2020 yil 17-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakultetining "Matematik modellashtirish va axborot texnologiyalari" va "Tizimlarni tahlil va boshqarish" kafedralari bilan birgalikda tashkil etilgan "Ijtimoiy-iqtisodiy jarayonlarni tizim tahlili va modellashtirish" xalqaro ilmiy konferentsiyasi bo'lib o'tdi.
Forumga xorijlik olimlar ham qiziqish bildirgani quvonarli bo’ldi. Kechki davra suhbatida AQSh (prof. M.Maskagni, V.J. Trasher), Frantsiya (prof. J. Dushhet), Yaponiya (prof. M. Gemma) va Qozog'iston (prof. K. Shakenov) olimlari ishtirok etishdi. Anjuman onlayn tarzda bo'lib o'tdi.
Konferentsiyada respublikamizning barcha hududlaridan (Buxoro, Samarqand, Namangan va Toshkentdagi oliy o'quv yurtlari vakillari) olimlar va tadqiqotchilar qatnashdilar. Konferentsiyada 6 ta yalpi ma'ruzalar tinglandi. Ikki bo'limida "Tizimlarni tahlil qilish va boshqarishning matematik usullari, korxonalarni, hududiy majmualarni, tadqiqotlarni va boshqa tashkilotlarni boshqarishda tizimni tahlil qilish, ijtimoiy-iqtisodiy jarayonlarni tizim tahlili"  va "Demografik, iqtisodiy, ijtimoiy jarayonlarni modellashtirish, usullari va axborot texnologiyalari qarorlarni qo'llab-quvvatlash, fan, ta'lim sohasidagi axborot texnologiyalari, o'quv jarayonidagi tizim tahlili va oliy ta'limni boshqarish, tizim tahlilining istiqbolli muammolari, tibbiyot, iqtisodiyot va sanoat»  mavzularida 64 ta ma'ruza tinglandi. Dastur qo'mitasi 36 ma'ruzani konferentsiya materiallari to’plamida nashr etish uchun tanlab oldi.
Yalpi majlisda  "Matematik modellashtirish va axborot texnologiyalari" kafedrasi mudiri, prof. A.S. Rasulov tinglovchilarga ushbu ilmiy forumning maqsad va vazifalari haqida so'zlab berdi. U qisqacha Tizimlarni tahlil  va qaror qabul qilish  muammolari, ushbu yo'nalishdagi ilmiy tadqiqotlar istiqbollari haqida so'zlab berdi. Darhaqiqat, ta'kidlaganidek, tizimli  tahlilini o'zlashtirishning maqsadi tizimli yondashuvini, tizimni tahlil qilish usullarini va matematik modellashtirishni o'rganish, tizimni tahlil qilish metodologiyasini, amaliy-ijtimoiy tizimlarni va jarayonlarni tahlil qilish , amaliy muammolarning echishni matematik usullarini  va axborot tizimlarining qo’llashdir.  "Tizim tahlili" kursini o'qitish muammolari va milliy darslik yaratish bo'yicha ham batafsil to'xtaldi. Ushbu konferentsiyaning maqsadi ushbu yo'nalishlarda erishilgan yutuqlarni soha olimlari, doktorantlar, magistrlar, bakalavrlar o'rtasida birgalikda muhokama qilish , ilmiy fikr almashish  va  oz sohalarida qullashga erishishdir.

Международная научная конференция "Системный анализ и моделирование социально-экономических процессов"
22.12.2020 3837
17 декабря 2020г. в Университете мировой экономики и дипломатии прошла международная научная конференция «Системный анализ и моделирование социально-экономических процессов», организованная совместно с кафедрами «Математическое моделирование и информационные технологии» и «Системный анализ и менеджмент» факультета «Международной экономики и менеджмент».
Отрадно, что форум заинтересовал и зарубежных учёных. На вечернем круглом столе участвовали учёные из США (проф. М.Маскагни, В.Ж. Трашер), Франции (проф. Ж. Доучет), Японии (проф. М. Гемма) и Казахстана (проф. К. Шакенов). Конференция состоялось в режиме онлайн.
На конференции участвовали ученные и научные работники со всех регионов нашей республики (Бухара, Самарканд, Наманган и представители ВУЗов г. Ташкента). На конференции заслушаны 6 пленарных докладов. На двух секциях А и Б «Математические методы системного анализа и управления: системный анализ в управлении предприятиями, территориальными комплексами, научно исследовательскими и другими организациями: системный анализ социально-экономических процессов» и «Моделирование демографических, экономических, социальных процессов, методы и информационные технологии поддержки принятия решений; информационные технологии в науке, образовании, системный анализ в учебном процессе и управлении высшей школой; перспективные проблемы системного анализа; медицине, экономике и промышленности» были заслушаны 64 докладов. Программным комитетом отобраны 36 докладов для опубликования в сборнике трудов конференции.
На пленарном заседании зав. кафедрой «Математическое моделирование и информационные технологии», проф. А.С. Расулов сообщил слушателям цели и задачи этого научного форума. Он кратко изложил о проблемах современного состояния Системного анализа и принятия решений, перспективах научных исследований в этом направлении. Ведь, в сущности, подчеркнул он, целями освоения системного анализа являются изучение системного подхода, методов системного анализа и математического моделирования, овладение навыками применения методологии системного анализа и математических методов формализации решения прикладных задач при анализе и оптимизации социально-экономических систем и процессов, при анализе и синтезе информационных систем. Он подробно остановился о проблемах преподавания курса Системный анализ и о создании национального учебника. Цель настоящей конференции собрать вместе и провести научный обмен мнениями между исследователями, учеными, докторантами, магистрами, бакалаврами, чьи научные интересы касаются направлений конференции.