Oʻzbekistonning BMTdagi doimiy vakili Baxtiyor Ibragimovning “Oʻzbekiston va BMT: hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar” mavzusidagi maʼruzasi
20.10.2020 4166
2020-yil 20-oktabr kuni JIDUda BMT haftaligining 2-kuni doirasida Oʻzbekistonning BMTdagi doimiy vakili Baxtiyor Ibragimov “Oʻzbekiston va BMT: hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar” mavzusidagi onlayn maʼruzasi bilan ishtirok etdi.
Oʻzbekistonning BMTdagi yuqori martabali vakili oʻz ma’ruzasini Oʻzbekiston va BMT hamkorligining qisqacha tarixiga toʻxtalish bilan boshladi. Mamlakatimiz BMTga a’zo boʻlib kirganidan to hozirgi kunga qadar ushbu tashkilot bilan samarali hamkorlik aloqalarini olib borayotganligini qayd etdi.
Ma’ruza davomida B.Ibragimov davlatimiz rahbari SH.Mirziyoyev tomonidan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh assambleyasining 75-sessiyasida ilgari surilgan tashabbuslar xususida toʻlaqonli ma’lumot berib oʻtdi. BMT shafeligida Pandemiyalar davrida davlatlarning ixtiyoriy majburiyatlari to‘g‘risidagi xalqaro kodeksni ishlab chiqish, Yoshlar huquqlari to‘g‘risidagi Birlashgan Millatlar Tashkiloti konvensiyasini qabul qilish, BMT shafeligida Transport-kommunikatsiya aloqalarini rivojlantirish mintaqaviy markazini ochish, YUNESKO bilan hamkorlikda qadimiy Xiva shahrida „Markaziy Osiyo jahon sivilizatsiyalari chorrahasida“ degan mavzuda xalqaro forumni o‘tkazish, Birlashgan Millatlar Tashkiloti huzurida afg‘on xalqining dardu tashvishini tinglaydigan, doimiy faoliyat ko‘rsatadigan qo‘mita tashkil etish kabi takliflarni amalga oshirish boʻyicha maxsus yoʻl xaritalari ishlab chiqilganligini alohida ta’kidladi. Bu borada tegishli vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda aniq rejalar asosida puxta ishlar olib borilayotganligi qayd etildi.
B.Ibragimov Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh assambleyasida O‘zbekiston BMTning Inson huquqlari bo‘yicha kengashiga ko‘pchilik ovoz bilan tarixda birinchi marta uch yillik muddatga saylangani xususida batafsil toʻxtalib oʻtdi. Bu jarayon judayam murakkab kechganligi, bu vazifani bajarish borasida Inson huquqlari milliy markazi va Oʻzbekiston teleradiokompaniyasi bilan hamkorlikda ulkan ishlar amalga oshirilganligini ta’kidladi. Bu yangilanayotgan Oʻzbekistonning imijini yanada oshirishga xizmat qilishi, shu bilan birga oʻzbek diplomatiyasining navbatdagi yutugʻi ekanligi ma’mnuniyat bilan e’tirof etildi.
Ma’ruza davomida B.Ibragimov Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi formati BMT doirasida keng qoʻllab-quvvatlanayotganligi, hamda BMT huzuridagi diplomatik vakillar tomonidan olqishlanayotganligi toʻgʻrisida ma’lumot berdi. Shuningdek Oʻzbekistonning Afgʻonistonda tinchlik oʻrnatish borasidagi diplomatik sa’y-harakatlari BMT tomonidan yuqori darajada e’tirof etilayotganligi ta’kidlandi.
Ma’ruza soʻngida onlayn ishtirokchilar oʻzlarini qiziqtirgan barcha savollarga batafsil javob oldilar. Yuqori martabali diplomat universitet talabalariga tajribali diplomat qanday sifatlarga ega boʻlishi borasida oʻz tajribalari bilan oʻrtoqlashdi. G.Kissenjer, Z.Bjezinskiy va D.Fridman kabi buyuk diplomatlarning fundamental asarlarini doimiy mutolaa qilishni tavsiya etdi.

On October 20, 2020, within the framework of the second day of the UN Week at UWED, the Permanent Representative of Uzbekistan to the UN Bakhtiyor Ibragimov delivered an online lecture “Uzbekistan and the UN: New Opportunities for Cooperation”.
The senior representative of Uzbekistan to the UN began his speech with a brief history of cooperation between Uzbekistan and the UN. He noted that our country has been effectively cooperating with the UN since its accession.
During his speech, B.Ibragimov spoke in detail about the initiatives put forward by the head of our state Sh.Mirziyoyev at the 75th session of the UN General Assembly. He noted that in order to implement such proposals as the Development of an International Code of Voluntary Commitments of States in the Event of Pandemics under the auspices of the United Nations, the adoption of the United Nations Convention on the Rights of the Child, the adoption of the United Nations Convention on the Rights of the Child, Transport and Communications under the auspices of the United Nations to open a regional center for the development of relations, to hold an international forum “Central Asia at the crossroads of world civilizations” in ancient Khiva in cooperation with UNESCO, to create a permanent committee at the UN to listen to the concerns of the Afghan people, and special road maps have been developed. It was noted that in this direction, together with the relevant ministries and departments, a thorough work is being carried out on the basis of specific plans.
B.Ibragimov told in detail that for the first time in history at the UN General Assembly Uzbekistan was elected to the Human Rights Council by a majority of votes for a three-year term. He noted that the process was very difficult and that the National Center for Human Rights and the Uzbek TV and Radio Company worked fruitfully together to accomplish this task. It was noted with satisfaction that this will serve to further strengthen the image of the renewed Uzbekistan, and also become another achievement of Uzbek diplomacy.
During his speech, B.Ibragimov noted that the format of the consultative meeting of the heads of Central Asian states is widely supported in the UN, and is also welcomed by diplomatic representatives at the UN. It was also noted that the diplomatic efforts of Uzbekistan to establish peace in Afghanistan were highly appreciated by the United Nations.
At the end of the lecture, online participants received detailed answers to all their questions. The senior diplomat shared with university students his experience about the qualities of an professional diplomat. He recommended regularly reading the fundamental works of great diplomats such as G.Kissinger, Z.Brzezinski and D.Friedman.