2021-yil 13-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida talabalar va professor-o'qituvchilar tarkibining O'zbekiston Respublikasining diplomatik vakolatxonalari rahbarlari bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi. Xususan, uchrashuvda O'zbekistonning Avstriya, Buyuk Britaniya, Isroil, Hindiston, Malayziya, AQShdagi favqulodda va muxtor elchilari, shuningdek, BMTning Jenevadagi vakolatxonasi va YuNESKOdagi doimiy vakillari ishtirok etishdi. Shuni ta'kidlash kerakki, ularning barchasi bizning universitetimiz bitiruvchilari va biz kabi ular ko'p yillar oldin haligacha kelajakdagi mutaxassislarni tayyorlayotgan professorlarning ma'ruzalarini diqqat bilan tinglab, sinflarda o'tirishgan. Uchrashuv "erkin muloqot" formatida do'stona muhitda bo'lib o'tdi.
Albatta, bu talabalar uchun diplomatlar faoliyati va ushbu sohani rivojlantirish istiqbollari to'g'risida ko'proq ma'lumot olish uchun ajoyib imkoniyat bo'ldi, biz yuqoridagi shaxslardan ulkan tajriba va taassurot oldik. Diplomat sifatida o'zingizning martaba qurishingizga misollar berildi, kelgusida rivojlanish to'g'risida maslahatlar berildi va ba'zi adabiyotlar tavsiya etildi. Ushbu tadbirning tarixiy ahamiyatini ham ta'kidlashni istardim, chunki bunday format va miqyosdagi uchrashuv universitetning butun mavjudligida birinchi marta bo'lib o'tdi.
Men O'zbekistonning Isroildagi Favqulodda va muxtor elchisi Feruza Yo'ldoshevna Maxmudovaning iborasini juda yaxshi eslayman: “Orzular ro'yobga chiqadi, oldinga maqsad qo'yib, unga intilish kerak. Eng muhimi, hech qachon o'qishdan va o'zingizga va o'z imkoniyatlaringizga ishonishdan to'xtamang. " O'zlarining misolida Maxmudova xonim bu so'zlarning rostligini isbotladi. Erkaklar kasbida ayol sifatida ko'plab qiyin sinovlardan o'tib, ko'p yillar davomida to'plangan mehnatsevarlik, mehr-muhabbat va hurmat, vatanparvarlik va bilim maqsadlarga erishishga yordam berishini butun jamiyatga ko'rsatdi. Feruza Yo'ldoshevna Vatanimizning ichki va tashqi siyosiy hayotida faol ishtirok etishga intilayotgan barcha yosh va shuhratparast qizlar uchun o'rnakdir.
Yuqori martabali mehmonlar biz bilan nafaqat o'zlarining mezbon davlatlari bilan aloqalarni yanada rivojlantirish istiqbollari, balki Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetidagi talabalik yillari haqidagi xotiralari bilan o'rtoqlashdilar. Ularning bir-biriga, shuningdek, xalqaro munosabatlar fakultetida JIDUda tahsil olgan hozirgi universitet rektori Komiljon Karimovga bo'lgan do'stona munosabatlari sezilib turardi.
Ushbu tadbirning natijasi shundaki, O'zbekiston Respublikasining Favqulodda va muxtor elchilariga JIDU nomidan esdalik sovg'alarini topshirish, shuningdek, JIDUning maxsus medallarini topshirishdir, bu katta nodirlik va sharafdir. Bu universitet o'z talabalarini o'qish paytida ham, tugatgandan keyin ham o'zlarini diplomat va siyosatchi sifatida anglashda qo'llab-quvvatlayotganligini yana bir bor isbotlamoqda.
Ushbu maqolani JIDUning birinchi rektori bo'lgan va mehmonlarimizning talabalik yillarida unga rahbarlik qilgan xalqaro aloqalar bo'yicha prorektor Saidmuxtar Saidgazievich Saidqosimovning so'zlari bilan yakunlamoqchiman: "Aslida, biz 20-30 yil oldin ularga aytgan so'zlarni mehmonlarimizdan eshitish juda yoqimli. ... Endi ular buni talabalarimizga mag'rurlik va ishonch bilan aytishmoqda. " Mamlakatimiz yoshlarga katta umid bog'laydi va ishonch bilan aytishim mumkinki, biz o'qituvchilar va hurmatga sazovor diplomatlar tajribasini o'zlashtirgan holda, tanlagan sohamizda katta yutuqlarga erishamiz va "Yangi O'zbekiston elchilari" bo'lamiz, mamlakat obro'sini yanada oshiramiz, yuqori darajalarga ko'taramiz va butun dunyoga O'zbekiston imkoniyatlar va ulkan yutuqlar mamlakati ekanligini isbotlaymiz.
Ilmiddinova Madina,
JIDU “Xalqaro munosabatlar” fakultetining 2-bosqich talabasi
O'zbekiston Respublikasining xorijdagi vakolatxonalari rahbarlari bilan uchrashuvdan olgan taassurotlarim.
Bugun Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida talabalarning O'zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi. Biz, JIDU talabalari, Tashqi ishlar vazirligi hamda universitet ma'muriyatiga O'zbekiston elchilari bilan oflayn rejimda muloqot qilish imkoniyati uchun o'z minnatdorchiligimizni bildiramiz
Uchrashuvda O'zbekiston Respublikasining Avstriya, Buyuk Britaniya, AQSh, Hindiston, Malayziya, Isroildagi elchilari - birinchi ayol elchi va O'zbekiston Respublikasining YuNESKO va BMTning vakolatxonalaridagi doimiy vakillari ishtirok etishdi.
Hurmatli elchilar, JIDU bitiruvchilari bo'lib, talabalarni diplomatik xizmatda yuzaga keladigan qiyinchiliklar hamda ularni oldini olish yo'llari bilan tanishtirdilar. Tadbir davomida O'zbekiston Respublikasining elchilari nafaqat talabalik yillari haqida iliq xotiralar bilan o'rtoqlashdilar, balki ularni mamlakatimiz va ular akkreditatsiyadan o'tgan davlatlar o'rtasidagi hamkorlik istiqbollari bilan tanishtirdilar.
Diplomatlar o'rtasida erkin fikr almashildi va ular talabalarni qiziqtirgan savollarga javob berib, mamlakatning xalqaro maydondagi mavqeini mustahkamlash yo'lidagi mashaqqatli mehnatlari uchun o'qituvchilar jamoasiga minnatdorchilik bildirdi.
Men Madina Ilmiddinova, Xalqaro munosabatlar fakulteti talabasi bo'lganim, Siyosatshunos talabalarining Xalqaro assotsiatsiyasining a'zosi bo'lganim bilan bir qatorda, "Lider qizlar" klubi raisi bo'lganim uchun, Feruza Yo'ldoshevna- birinchi ayol elchiga bergan savolimga javob oldim. Elchi Vataningiz ravnaqi yo'lida doimo o'z ustimizda ishlash,  bilimlarimizni takomillashtirish va maqsadlarimizga erishish zarurligini ta'kidladi.
JIDU “Xalqaro munosabatlar” fakultetining 1-bosqich talabasi
Yangi O‘zbekistonning kelajagi biz yoshlarning qo‘lida
Darhaqiqat, bugungi kunda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan barcha yo‘nalishlar qatori tashqi siyosat sohasida ham qator islohotlar olib borilmoqda. Bugungi kunda biz yoshlar Favqulodda va Muxtor Elchilar bilan bevosita ochiq muloqot qilish orqali o‘zimizni qiziqtirgan barcha savollarga javob olib kelmoqdamiz. Ana shunday uchrashuvlar qatoriga bugun universitetimizda tashkil etilgan “Favqulodda va Muxtor Elchilar va talabalar” uchrashuvini misol qilishimiz mumkin.
Ushbu tarixiy uchrashuvda biz nafaqat O‘zbekiston Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchilari, balki xorijiy tashkilotlarda faoliyat olib borayotgan mamlakatimizning Doimiy Vakillari bilan muloqot qilish imkoniyatiga ham ega bo‘ldik.
Uchrashuv davomida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti qoshida “Bitiruvchilar assotsiatsiyasi”ni tashkil etish taklifining yig‘ilganlar tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi biz talabalar uchun unutilmas voqea sifatida yodimizda qoldi.
Muloqot davomida biz talabalar o‘zimizni qiziqtirgan savollarimizga Elchilar tomonidan batafsil javob oldik. Shaxsan, O‘zbekiston Respublikasining Isroil Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Feruza Mahmudova tomonidan talabalarga aytilgan quyidagi fikrlar yodimda qoldi: “Orzular, albatta, amalga oshadi. Faqat buning uchun harakat, ishonch va chuqur bilim kerak. Ishonamanki, bir necha yillardan so‘ng biz faoliyat yuritayotgan sohalar bo‘yicha Siz talabalar ham o‘z pozitsiyasiga ega bo‘lgan malakali kadr bo‘lib yetishasiz”.
Albatta, vatanparvar bo‘lish, yurt koriga yarash – har birimiz uchun ulkan mas’uliyatdir. Zero, Yangi O‘zbekistonning kelajagi biz yoshlarning qo‘lida.
Fazliddin Djamalov,
JIDU bitiruvchilari-diplomlatri universitet talabalari bilan uchrashuvi haqida
2020-yil 13-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O'zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlarining JIDU talabalari bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi. Uchrashuv tinglovchilarda katta qiziqish uyg'otdi: tadbirda jami 100 dan ortiq kishi qatnashdi, jumladan, universitetning faol talabalari, professor-o'qituvchilari va boshqalar. Suhbat do'stona muhitda bo'lib o'tdi, JIDUni bitirgan diplomatlari o'zlarining missiyalar boshlig'i bo'lish tajribalari va hozirda Uchinchi rennesans poydevorida mamlakat rahbariyati tomonidan qanday vazifalar qo'yilayotganligi haqida so'zlab berishdi.
Ushbu uchrashuv menda o'chmas taassurot qoldirdi. Bu biz, universitet talaba-yoshlari uchun chet eldagi diplomatik vakolatxonalarimiz rahbarlari bilan shaxsan muloqot qilish uchun ajoyib imkoniyat bo'ldi. Shuni ta'kidlash kerakki, ularning barchasi bir vaqtlar bizning Alma Mater-ning talabalari bo'lgan, bu bizni yanada o'qish va o'zini rivojlantirish uchun rag'batlantirishga undagan. Ushbu suhbat o'zaro fikr almashish uchun noyob maydon yaratdi va agar bu uchrashuv tarixiy bo'ldi desam, adashmayman, chunki universitet tarixida birinchi marta birinchi bitiruvchilarning hozirgi diplomatik vakolatxonalar rahbarlari yuzidagi ustozlari bilan bir xil balandliklarga erishish uchun hozirda ta'lim muassasasida ta'lim olayotganlar talabalar bilan aloqasini kuzatishimiz mumkin. Ushbu tadbirni tashkillashtirgani uchun barcha talabalar nomidan Tashqi ishlar vazirligi va JIDU rahbariyatiga o'z minnatdorchiligimni izhor etaman va ushbu uchrashuvlar muntazam ravishda o'tkazilishiga umid qilaman.
Abu Tolib Gʻiyosov,
JIDU “Xalqaro huquq” fakultetining 2-bosqich talabasi
Kuchli, samarali tashqi siyosat olib borish uchun avvalo kuchli diplomatlar korpusiga ega boʻlishimiz kerak. Diplomat kadrlarni tayyorlash tizimini yanada takomillashtirishni zamonning oʻzi taqozo etayotgan davrda kuchli diplomatlarimiz bilan boʻlib oʻtgan ochiq va amaliy roʻhdagi muloqot barcha uchrashuv qatnashchilari qatori, menda ham unutilmas taasurotlar qoldirdi. Mamlakatimizning xalqaro maydondagi yuzi boʻlgan hurmatli elchilarimiz oʻzlarining masʼuliyatli faoliyatlarida duch kelgan qiyinchiliklari, haqiqiy diplomatlarga doimiy yoʻldosh boʻladigan bilim va koʻnikmalari bilan oʻrtoqlashdilar. Oʻziga xos ramziy va tarixiy ahamiyatga ega boʻlgan uchrashuv ishtirokchisi boʻlgan yosh diplomat sifatida hurmatli elchilarimizga oʻzimni qiziqtirgan dolzarb masalalar yuzasidan murojaat qilish va ularga aniq asoslangan, amaliy javob olish imkoniga ega boʻldim. Bir soʻz bilan aytganda, mustaqil Oʻzbekiston diplomatiyasining asosi yaratilgan universitetimizda boʻlib oʻtgan mazkur uchrashuv Yangi Oʻzbekistonga munosib boʻlgan kadrlarni tayyorlash yoʻlidagi yana bir katta qadam boʻldi.
Babayev Shahriyor,
Intilish. Bilim. Sabr. Shu uchta so`z muhtaram elchilarimiz tomonidan ko'p marta takrorlandi. Mazkur sifatlarning barchasi har bir diplomatga xamrohlik qilishi lozim.
Uchrashuvni intizorlik bilan kutib, yig'ilish faqat rasmiyatchiliklardan iborat bo’ladi, deb tahmin qildim. Biroq, amalda men diplomatlarimiz tomonidan universitetimizga bo'lgan sog'inch va muhabbatning namoyon bo'lganiga shaxsan guvoh bo'ldim. Mehmonlarimiz o'z qarashlari, maslahatlari va tajribalari bilan o'rtoqlashishdi. Ikkinchi kurs talabasi sifatida men maqsadlarni umumbashariy miqyosda belgilash va ushbu maqsadlarga munosib harakat qilish zarurligiga amin bo'ldim.
Qodirjonov Azizbek,
Ushbu do'stona va ayni paytda dolzarb bo'lgan uchrashuvdan so'ng, men shunday xulosa qilishim mumkin: Tashkilotchilar barcha ishtirokchilar, elchilar va talabalarning manfaatlarini bir maydonda birlashtira olgani menga juda yoqdi. Hurmatli elchilarimizga uchrashuv uchun vaqt ajratganliklari va, albatta, boy va samarali konferensiya dasturi, uning yuqori professional darajasi va taklif qilingan mavzularning dolzarbligi uchun chuqur minnatdorchiligimni bildiraman. Ko'p narsalarga turli xil yondashuvlar orqali nazar solish imkoniga ega bo'ldim. Bularning barchasi amaliy foyda berishiga shubham yo'q. Diplomatik sohaning yetuk mutaxassislari bilan suhbatlashish nafaqat foydali, balki maroqli bo'ldi. Ishonch bilan aytishim mumkinki, konferensiya undan kutgan umidlarimni to'liq oqladi va o'quv jarayonidagi muhim va o'ziga xos lahza bo'ldi. Ochiq muloqot davomida ushbu sohani yanada rivojlantirish va targ'ib qilish bo'yicha ko'plab tavsiyalar, takliflarga ega bo’ldim.

Students' comments on the meeting with the ambassadors of our country - UWED alumni
On January 13, 2021, a meeting of students and faculty with the heads of diplomatic missions of the Republic of Uzbekistan was held at the University of World Economy and Diplomacy. In particular, the meeting was attended by the Ambassadors Extraordinary and Plenipotentiary of Uzbekistan to Austria, Great Britain, Israel, India, Malaysia, the United States, as well as permanent representatives at the UN Office in Geneva and at UNESCO. It should be noted that all of them are graduates of our university and, like us, many years ago they sat in classrooms, attentively listening to the lectures of professors who are still training future specialists. The meeting was held in a friendly atmosphere in the format of "free dialogue".
Undoubtedly, this was a wonderful opportunity for students to learn more about the activities of diplomats and further prospects for the development of this area, we got a tremendous experience and impression from the above persons. Examples of building your own career as a diplomat and advices on further development were given, and certain literature was recommended. I would also like to note the historical significance of this event, because a meeting of such a format was held for the first time in the entire existence of the university.
I remember very much the phrase of Feruza Yuldashevna Makhmudova, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Uzbekistan to Israel: “Dreams come true, you need to set a goal and go towards it. Most importantly, never stop learning and believing in yourself and your capabilities. " By her own example, Mrs. Makhmudova proved the truth of these words. As a woman in the male, as it is commonly believed, profession, having passed many difficult tests, she showed the whole society that diligence, love and respect for her profession, patriotism and knowledge accumulated over the years will help to achieve her goal. Feruza Yuldashevna is an example for all young and ambitious girls of Uzbekistan who strive to take an active part in the internal and external political life of our Motherland.
High-ranking guests shared with us not only the prospects for the further development of relations with their host countries, but also their memories of their student years at the University of World Economy and Diplomacy. Their friendly attitude to each other, as well as to the current rector of the university Komiljon Karimov, who also studied at the UWED at the Faculty of International Relations, was noticeable.
The result of this event was the awarding of memorable gifts on behalf of the UWED to the Ambassadors Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan, as well as the presentation of special UWED medals, which is a great rarity and honor. This proves once again that the university supports its students both during their studies and after graduation in realizing themselves as diplomats and politicians.
I would like to conclude this article with the words of the Vice-Rector for International Relations Saidmukhtar Saidgazievich Saidkasimov, who was the first rector of the UWED and headed it during the student years of our guests: “In fact, it is very nice to hear from our guests what we told them 20-30 years ago ... Now they say this to our students with pride and confidence." Our country places great hopes on the youth, and I can say with confidence that by adopting the experience of our teachers and respected diplomats, we will also be able to achieve great success in the area that we have chosen and become "ambassadors of New Uzbekistan", raise the country's authority even more and prove to the whole world that Uzbekistan is a country of opportunities and great achievements.
Ilmiddinova Madina,
2nd year student of the “International relations” faculty of the UWED
My impressions of the meeting with the heads of the representative offices of the Republic of Uzbekistan abroad.
Today, the University of World Economy and Diplomacy hosted a meeting of students with the heads of diplomatic missions of the Republic of Uzbekistan abroad. We, UWED students, express our deep gratitude and thank the Ministry of Foreign Affairs, as well as the university administration for the opportunity to communicate with the ambassadors of Uzbekistan offline.
The meeting was attended by the ambassadors of the Republic of Uzbekistan in Austria, Great Britain, the United States, India, Malaysia, Israel - the first woman ambassador and permanent representatives of the Republic of Uzbekistan at the UNESCO and UN offices.
Dear ambassadors, being graduates of UWED, familiarized students with the difficulties arising in the diplomatic service, as well as ways to prevent them. During the event, the ambassadors of the Republic of Uzbekistan shared not only warm reminiscences about their student days, but also introduced them to the prospects for cooperation between our country and the states in which they are accredited.
There was a free exchange of views among the diplomats, and they also answered the questions of interest to the students, thanking the teaching staff for the hard work in the name of strengthening the country's position in the international arena.
I am Ilmiddinova Madina being a student of the Faculty of International Relations, being a member of the International Association of Students of Political Science, as well as the chairman of the "Girls Leaders" club, I received an answer to my question asked by Feruza Yuldashevna, the first ambassador to a woman, in whom the students see an example of perseverance and determination. The ambassador stressed that it is necessary to always work on yourself, improve and achieve your goals in the name of the prosperity of your homeland.
1st year student of the “International relations” faculty of the UWED
The future of the New Uzbekistan is in the hands of Youth
Indeed, today, the President of the Republic of Uzbekistan is carrying out a number of reforms in the field of foreign policy in all directions. Today, we bring answers to all questions of our interest through direct open communication with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassadors. Among such meetings, we can give an example of the “Extraordinary and Plenipotentiary Ambassadors and students” meeting organized today at our university.
During this historic meeting, we were able to communicate not only with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassadors of the Republic of Uzbekistan, but also with the Permanent Representatives of our country operating in foreign organizations.
At the meeting, the support of the University of World Economy and Diplomacy to the proposal to organize the “Graduates’ Association” was remembered as an unforgettable event for our students.
During the conversation, we received a detailed answer from the Ambassadors to the questions of interest to the students. Personally, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to the Republic of Israel, Feruza Mahmudova, said to the students: “Dreams really come true. Just trying to do this, you need confidence and deep knowledge. I am sure that after several years in the field in which we operate, you will reach a qualified personnel whose students also have their positions”.
Of course, being a patriot is a huge responsibility for each of us. After all, the future of the New Uzbekistan is in the hands of Youth.
Fazliddin Djamalov,
Meeting of diplomats-graduates of UWED with university students
On January 13, 2020, the University of world economy and diplomacy hosted a meeting of the heads of diplomatic missions of Uzbekistan abroad with UWED students. The meeting aroused great interest among the audience: in total, more than 100 people took part in the event, including active university students, faculty and others. The conversation took place in a friendly atmosphere, diplomats-graduates of UWED spoke about their experience of becoming heads of missions and what tasks are now being set by the country's leadership on the threshold of the Third Renaissance.
This meeting left an indelible impression on me. This was a great opportunity for us, the students of the university, to personally communicate with the heads of our diplomatic missions abroad. It should be noted that all of them were once also students of our Alma Mater, which prompted us to be motivated for further study and self-development. This conversation created a unique platform for the exchange of opinions, and saying that this meeting was historic, I will not be mistaken, because for the first time in the history of the university, we can observe the contact of the first graduates with students who are now receiving education at the educational institution in order to reach the same heights as their mentors in the faces of the current heads of diplomatic missions. On behalf of all students, I express my gratitude to the leadership of the Ministry of Foreign Affairs and UWED for organizing this event and hope that these meetings will be held in a regular format.
Abu Tolib Giyosov,
2nd year student of the “International law” faculty of the UWED
To pursue a strong, effective foreign policy, we must have a strong diplomatic corps. The open and practical dialogue that took place with our strong diplomats at a time when time itself dictates the need to further improve the system of training diplomatic personnel, left an unforgettable impression on all participants of the meeting, and on me. Our highly respected ambassadors, who are the face of our country in the international arena, shared the difficulties they face in their responsible activities, knowledge and skills that will become constant companions of real diplomats. As a young diplomat, a participant in a meeting of special symbolic and historical significance, I had the opportunity to address our dear ambassadors on topical issues of particular interest to me, and get concrete, well-founded, practical answers to them. In short, the meeting held in our university, which created the basis of diplomacy of independent Uzbekistan, was another big step on the way to training personnel worthy of the New Uzbekistan.
Shakhriyor Babaev,
Aggression. Knowledge. Patience. Three significant words that have been repeated many times by our distinguished ambassadors. All these qualities should be in the piggy bank of a potential diplomat.
Looking forward to the meeting, I assumed that the meeting would be saturated with formalism. However, in practice, I witnessed the manifestation of nostalgia and love for our university on the part of our diplomats. It felt like we were sitting around a campfire and our guests were sharing their views, advice and experiences. As a second year student, I became convinced that it is necessary to set goals on a universal scale and, in turn, work on myself in the appropriate quantities.
Kadirjanov Azizbek,
After this businesslike, but at the same time, friendly meeting, I can draw the following conclusion: I liked very much that the organizers managed to combine the interests of all participants, ambassadors and students in one field. I express my deep gratitude to the ambassadors of our Republic for the rich and fruitful conference program, its high professional level and the relevance of the proposed topics. I looked at many things with some specific approach. I have no doubt that this will give practical benefits. It was not only useful, but also pleasant to communicate with experts in this diplomatic field. I can say with confidence that the conference met my expectations, and this event was an important and special moment in the process of my training. We received a lot of recommendations, wishes, suggestions for the further promotion of these works.