JIDU talabalari Turkmaniston doimiy neytralitetining 25 yilligi va BMT tashkil topgan kunga bag'ishlangan Birlashgan Millatlar Tashkilotining mintaqalararo Modelida qatnashdilar.
Ushbu tadbir 2020 yil 26-28 oktyabr kunlari onlayn tarzda, ingliz tilida bo'lib o'tdi.
Tadbir Turkmaniston Tashqi ishlar vazirligi tomonidan BMTning Markaziy Osiyodagi preventiv diplomatiya bo'yicha mintaqaviy markazi va BMTning Turkmanistondagi doimiy koordinatori idorasi bilan birgalikda JIDU Xalqaro hamkorlik departamenti va Universitet Yoshlar ittifoqining faol ko'magi bilan tashkil etildi.
Ishtirokchilar: Qo'shni mamlakatlar, xususan, Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligidagi diplomatiya va siyosatshunoslik sohalariga ixtisoslashgan universitetlar.
BMTning Mintaqalararo Modeli Yoshlar forumi davomida Birlashgan Millatlar Tashkiloti tizimidagi bir nechta tashkilotlarning faoliyati simulyatsiya qilindi. Xususan, BMT Bosh Assambleyasi, Iqtisodiy va ijtimoiy kengash (ECOSOC) va Barqaror rivojlanish bo'yicha yuqori darajadagi siyosiy forumlar shular jumlasidandir.
Bosh Assambleyaning Bosh qo'mitalari, Iqtisodiy va Ijtimoiy Kengashning funksional komissiyalari va Inson huquqlari bo'yicha kengashining yig'ilishlari simulyatsion tarzda o'tkazildi.
Yuqoridagi BMT Modelida professor-o'qituvchilar guruhi, diplomatiya va xalqaro munosabatlar (akademiyalar, universitetlar va institutlar) bo'yicha ixtisoslashgan 15 ta oliy o'quv yurtlari talabalari, shuningdek, Osiyo va Yevropaning 13 ta davlatidan amaldagi diplomatlar qatnashdilar.
O'tkazilgan yalpi majlislar va ko'p tomonlama muzokaralar doirasida yosh xalqaro ekspertlar neytralitet tamoyillarini targ'ib qilish, preventiv diplomatiyasi va hamkorlikni mustahkamlash, sog'liqni saqlash sohasidagi barqaror transport va xalqaro hamkorlikni rivojlantirish bilan bog'liq masalalar bo'yicha munozaralar va maslahat kengashlarini o'tkazdilar.
Forum yakunida qo'shma yakuniy hujjatlar va rezolyutsiyalar qabul qilindi, ularning matnlari ishtirokchilar tomonidan ko’rib chiqilib, kelishib olindi.
Konferensiya ishtirokchilari ushbu BMT modeli doirasida shu kabi tadbirlarni tashkil etish orqali muloqotni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Forumda JIDU tomonidan Elbek Abdullayev (JIDU Yoshlar ittifoqi yetakchisi), Ilhomjon Mo'minov (JIDU doktoranti), shuningdek JIDU Yoshlar ittifoqining faol talabalari ishtirok etishdi.  BMT Modelidagi ikkala prezident lavozimiga ham JIDU talabalari saylandilar:
• Xalqaro munosabatlar fakultetining 3-bosqich talabasi Ganiyeva Madina - Bosh Assambleyaning prezidenti;
• XIM fakultetining 4-bosqich talabasi Abdumannopov Xondamir - ECOSOC prezidenti.
Bizning talabalarimiz BMTning mintaqalararo modelida quyidagi mamlakatlarni namoyish etishdi:
• Xitoy: Xusniddinxo’ja Abduraximov (2-kurs, XIM), Sadoqat Ibodova (3-kurs, XM), Madina Ganiyeva (3-kurs, XM), Farangiz Abdumalikova (2-kurs, XIM)
• Kanada: Oydin Karimova (3-kurs, XM), Jahongir Karimov (4-kurs, XIM), Jamshidbek Ibroximov (4-kurs, XH)
• Birlashgan Arab Amirliklari: Xondamir Abdumannopov (4-kurs, XIM), Nazokat Narimova (2-kurs, XM), Umida Nurmatova (1-kurs, XM), Yulduzxon Suvanova  (4-kurs, XIM), Umida Bekmirzayeva (3-kurs, XH)
Ishtirokchilar ushbu tadbirda ishtirok etganliklari uchun maxsus sertifikatlar bilan taqdirlanishadi.
BMTning mintaqalararo modeli o'z ishini muvaffaqiyatli yakunladi va natijada ikkita rezolyutsiya qabul qilindi.

Студенты УМЭД приняли участие в работе Межрегиональной Модели Организации Объединённых Наций, посвященному к 25-летию Постоянного нейтралитета Туркменистана и Дню ООН. Данное мероприятие прошло в онлайн режиме на английском языке с 26 по 28 октября 2020г.
Организаторами мероприятия выступили МИД Туркменистана совместно с Региональным Центром ООН по превентивной дипломатии в Центральной Азии и Офисом Постоянного координатора ООН в Туркменистане при активном содействии Отдела международного сотрудничества УМЭД и Союза молодежи университета.
Участники: ВУЗы с политико-дипломатической специализацией стран ближнего зарубежья, в частности Содружества Независимых Государств.
В ходе молодёжного форума Межрегиональной Модели ООН воспроизведена работа нескольких органов из системы Организации Объединённых Наций. В частности, Генеральной Ассамблеи ООН, Экономического и Социального Совета (ЭКОСОС) и Политического форума высокого уровня по устойчивому развитию.
Смоделированы заседания главных комитетов Генеральной Ассамблеи, функциональных комиссий Экономического и Социального Совета, Совета по правам человека.
В работе вышеуказанной Модели ООН приняли участие профессорско-преподавательский состав, студенты 15 вузов со специализациями в области дипломатии и международных отношений (академии, университеты и институты), а также действующие дипломаты из 13 государств Азии и Европы.
В рамках состоявшихся пленарных заседаний и многосторонних переговоров молодые международники вели дебаты и консультации по вопросам, касающимся продвижения принципов нейтралитета, укрепления инструментов превентивной дипломатии и посредничества, развития устойчивого транспорта и международного сотрудничества в области здравоохранения.
По итогам форума были приняты совместные итоговые документы и резолюции, тексты которых были согласованы участниками.
Участники конференции выразили готовность к продолжению диалога в рамках данной Модели ООН посредством организации в рамках её работы подобных мероприятий.
В работе Форума УМЭД представляли Элбек Абдуллаев (лидер Союза молодежи УМЭД), Илхомжон Муминов (докторант УМЭД), а также студенты-активисты Союза молодежи УМЭД. На обе президентские должности были избраны студенты УМЭД:
• студентка 3-курса факультета МО Ганиева Мадина - президентом Генеральной Ассамблеи;
• студент 4-курса факультета МЭМ Абдуманнопов Хондамир - президентом ЭКОСОС.
Наши студенты представляли следующие страны в Региональной Модели ООН:
• Китай: Хусниддинхужа Абдурахимов (2-курс, МЭМ), Садокат Ибодова (3-курс, МО), Мадина Ганиева (3-курс, МО), Фарангиз Абдумаликова (2-курс, МЭМ);
• Канада: Ойдин Каримова (3-курс, МО), Жахонгир Каримов (4-курс, МЭМ), Жамшидбек Иброхимов (4-курс, МП);
• ОАЭ: Хондамир Абдуманнопов (4-курс, МЭМ), Назокат Наримова (2-курс, МО), Умида Нурматова (1-курс, МО), Юлдузхон Суванова (4-курс, МЭМ), Умида Бекмирзаева (3-курс, МП).