O’zbekiston Respublikasi prezidentining “Sog’lom turmush tarzini hayotga keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to’g’risida”gi farmoni
05.11.2020 4559
“Agar jismoniy mashq qilsangiz, dori-darmonga ehtiyoj qolmaydi”. Ushbu satrlar tibbiyot sohasining tamal toshini qo’ygan buyuk bobomiz Abu Ali ibn Sinoga tegishli. Bu fikr X asr avval aytilgan bo’lsa-da, zamonaviy tibbiyot ushbu fikrning naqadar to’g’ri ekanligini ilmiy tarzda isbotlab berdi. Sog’lom turmush tarziga amal qilib, muntazam ravishda sport bilan shug’ullanib yuruvchi inson 100 hattoki 120 yoshgacha yashashi mumkinligini fan isbotladi.
Yurtimizda ham sportni ommalashtirish, xalqimizni sportga targ’ib qilish yo’lida katta ishlar olib borilmoqda. Sport maktablari, sport majmualari birin-ketin qurilib, foydalanishga topshirilmoqda. Oxirgi 3 yilda mamlakatimizda sport bilan shug’ullanuvchilar soni 4.8 million nafardan, 5.6 million nafarga, jumladan sport bilan shug’ullanuvchi 30 yoshgacha bo’lgan yoshlar soni 20.8 % dan, 28.5 % ga oshdi.
Kuni kecha prezidentimiz Shavkat Miromonovich Mirziyoyev tomonidan “Sog’lom turmush tarzini hayotga keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to’g’risida” gi farmoni imzolandi. Ushbu farmonda ommaviy sportni rivojlantirish va sog’lom turmush tarzini targ’ib qilishda yurish, yugurish, mini-futbol, velosport, badminton, stritbol, “workout” (mahalla va ko’cha fitnesi) sportning ustuvor turlari etib belgilandi. Farmon doirasida O’zbekiston hududida 1 sutka davomida 10 000 qadam va undan ortiq yurgan 18 va undan yuqori yoshdagi O’zbekiston Respublikasi fuqarosining platformadagi elektron hamyoniga 3 ming so’mdan har oyda har bir tuman (shahar) bo’yicha eng ko’p yurgan shaxsga 300 000 so’mdan, jar bir hudud bo’yicha eng ko’p yurgan shaxsga 500 000 so’m, Respublika bo’yicha eng ko’p yurgan shaxsga 1 000 000 so’m qo’shimcha ravishda o’tkaziladi.
Farmonda 2020-yil 15-noyabrga qadar har bir tuman va shaharlarda piyodalar va velosipedlarning harakatlanishi uchun salomatlik yo’lakchalarini tashkil etish loyihalari yaratilib, aholiga taqdim etilishi, 2021-yil 1-mayiga qadar esa ushbu yo’laklar qurib bitkazilishi haqida belgilab qo’yildi. Ushbu loyihalarni amalda tatbiq etish maqsadida 2021-yil uchun investitsiya dasturi doirasida markazlashgan kapital qo’yilmalari hisobidan 1.4 trillion so’m mablag’ ajratiladi. Bundan tashqari birlamchi sport jihozlari va anjomlari bilan ta’minlash uchun 2021 yilda 6 021 ta maktabgacha ta’lim tashkilotiga 2 million so’mdan, 9 942 ta umumta’lim muassasasiga 5 million so’mdan ajratiladi.
Bundan tashqari farmonda yana bir qator maqsad va vazifalar belgilab qo’yildi. 2025-yilga qadar Jismoniy tarbiya va sport bilan muntazam shug’ullanadigan aholining umumiy sonini 30% ga yetkaziladi.
Universitetimizda ham talabalar o’rtasida sportnirivojlantirish va ularni sportga jalb etish maqsadida ularga barcha sharoitlar yaratib berilmoqda. Hozirgi kunda universitetimiz hududida Sog’lomlashtirish sport kompleksi mavjud bo’lib, ushbu kompleks qishgi basseyn, mini futbol maydoni, voleybol maydoni, tennis kortini o’z ichiga oladi. Bundan tashqari universitetimizda futzal sport turi bilan shug’ullanuvchilar uchun futzal maydoni, fitness bilan shug’ullanmoqchi bo’lgan talabalarga fitness zallari ham mavjud. Quvonarli tomoni shundaki, universitetimizda JIDU sport klubi faoliyati yo’lga qo’yilib, talabalar o’zlari hohlagan har qanday sport turi bilan shug’ullanishligini ta’minlash maqsadida bir qator sport to’garaklari ham tashkil etilgan. Boks, futbol, beyzbol, voleybol, basketbol va yana bir qator sport to’garaklari professional sport ustasi bo’lgan murabbiylar tomonidan olib borilmoqda.
Yurtimizda olib borilayotgan ushbu islohotlar, albatta, mamlakatimiz aholisining sog’lom turmush tarzini oshirish, hamda kelajak avlodning sog’lom tarzda ulg’ayishiga zamin yaratish maqsadida olib borilmoqda, zero farzandlari sog’lom yurtning kelajagi buyukdir!

The decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On measures for the widespread implementation of a healthy lifestyle and further development of mass sports"
05.11.2020 4556
"If you exercise, you don't need medication." These lines belong to our great ancestor Abu Ali ibn Sina, who laid the foundation stone of medicine. Although this idea was stated ten centuries ago, modern medicine has scientifically proven how true this idea is. Science has shown that a person who leads a healthy lifestyle and exercises regularly can live to be 100 or even 120 years old.
Great work is being done in our country to popularize sports and promote our people in sports. Sports schools and sports complexes are being built and put into operation one after another. Over the past 3 years, the number of sportsmen in the country has increased from 4.8 million to 5.6 million, including the number of young people under 30 under the age of 30 from 28.8% to 28.5%.
Yesterday, President Shavkat Miromonovich Mirziyoyev signed a decree "On measures for the widespread implementation of a healthy lifestyle and further development of mass sports." The decree prioritizes walking, running, mini-football, cycling, badminton, streetball, and workout (neighborhood and street fitness) in the development of mass sports and promotion of a healthy lifestyle. Within the framework of the decree, the e-wallet of a citizen of the Republic of Uzbekistan aged 18 and over, who walked 10,000 steps or more in one day in the territory of Uzbekistan, received 3,000 sums per month in each district (city). 300,000 sums per person, 500,000 sums for the person who travels the most in one area, and 1,000,000 sums for the person who travels the most in the Republic.
The decree stipulates that by November 15, 2020, projects for the establishment of health corridors for pedestrians and bicycles in each district and city will be created and presented to the population, and by May 1, 2021, these corridors will be completed. . In order to implement these projects, 1.4 trillion soums will be allocated from centralized capital investments within the investment program for 2021. In addition, in 2021, 2 million soums will be allocated for 6,021 preschools and 5 million soums for 9,942 secondary schools to provide them with primary sports equipment and facilities.
In addition, the decree sets a number of other goals and objectives. By 2025, the total number of people regularly engaged in physical culture and sports will reach 30%.
At our university, all conditions are created for the development of sports among students and their involvement in sports. Currently, there is a sports complex on the territory of our university, which includes a winter swimming pool, mini football field, volleyball court, tennis court. In addition, our university has a futsal field for futsal players and fitness halls for students who want to do fitness. It is gratifying that the UWED sports club has been established at our university, and a number of sports clubs have been established to ensure that students can participate in any sport they want. Boxing, football, baseball, volleyball, basketball and a number of other sports clubs are run by coaches who are masters of professional sports.
These reforms, which are being carried out in our country, are, of course, aimed at improving the health of the population, as well as creating the conditions for a healthy growth of the next generation, because the future of a country with healthy children is great!