13-noyabr j.y. Vengriya Diplomatik Akademiyasi (VDA) va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Oʻzbekiston TIV oʻrtasida onlayn formatda muzokaralar boʻlib oʻtdi. Bosh direktor/ Tashqi ishlar va savdo vazirligi VDA departament boshligʻi- janob Ádám Imre SZŰCS, Xalqaro aloqalar boʻyicha prorektor professor S.S. Saidkasimov, xalqaro aloqalar boʻlim boshligʻi Muxitdinov A.I. “Sharq tillar” kafedrasi mudiri Gafurova X.Sh. ularda ishtirok etishdi.
Avstriyada Oʻzbekiston Respublikasi Favqulodda va Muxtor elchisi Fayzullayev A.A. uchrashuvni tashkil etish va oʻtkazishda faol ishtirok etdi.
Janob Á.I.Szűcs VDA tashkil etish va faoliyat maqsadlari haqida soʻzlab berdi, taʼkidladi, Tashqi ishlar va savdo vazirligi  Vaziri Petera Siyyarto boshchiligida Vengriya delegatsiyasi Oʻzbekistonga 16.07.2020-y. tashrif buyurshi JIDU va VDA oʻrtasida aloqalarni oʻrnatish boshlanishiga asos boʻlib qoldi.
S.S. Saidkasimov keng profil xalqaro-mutaxassislarni tayorlashda JIDU maqsadlari, vazifalari va yoʻnalishlari haqida aytdib berdilar.
Oʻzbek diplomatlarini VDA da amaliyot oʻtashiga shuningdek magistraturada oʻqish maqsadida JIDU talabalari Hungaritum grantlarini va stipendiyalarini olish imkoniyatlariga Elchi Fayzullayev A.A. qiziqish bildirdi.
Keng qamrovli ikkta oliy oʻquv yurtlari faoliyati toʻgʻrisida maʼlumot almashinuvi amalga oshirldi, ilmiy salohiyat va imkoniyatlar asosida xalqaro-kadrlarni tayorlash sohasida ikki tomonolama hamkorlikni kengaytirish, kelgusida ikki universitet oʻrtasida studentlar, tadqiqodchilar, va  oʻqtuvchilar almashuvini muvofiqlashtirish.
Uchrashuv yakunlari bo'yicha o'zaro anglashuv Memorandumini imzolash va onlayn ma'ruzalar va seminarlar o'tkazish uchun qiziq bo'lgan mavzular bo'yicha xat almashish to'g'risida qaror qabul qilindi.
Ma'lumot uchun: Vengriya Diplomatik Akademiyasi Vengriya tashqi va savdo xizmati tomonidan tashkil etilgan va talabalarni birinchi qabul qilish 2020 yil sentyabr oyida boshlangan. Akademiyaning maqsadi Vengriya diplomatik xizmati uchun yuqori malakali diplomatik kadrlarni, shuningdek boshqa vazirlik va idoralar uchun mutaxassislarni tayyorlashdir.

УМЭД налаживает связи с Дипломатической Академией Венгрии
13 ноября т.г. в онлайн формате состоялись переговоры между Венгерской Дипломатической Академией (ВДА) и Университетом мировой экономики и дипломатии (УМЭД) МИД Узбекистана. В них приняли участие г-н Ádám Imre SZŰCS - генеральный директор\начальник Департамента ВДА Министерства иностранных дел и торговли Венгрии, проректор по международному сотрудничеству УМЭД профессор С.С.Саидкасымов, начальник Отдела международного сотрудничества Мухитдинов А.И., зав.кафедрой «Восточные языки» Гафурова Х.Ш.
Активное участие в организации и проведении встречи принял Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистана в Австрии А.А.Файзуллаев, который был модератором переговоров.
Г-н Á.I.Szűcs рассказал о целях создания и деятельности ВДА, подчеркнул, что визит в Узбекистан 16 июля 2020г. делегации Венгрии во главе с Министром иностранных дел и внешней торговли Петера Сийярто послужил началом установления контактов между УМЭД и ВДА.
С.С.Саидкасымов рассказал о целях и задачах и направлениях УМЭД в подготовке специалистов-международников широкого профиля.
Посол А.А.Файзуллаев выразил заинтересованность в прохождении стажировки узбекских дипломатов в ВДА, а также в возможности получения студентами УМЭД стипендий Hungaritum и грантов для обучения в магистратуре.
Был проведен обстоятельный обмен информацией о деятельности двух высших учебных заведений, о научном потенциале и возможностях для расширения двустороннего сотрудничества в сфере подготовки кадров-международников, обсуждены практические вопросы дальнейшей координации обмена студентами, исследователями и преподавателями между двумя вузами.
По итогам встречи принято решение подписать в онлайн-формате Меморандум о взаимопонимании и обменяться письмами об интересующих темах для проведения онлайн-лекций и семинаров.
Для справки: Венгерская Дипломатическая Академия была создана Министерством иностранных дел и торговли Венгрии и начала приём своих первых слушателей в сентябре 2020 года. Цель Академии – подготовка высококвалифицированных дипломатических кадров для МИДа Венгрии, а также профессионалов для других министерств и ведомств.