JIDU va USUU rektorlari va bo'limlari, ilmiy bo'limlari rahbarlarining ikkinchi kengaytirilgan yig'ilishi masofaviy o'qitish sharoitida o'quv jarayonlari sifatini ta'minlash masalalariga, shuningdek ixtisoslashgan yo'nalishlarda hamkorlikning yangi qo'shma loyihalarini amalga oshirishga bag'ishlandi.
Rektorlar K.X.Karimov va Ya.P.Silin aniqlangan muammo bo'yicha o'z universitetlarining asosiy pozitsiyalarini batafsil bayon qildilar.
Ularning muhokamasida USUE ijtimoiy ishlar bo'yicha prorektori R.V.Krasnov, Uzluksiz va masofaviy ta'lim instituti direktori E.N.Yalunina, o'quv-uslubiy bo'lim boshlig'i A.S.Morozova, qabul va universitetga tayyorlash bo'limi boshlig'i I.Ye. .Martyanova, "Konstitutsiyaviy va xalqaro huquq" kafedrasi akademik kotibi V.A.Meshcheryagina, "Jahon iqtisodiyoti va tashqi iqtisodiy faoliyat" kafedrasi mudiri V.E.Kovalev, "Chet tillar" kafedrasi mudiri OL Sokolova, kafedra mudiri. "Korxonalar iqtisodiyoti" S.V.Orexova, oziq-ovqat texnologiyalari kafedrasi mudiri OV Chugunova, oziq-ovqat muhandisligi kafedrasi mudiri S.L.Tixonov.
JIDU tomonidan prof. Xalqaro hamkorlik bo'yicha prorektor S. Saidqosimov, Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti dekani M. Hamdamov, Iqtisodiy nazariya kafedrasi mudiri L. Toshpulatova, Matematik modellashtirish va axborot texnologiyalari bo'limi boshlig'i A. Rasulov, ... "Xalqaro moliya va investitsiyalar" kafedrasi U. Sharipova, "Xalqaro iqtisodiyot" kafedrasi mudiri Sh. Sharifxo'jaev, Xalqaro hamkorlik bo'limi boshlig'i A. Muxitdinov.
Muzokaralar davomida tomonlar O'zbekiston Prezidenti Sh.M.ning qarorida belgilangan vazifalarni, xususan, ilm-fan va ta'lim sohasini amalga oshirishning amaliy masalalarini muhokama qildilar. Mirziyoev "O'zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o'rtasidagi ikki tomonlama strategik hamkorlik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada kengaytirish chora-tadbirlari to'g'risida".
Qizg'in va mazmunli suhbat davomida tomonlar qo'shma harakatlar rejasi asosida hamkorlik qilishga, xususan, akademik o'zaro aloqalarni kengaytirish, onlayn tarzda ma'ruza qilish, o'quv dasturlari, tadqiqot natijalari, ilmiy, o'quv, uslubiy va davriy nashrlar bilan almashish, birgalikda ilmiy amaliy tadqiqotchilar, magistrantlar va talabalar ishtirokidagi konferentsiyalar.
Talabalar forumlarini va yoshlarning dolzarb mavzularidagi aloqalarini tashkil etish to'g'risida ham kelishuvga erishildi. JIDU talabalarining 2021 yilda USUE tomonidan an'anaviy ravishda tashkil etiladigan Yoshlar Evroosiyo Iqtisodiy Forumida ishtirok etishi, unda talabalar va yosh tadqiqotchilar o'zlarining startap loyihalarini taqdim etishlari, berilgan tanlov mavzusi doirasida tadqiqot ishlarini olib borishlari tasdiqlandi.

The second extended meeting of rectors and heads of departments, scientific departments of UWED and USUE was devoted to the issues of quality assurance of educational processes in the context of distance learning, as well as the implementation of new joint projects of cooperation in specialized areas.
Rectors K.Kh. Karimov and Ya.P. Silin outlined in detail the main positions of their universities on the identified problem.
Their discussion was attended by USUE Vice-Rector for Social Work R.V. Krasnov, Director of the Institute of Continuous and Distance Education E.N. Yalunina, Head of the Educational and Methodological Department A.S. Morozova, Head of the Department for Admission and Pre-University Training I.E. .Martyanova, Scientific Secretary of the Department of "Constitutional and International Law" V.A. Meshcheryagina, Head of the Department of "World Economy and Foreign Economic Activity" V.E. Kovalev, Head of the Department of "Foreign Languages" O. L. Sokolova, Head of the Department "Economics of Enterprises" S.V. Orekhova, Head of the Department of Food Technologies OV Chugunova, Head of the Department of Food Engineering S.L. Tikhonov.
UWED was represented by Prof. S. Saidkasymov, Vice-Rector for International Cooperation, M. Khamdamov, Dean of the Faculty of International Economics and Management, L. Tashpulatova, Head of the Economic Theory Department, A. Rasulov, Head of the Mathematical Modeling and Information Technologies Department, . Department of "International Finance and Investments" U. Sharipova, Head of the Department "International Economics" Sh. Sharifkhodjaev, Head of the Department for International Cooperation A. Mukhitdinov.
During the negotiations, the sides discussed practical issues of implementing the tasks, in particular, in the field of science and education, outlined in the resolution of the President of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev "On measures to further expand bilateral strategic cooperation and allied relations between the Republic of Uzbekistan and the Russian Federation."
During a lively and meaningful discussion, the parties decided to cooperate on the basis of a joint action plan, in particular, to expand academic interactions, lecture online, exchange curricula, research results, scientific, educational, methodological and periodicals, conduct joint scientific practical conferences with the participation of researchers, undergraduates and students.
An agreement was also reached on organizing student forums and contacts on topical youth topics. The participation of UWED students in the Eurasian Economic Forum of Youth in 2021, traditionally organized by USUE, in which students and young researchers present their startup projects, carry out research work within the framework of a given competition topic, has been confirmed.