishdi.
Ushbu uchrashuv menda o'chmas taassurot qoldirdi. Bu biz, universitet talaba-yoshlari uchun chet eldagi diplomatik vakolatxonalarimiz rahbarlari bilan shaxsan muloqot qilish uchun ajoyib imkoniyat bo'ldi. Shuni ta'kidlash kerakki, ularning barchasi bir vaqtlar bizning Alma Mater-ning talabalari bo'lgan, bu bizni yanada o'qish va o'zini rivojlantirish uchun rag'batlantirishga undagan. Ushbu suhbat o'zaro fikr almashish uchun noyob maydon yaratdi va agar bu uchrashuv tarixiy bo'ldi desam, adashmayman, chunki universitet tarixida birinchi marta birinchi bitiruvchilarning hozirgi diplomatik vakolatxonalar rahbarlari yuzidagi ustozlari bilan bir xil balandliklarga erishish uchun hozirda ta'lim muassasasida ta'lim olayotganlar talabalar bilan aloqasini kuzatishimiz mumkin. Ushbu tadbirni tashkillashtirgani uchun barcha talabalar nomidan Tashqi ishlar vazirligi va JIDU rahbariyatiga o'z minnatdorchiligimni izhor etaman va ushbu uchrashuvlar muntazam ravishda o'tkazilishiga umid qilaman.
Abu Tolib Gʻiyosov,
JIDU “Xalqaro huquq” fakultetining 2-bosqich talabasi
Kuchli, samarali tashqi siyosat olib borish uchun avvalo kuchli diplomatlar korpusiga ega boʻlishimiz kerak. Diplomat kadrlarni tayyorlash tizimini yanada takomillashtirishni zamonning oʻzi taqozo etayotgan davrda kuchli diplomatlarimiz bilan boʻlib oʻtgan ochiq va amaliy roʻhdagi muloqot barcha uchrashuv qatnashchilari qatori, menda ham unutilmas taasurotlar qoldirdi. Mamlakatimizning xalqaro maydondagi yuzi boʻlgan hurmatli elchilarimiz oʻzlarining masʼuliyatli faoliyatlarida duch kelgan qiyinchiliklari, haqiqiy diplomatlarga doimiy yoʻldosh boʻladigan bilim va koʻnikmalari bilan oʻrtoqlashdilar. Oʻziga xos ramziy va tarixiy ahamiyatga ega boʻlgan uchrashuv ishtirokchisi boʻlgan yosh diplomat sifatida hurmatli elchilarimizga oʻzimni qiziqtirgan dolzarb masalalar yuzasidan murojaat qilish va ularga aniq asoslangan, amaliy javob olish imkoniga ega boʻldim. Bir soʻz bilan aytganda, mustaqil Oʻzbekiston diplomatiyasining asosi yaratilgan universitetimizda boʻlib oʻtgan mazkur uchrashuv Yangi Oʻzbekistonga munosib boʻlgan kadrlarni tayyorlash yoʻlidagi yana bir katta qadam boʻldi.
Babayev Shahriyor,
Intilish. Bilim. Sabr. Shu uchta so`z muhtaram elchilarimiz tomonidan ko'p marta takrorlandi. Mazkur sifatlarning barchasi har bir diplomatga xamrohlik qilishi lozim.
Uchrashuvni intizorlik bilan kutib, yig'ilish faqat rasmiyatchiliklardan iborat bo’ladi, deb tahmin qildim. Biroq, amalda men diplomatlarimiz tomonidan universitetimizga bo'lgan sog'inch va muhabbatning namoyon bo'lganiga shaxsan guvoh bo'ldim. Mehmonlarimiz o'z qarashlari, maslahatlari va tajribalari bilan o'rtoqlashishdi. Ikkinchi kurs talabasi sifatida men maqsadlarni umumbashariy miqyosda belgilash va ushbu maqsadlarga munosib harakat qilish zarurligiga amin bo'ldim.
Qodirjonov Azizbek,
Ushbu do'stona va ayni paytda dolzarb bo'lgan uchrashuvdan so'ng, men shunday xulosa qilishim mumkin: Tashkilotchilar barcha ishtirokchilar, elchilar va talabalarning manfaatlarini bir maydonda birlashtira olgani menga juda yoqdi. Hurmatli elchilarimizga uchrashuv uchun vaqt ajratganliklari va, albatta, boy va samarali konferensiya dasturi, uning yuqori professional darajasi va taklif qilingan mavzularning dolzarbligi uchun chuqur minnatdorchiligimni bildiraman. Ko'p narsalarga turli xil yondashuvlar orqali nazar solish imkoniga ega bo'ldim. Bularning barchasi amaliy foyda berishiga shubham yo'q. Diplomatik sohaning yetuk mutaxassislari bilan suhbatlashish nafaqat foydali, balki maroqli bo'ldi. Ishonch bilan aytishim mumkinki, konferensiya undan kutgan umidlarimni to'liq oqladi va o'quv jarayonidagi muhim va o'ziga xos lahza bo'ldi. Ochiq muloqot davomida ushbu sohani yanada rivojlantirish va targ'ib qilish bo'yicha ko'plab tavsiyalar, takliflarga ega bo’ldim.

Отзывы студентов о встрече с послами нашей страны - выпускниками УМЭД
13 января 2021 года в Университете мировой экономики и дипломатии прошла встреча студентов и профессорско-преподавательского состава с главами дипломатических представительств Республики Узбекистан. В частности, на встрече приняли участие Чрезвычайные и полномочные послы Узбекистана в Австрии, Великобритании, Израиле, Индии, Малайзии, США, а также постоянные представители при Отделении ООН в Женеве и при ЮНЕСКО. Нужно отметить, что все они являются выпускниками нашего университета и так же, как и мы, много лет назад сидели в аудиториях, внимательно слушая лекции профессоров, которые и ныне готовят будущих специалистов. Встреча прошла в дружественной обстановке в формате "свободного диалога".
Безусловно, это было замечательной возможностью для студентов, чтобы больше узнать о деятельности дипломатов и дальнейших перспективах развития этой сферы, мы получили огромнейший опыт и впечатление от вышеуказанных лиц. Были приведены примеры построения собственной карьеры дипломата, даны советы по дальнейшему развитию, рекомендована определенная литература. Хотелось бы отметить и историческое значение данного события, ведь встреча такого формата и масштаба была проведена впервые за все время существования университета.
Очень запомнилась фраза Ферузы Юлдашевны Махмудовой, чрезвычайного и полномочного посла Узбекистана в Израиле: «Мечты сбываются, вам необходимо поставить цель и идти к ней. Главное, никогда не переставайте учиться и верить в себя и свои возможности». Своим примером Госпожа Махмудова доказала истинность этих слов. Будучи женщиной в мужской, как это принято считать, профессии, пройдя немало сложных испытаний, она показала всему обществу, что усердие, любовь и уважение к своей профессии, патриотизм и накопленные с годами знания помогут прийти к своей цели. Феруза Юлдашевна является примером для всех молодых и амбициозных девушек Узбекистана, стремящихся принимать активное участие во внутренней и внешней политической жизни нашей Родины.
Высокопоставленные гости поделились с нами не только перспективами дальнейшего развития отношений со странами своего пребывания, но и воспоминаниями о своих студенческий годах в стенах Университета мировой экономики и дипломатии. Было заметно их дружеское отношение друг к другу, а также к действующему ректору университета Комилжону Каримову, который также учился в УМЭД на факультете «Международные отношения».
Итогом данного мероприятия стало награждение памятными подарками от лица УМЭД Чрезвычайных и полномочных послов Республики Узбекистан, а так же вручение специальных медалей УМЭД, что является большой редкостью и честью. Это еще раз доказывает, что университет поддерживает своих студентов как на протяжении их обучения, так и после выпуска при реализации себя в качестве дипломатов и политиков.
Хотелось бы завершить данную статью словами проректора по международным связям Саидмухтара Саидгазиевича Саидкасимова, который являлся первым ректором УМЭД и возглавлял его в студенческие годы наших гостей: «На самом деле очень приятно услышать из уст наших гостей то, что мы им говорили 20-30 лет назад. Сейчас они говорят это нашим студентам с гордостью и уверенностью». Наша страна возлагает на молодёжь большие надежды, и я с уверенностью могу сказать, что переняв опыт наших преподавателей и уважаемых дипломатов, мы тоже сможем добиться больших успехов в той сфере, которую выбрали и стать «послами Нового Узбекистана», поднять авторитет страны на еще более высокий уровень и доказать всему миру, что Узбекистан – страна возможностей и великих достижений.
Илмиддинова Мадина,
студентка 2 курса факультета «Международные отношения» УМЭД
Мои впечатления о встрече с главами представительств РУз за рубежом.
Сегодня в Университете Мировой Экономики и Дипломатии состоялась встреча студентов с главами дипломатических миссий РУз за рубежом. Мы, студенты УМЭД выражаем огромную признательность и благодарим Министерство Иностранных Дел, а так же руководство университета за возможность общения с послами Узбекистана в оффлайн режиме.
На встрече приняли участие послы РУз в Австрии, Великобритании, США, Индии, Малайзии, Израиля-первая женщина посол и постоянные представители РУз при отделении ЮНЕСКО и ООН.
Многоуважаемые послы будучи выпускниками УМЭД ознакомились студентов с трудностями возникающим в дипломатической службе, а так же путями их предотвращения. В ходе мероприятия послы РУз поделились не только тёплыми вопоминаниями о своих студенческих временах, но так же ознакомили с перспективами сотрудничества нашей страны с государствами в которых они аккредитованы.
Состоялся свободный обмен мнениями среди дипломатов, а так же они ответили на интересующие студентов вопросы, поблагодарив профессорско-преподавательский состав за кропотливый труд во имя укрепления позиции страны на Международной арене.
Я Илмиддинова Мадина будучи студентка факультета Международных отношений, являясь членом Международной Ассоциации студентов политологов, а так же председателем клуба «Девушек лидеров» получила ответ на свой вопрос заданный Ферузе Юлдашевне - первому послу женщине, в которой студентки видят пример упорства и целеустремлённости. Посол подчеркнула, что необходимо всегда работать над собой, совершенствоваться и добиваться своих целей во имя процветания своей Родины.
студент 1 курса факультета «Международные отношения» УМЭД
Будущее нового Узбекистана в руках молодежи
Действительно, сегодня Президент Республики Узбекистан проводит ряд реформ в области внешней политики по всем направлениям. Сегодня мы получаем ответы на все интересующие нас вопросы через прямое открытое общение с чрезвычайными и полномочными послами. Среди таких встреч можно в качестве примера привести встречу “Чрезвычайные и Полномочные послы и студенты”, организованную сегодня в нашем университете.
В ходе этой исторической встречи нам удалось пообщаться не только с чрезвычайными и полномочными послами Республики Узбекистан, но и с постоянными представителями нашей страны, действующими в зарубежных организациях. Поддержка университетом мировой экономики и дипломатии предложения об организации “Ассоциации выпускников” запомнится нашим студентам надолго.
В ходе беседы мы получили подробные ответы от послов на интересующие студентов вопросы. Лично Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Республике Израиль Феруза Махмудова сказала студентам: “Mечты действительно сбываются. Просто пытаясь сделать это, вы нуждаетесь в уверенности и глубоких знаниях. Я уверенa, что после нескольких лет работы в той области, в которой мы работаем, вы достигнете квалифицированного персонала, студенты которого также имеют свои должности.”
Конечно, быть патриотом – это огромная ответственность для каждого из нас. Ведь будущее нового Узбекистана находится в руках молодежи.
Фазлиддин Джамалов,
студент 2 курса факультета «Международные отношения» УМЭД
Встреча дипломатов-выпускников УМЭД со студентами университета
13 января 2020 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча глав диппредставительств Узбекистана за рубежом со студентами УМЭД. Встреча вызвала большой интерес у аудитории: всего в мероприятии приняли участие более 100 человек, среди которых были активные студенты университета, профессорско-преподавательский состав и другие. Беседа прошла в дружной атмосфере, дипломаты-выпускники УМЭД рассказали о своём опыте становления главами представительств и какие задачи сейчас ставятся руководством страны на пороге Третьего Ренессанса.
Данная встреча оставила неизгладимые впечатления на мне. Эта была отличная возможность для нас, студенческой молодёжи университета, воочию пообщаться с главами наших диппредставительств за рубежом. Надо отметить, что все они когда-то также были студентами нашего Альма-Матер, что побудило в нас мотивацию для дальнейшей учёбы и саморазвития. Данная беседа создала уникальную платформу для обмена мнений, и сказав, что эта встреча была исторической, я не ошибусь, потому что впервые в истории университета мы можем наблюдать контакт первых выпускников со студентами, которые сейчас получают образование в учебном заведении, чтобы достичь тех же высот как и их наставники в лицах нынешних глав диппредставительств. От имени всех студентов, выражаю благодарность руководству МИД и УМЭД за организацию данного мероприятия и надеюсь, что эти встречи будут проводиться в регулярном формате».
Абу Толиб Гиёсов,
студент 2 курса факультета «Международное право» УМЭД
Чтобы проводить сильную, эффективную внешнюю политику, мы должны иметь сильный дипломатический корпус. Открытый и практичный диалог, состоявшийся с нашими сильными дипломатами в период, когда само время диктует необходимость дальнейшего совершенствования системы подготовки дипломатических кадров, оставил незабываемые впечатления как у всех участников встречи, так и у меня,. Наши уважаемые послы, являющиеся лицом нашей страны на международной арене, поделились сложностями, с которыми они сталкиваются в своей ответственной деятельности, знаниями и навыками, которые станут постоянными спутниками настоящих дипломатов. Будучи молодым дипломатом, участником встречи, имеющей особое символическое и историческое значение, я имел возможность обратиться к нашим уважаемым послам по актуальным вопросам, представляющим для меня особый интерес, и получить на них конкретные обоснованные, практические ответы. Одним словом, встреча, прошедшая в нашем унивеситете, которая создала основу дипломатии независимого Узбекистана, стала еще одним большим шагом на пути подготовки кадров, достойных Нового Узбекистана.
Бабаев Шахриёр,
Напор. Знание. Терпение. Три фундаментально значимых слова, которые неоднократно повторялись нашими многоуважаемыми послами. Все эти качества должны быть в копилке потенциального дипломата.
Предвкушая встречу, я предполагал, что заседание будет пропитано формализмом. Однако на деле я стал свидетелем проявления ностальгии и любви к нашему университету со стороны наших дипломатов. Было ощущение, что мы сидели вокруг костра, и наши гости делились своими взглядами, советами и опытом. Как студент второго курса, я убедился, что необходимо ставить цели вселенского масштаба и, в свою очередь, работать над собой в соответствующих количествах.
Кадыржанов Азизбек,
После данной деловой, но в то же время актуальной встречи, могу сделать следующий вывод: Очень понравилось, что организаторам удалось соединить интересы всех участников, послов и студентов на одном поле. Выражаю огромную благодарность послам нашей Республики, за то что, уделили нам время, несмотря еа плотный график и разумеется за насыщенную и плодотворную программу конференции, её высокий профессиональный уровень и актуальность предложенных тем. На многое я взглянул другими глазами. Не сомневаюсь, что это даст практическую отдачу. Было не только полезно, но было и приятно пообщаться со специалистами по данной дипломатической сфере. Могу с уверенностью сказать, что конференция оправдала мои ожидания, и данное мероприятие явилось важным и особенным моментом в процессе моего обучения. Мы получили множество рекомендаций, пожеланий, предложений, по дальнейшему продвижению данных работ.