4-noyabr b.y. Xalqaro hamkorlik Koreya agentligi (KOICA) va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) Oʻzbekiston TIV oʻrtasida onlayn formatda muzokaralar boʻlib oʻtdi.
Koreya tomonidan muzokarada Pak Sundjin – Oʻzbekistondagi KOICA Ofis Direktori, xamda A.Shomirzayev - volontyor ishlari boʻyicha menedjer yordamchisi ishtirok etishdi.
Universitet Rektori Karimov K.X., xalqaro aloqalar boʻlim boshligʻi Muxitdinov A.I., “Sharq tillar” kafedrasi mudiri  Gafurova X.Sh. JIDU  vakillari sifatida ishtirok etishdi.
Suhbat boshlarida JIDU Rektori  Karimov K.X. xonim Pak Sundjini Oʻzbeksitondagi KOICA Ofis rahbari yuqori lavozimiga tayinlangani munosabati bilan iliq tabriklarni aytdi va uning ishdagi keyngi muvaffaqiyatlariga samimiy tilak bildirdi.
Uchrashuv davomida KOICA agentligi bilan hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Jumldan, Agentlik yoʻnalishida ishlaydigan volontyorlar uchun turli hil taʼlim dasturlarni aktivizatsiyalash masalasi  moʻhokama qilindi.
Uchrashuv natijalari boʻyicha JIDU talabalari uchun Koreya Respublikasi koreys tilini, tarixini, maʼdaniyatini,  xususiyatlarini va urf-odatlarini oʻrganish boʻyicha tomonlar qoʻshma oʻquv dasturlarni ishlab chiqishga  kelishishgan.
Uchrashuvda xonim Pak Sundjin Shukurov Shukurullo 2018-y. JIDU bitiruvchisining ishini Oʻzbeksitondagi KOICA ofisida alohida qayd etdilar, ayni paytda  KOICA maʼsul xodimi.
Oʻz navbatda  JIDU rektori Karimov K.X. xonim Pak Oʻzbeksitondagi KOICA Ofis rahbarini JIDU ning salohiyati bilan tanishish va kelgusi xamkorlik boʻyicha muzokaralarni davom ettirish maqsadida JIDUga tashrif buyurishga taklif etdilar.
Maʼlumot uchun: Janubiy Koreya rivojlanayotgan malakatlar uchun davlat grant yordami va texnik hamkorlik dasturlari orqali samaradorligini oshirish maqsadida Xalqaro hamkorlik Koreya agentligi (KOICA) 1991-yilda Janubiy Koreya TIV bilan davlat tashkiloti sifatida tashkil etilgan.

Вопросы расширения сотрудничества обсуждены в on-line переговорах между руководством УМЭД и Корейским Агентством по международному сотрудничеству (KOICA)
05.11.2020 2879
4 ноября т.г. в on-line формате состоялись переговоры между Корейским Агентством по международному сотрудничеству (KOICA) и Университетом мировой экономики и дипломатии (УМЭД) МИД Узбекистана.
С корейской стороны в переговорах приняли участие Пак Сунджин - Директор Офиса KOICA в Узбекистане, а также А.Шомирзаев - помощник менеджера по делам волонтеров.
УМЭД представляли Ректор университета Каримов К.Х., начальник Отдела международного сотрудничества Мухитдинов А.И., заведующая кафедрой «Восточные языки» Гафурова Х.Ш.
В начале беседы ректор УМЭД Каримов К.Х. тепло поздравил г-жу Пак Сунджин с назначением на Высокую должность Главы Офиса KOICA в Узбекистане и искренне пожелал ей дальнейших успехов в работе.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего расширения сотрудничества с Агентством KOICA. В частности, обсуждался вопрос активизации различных образовательных программ для волонтеров, работающих по линии Агентства.
По результатам встречи стороны договорились о совместной разработке учебных программ для студентов УМЭД по углубленному изучению корейского языка, истории, культуры, особенностей и традиций Республики Корея.
На встрече г-жа Пак Сунджин особо отметила работу в Офисе KOICA в Узбекистане выпускника УМЭД 2018 года Шукурова Шукурулло, являющегося в настоящее время ответственным сотрудником KOICA.
В свою очередь, ректор УМЭД Каримов К.Х. пригласил Главу Офиса KOICA в Узбекистане г-жу Пак посетить УМЭД с целью ознакомления с его потенциалом и продолжения переговоров о дальнейшем сотрудничестве.
Для справки: Корейское агентство по международному сотрудничеству (KOICA) было создано в 1991 году МИД Южной Кореи в качестве правительственной организации в целях повышения эффективности Программы грантовой помощи Южной Кореи для развивающихся стран путем реализации правительственной грантовой помощи и программ технического сотрудничества.