O’zbekiston Respublikasi prezidentining “Sog’lom turmush tarzini hayotga keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to’g’risida”gi farmoni
05.11.2020 4559
“Agar jismoniy mashq qilsangiz, dori-darmonga ehtiyoj qolmaydi”. Ushbu satrlar tibbiyot sohasining tamal toshini qo’ygan buyuk bobomiz Abu Ali ibn Sinoga tegishli. Bu fikr X asr avval aytilgan bo’lsa-da, zamonaviy tibbiyot ushbu fikrning naqadar to’g’ri ekanligini ilmiy tarzda isbotlab berdi. Sog’lom turmush tarziga amal qilib, muntazam ravishda sport bilan shug’ullanib yuruvchi inson 100 hattoki 120 yoshgacha yashashi mumkinligini fan isbotladi.
Yurtimizda ham sportni ommalashtirish, xalqimizni sportga targ’ib qilish yo’lida katta ishlar olib borilmoqda. Sport maktablari, sport majmualari birin-ketin qurilib, foydalanishga topshirilmoqda. Oxirgi 3 yilda mamlakatimizda sport bilan shug’ullanuvchilar soni 4.8 million nafardan, 5.6 million nafarga, jumladan sport bilan shug’ullanuvchi 30 yoshgacha bo’lgan yoshlar soni 20.8 % dan, 28.5 % ga oshdi.
Kuni kecha prezidentimiz Shavkat Miromonovich Mirziyoyev tomonidan “Sog’lom turmush tarzini hayotga keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to’g’risida” gi farmoni imzolandi. Ushbu farmonda ommaviy sportni rivojlantirish va sog’lom turmush tarzini targ’ib qilishda yurish, yugurish, mini-futbol, velosport, badminton, stritbol, “workout” (mahalla va ko’cha fitnesi) sportning ustuvor turlari etib belgilandi. Farmon doirasida O’zbekiston hududida 1 sutka davomida 10 000 qadam va undan ortiq yurgan 18 va undan yuqori yoshdagi O’zbekiston Respublikasi fuqarosining platformadagi elektron hamyoniga 3 ming so’mdan har oyda har bir tuman (shahar) bo’yicha eng ko’p yurgan shaxsga 300 000 so’mdan, jar bir hudud bo’yicha eng ko’p yurgan shaxsga 500 000 so’m, Respublika bo’yicha eng ko’p yurgan shaxsga 1 000 000 so’m qo’shimcha ravishda o’tkaziladi.
Farmonda 2020-yil 15-noyabrga qadar har bir tuman va shaharlarda piyodalar va velosipedlarning harakatlanishi uchun salomatlik yo’lakchalarini tashkil etish loyihalari yaratilib, aholiga taqdim etilishi, 2021-yil 1-mayiga qadar esa ushbu yo’laklar qurib bitkazilishi haqida belgilab qo’yildi. Ushbu loyihalarni amalda tatbiq etish maqsadida 2021-yil uchun investitsiya dasturi doirasida markazlashgan kapital qo’yilmalari hisobidan 1.4 trillion so’m mablag’ ajratiladi. Bundan tashqari birlamchi sport jihozlari va anjomlari bilan ta’minlash uchun 2021 yilda 6 021 ta maktabgacha ta’lim tashkilotiga 2 million so’mdan, 9 942 ta umumta’lim muassasasiga 5 million so’mdan ajratiladi.
Bundan tashqari farmonda yana bir qator maqsad va vazifalar belgilab qo’yildi. 2025-yilga qadar Jismoniy tarbiya va sport bilan muntazam shug’ullanadigan aholining umumiy sonini 30% ga yetkaziladi.
Universitetimizda ham talabalar o’rtasida sportnirivojlantirish va ularni sportga jalb etish maqsadida ularga barcha sharoitlar yaratib berilmoqda. Hozirgi kunda universitetimiz hududida Sog’lomlashtirish sport kompleksi mavjud bo’lib, ushbu kompleks qishgi basseyn, mini futbol maydoni, voleybol maydoni, tennis kortini o’z ichiga oladi. Bundan tashqari universitetimizda futzal sport turi bilan shug’ullanuvchilar uchun futzal maydoni, fitness bilan shug’ullanmoqchi bo’lgan talabalarga fitness zallari ham mavjud. Quvonarli tomoni shundaki, universitetimizda JIDU sport klubi faoliyati yo’lga qo’yilib, talabalar o’zlari hohlagan har qanday sport turi bilan shug’ullanishligini ta’minlash maqsadida bir qator sport to’garaklari ham tashkil etilgan. Boks, futbol, beyzbol, voleybol, basketbol va yana bir qator sport to’garaklari professional sport ustasi bo’lgan murabbiylar tomonidan olib borilmoqda.
Yurtimizda olib borilayotgan ushbu islohotlar, albatta, mamlakatimiz aholisining sog’lom turmush tarzini oshirish, hamda kelajak avlodning sog’lom tarzda ulg’ayishiga zamin yaratish maqsadida olib borilmoqda, zero farzandlari sog’lom yurtning kelajagi buyukdir!

-«Если вы занимаетесь спортом, вам не нужны лекарства.»
Эти строки принадлежат нашему великому предку Абу Али Ибн Сине, который заложил первый камень медицины. Хотя эта идея была высказана десять веков назад, современная медицина научно доказала, насколько она верна. Наука показала, что человек, который ведет здоровый образ жизни и регулярно занимается спортом, может прожить до 100 или даже 120 лет.
В нашей стране проводится большая работа по популяризации спорта и продвижению нашего народа в спорте. Одна за другой строятся и вводятся в эксплуатацию спортивные школы и спортивные комплексы. За последние 3 года количество спортсменов в стране увеличилось с 4,8 млн до 5,6 млн человек, в том числе количество молодых людей в возрасте до 30 лет-с 28,8% до 28,5%.
Вчера президент Шавкат Миромонович Мирзиеев подписал указ "О мерах по широкому внедрению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта". Указ ставит во главу развитие ходьбы, бега, мини-футбола, велоспорта, бадминтона, стритбола и воркаута (микрорайонный и уличный фитнес) в развитии массового спорта и пропаганде здорового образа жизни. В рамках указа вводится электронный кошелек гражданина Республики Узбекистан в возрасте 18 лет и старше, который совершив за один день на территории Узбекистана 10 000 и более шагов, ежемесячно будет получать по 3000 сумов в каждом районе (городе), 300 000 сум на человека в каждом регионе, 500 000 сум на человека, который больше всего ходит в области, и 1 000 000 сум на человека, который больше всего ходит в Республике.
Указ предусматривает, что к 15 ноября 2020 года в каждом районе и городе будут созданы и представлены населению проекты создания санитарных коридоров для пешеходов и велосипедов, а к 1 мая 2021 года эти коридоры будут завершены. Для реализации этих проектов в рамках инвестиционной программы на 2021 год из централизованных капитальных вложений будет выделено 1,4 трлн сумов . Кроме того, в 2021 году будет выделено 2 миллиона сумов для 6 021 дошкольного учреждения и 5 миллионов сумов для 9 942 средних школ для обеспечения их основным спортивным инвентарем и оборудованием.
Кроме того, указ устанавливает ряд других целей и задач. К 2025 году общее число людей, регулярно занимающихся физической культурой и спортом, достигнет 30%.
В нашем университете созданы все условия для развития спорта среди студентов и их вовлечения в занятия спортом. В настоящее время на территории нашего университета действует спортивный комплекс, включающий в себя зимний бассейн, поле для мини-футбола, волейбольную площадку, теннисный корт. Кроме того, в нашем университете есть поле для мини-футбола для футзалистов и фитнес-залы для студентов, которые хотят заниматься фитнесом. Отрадно, что в нашем университете был создан спортивный клуб UWED, а также создан ряд спортивных клубов для того, чтобы студенты могли заниматься любым видом спорта, которым они хотят заниматься. Боксом, футболом, бейсболом, волейболом, баскетболом и рядом других спортивных клубов руководят тренеры-мастера профессионального спорта.
Эти реформы, которые проводятся в нашей стране, безусловно, направлены на улучшение здоровья населения, а также на создание условий для здорового роста следующего поколения, потому что будущее страны за здоровыми детьми!