2020 yil 16-noyabr JIDU Xalqaro aloqalar bo'yicha prorektori, professor S. Saidkassymov Koreya menejment assotsiatsiyasi konsalting direktori janob Kim Xi Chol bilan kompaniya xodimi Ah Sang xonim, Xalqaro hamkorlik bo'limi boshlig'i A. Muxitdinov ishtirokida on-layn tarzda uchrashuv o'tkazdi. Sharq tillari kafedrasi mudiri X. G'ofurova, bu erda KOICA loyihalarini O'zbekistonda amalga oshirish samaradorligini oshirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Janob Kim Xi Chol KOICAning amalga oshirilayotgan loyihalari va dasturlarini muntazam baholash amaliyoti va ularning O'zbekistonning jadal rivojlanishiga samarali hissasini yanada oshirish maqsadida erishilgan natijalarni batafsil tahlil qilish amaliyoti to'g'risida ma'lumot berdi. Shu munosabat bilan KOICA hamkorligi doirasida JIDUda so'nggi yillarda Koreyaning Madaniyat markazini yaratish, sinxron tarjima qilish bo'yicha ixtisoslashgan markazni texnik jihozlash, JIDU kompyuter parkini koreys o'quv uskunalarining so'nggi namunalari bilan kengaytirish, shuningdek, koreys tilining ko'ngilli o'qituvchilarini doimiy ravishda yuborish kabi loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. ...
Professor S. Saidqosimov rahbariyat va butun JIDU jamoasi nomidan KOICA rahbariyatiga JIDUda o'quv jarayonlari sifatini oshirishda katta rol o'ynaydigan ushbu qimmatli hissasi uchun samimiy minnatdorlik bildirdi va KOICAning O'zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikni yanada rivojlantirishga umid bildirdi.
Ma'lumot uchun: 11/04/2020. on-layn rejimida KOICA ning O'zbekistondagi vakolatxonasi direktori Pak Sunjin xonim va JIDU rektori K.X.Karimov o'rtasida muzokaralar bo'lib o'tdi. KOICA bilan hamkorlikni yanada kengaytirish, Agentlik ko'ngillilari uchun turli xil ta'lim dasturlarini faollashtirish masalalari muhokama qilindi. Uchrashuv natijasida tomonlar koreys tili, tarixi, madaniyati, koreys xalqining o'ziga xos xususiyatlari va an'analarini chuqur o'rganish bo'yicha JIDU talabalari uchun yangi o'quv dasturlarini birgalikda ishlab chiqishga kelishib oldilar.

Корейское Агентство по международному сотрудничеству проявляет особый интерес к сотрудничеству с УМЭД
21.11.2020 2932
16 ноября 2020г. проректор УМЭД по международным связям проф.С.Саидкасымов в онлайн формате провел встречу с директором компании Korean Management Association Consultining г-ном Kim Hee Chol, с участием сотрудницы компании г-жи Ahn Sang A., начальника Отдела международного сотрудничества А.Мухитдинова, завкафедрой «Восточные языки» Х.Гафуровой, на которой обстоятельно обсуждались вопросы повышения эффективности реализации проектов KOICA в Узбекистане.
Г-н Kim Hee Chol проинформировал о практике регулярной оценки реализуемых проектов и программ KOICA и подробного анализа достигнутых результатов с целью дальнейшего повышения их действенного содействия ускоренному развитию Узбекистана. В этом плане в УМЭД в рамках сотрудничества KOICA за последние годы были успешно реализованы такие проекты, как создание Культурного Центра Кореи, техническое оснащение специализированного центра синхронного перевода, расширение компьютерного парка УМЭД новейшими образцами корейской учебной техники, а также постоянное направление волонтеров-преподавателей корейского языка.
Проф.С.Саидкасымов от имени руководства и всего коллектива УМЭД искренне поблагодарил руководство KOICA за данный ценный вклад, оказывающий большую роль в повышении качества учебных процессов в УМЭД и выразил надежду на дальнейшее развитие сотрудничества с Представительством KOICA в Узбекистане.
Для справки: 04.11.2020г. в on-line формате были проведены переговоры между Директором Офиса KOICA в Узбекистане г-жой Пак Сунджин и Ректором УМЭД К.Х.Каримовым. Были обсуждены вопросы дальнейшего расширения сотрудничества с KOICA, активизации различных образовательных программ для волонтеров Агентства. По результатам встречи стороны договорились о совместной разработке новых учебных программ для студентов УМЭД по углубленному изучению корейского языка, истории, культуры, особенностей и традиций корейского народа.