2020 yil 19-26 oktabr kunlari JIDU va TDYUda ushbu tashkilotning 75 yilligiga bag‘ishlangan BMT haftaligi bo‘lib o‘tadi.
19 oktabr kuni ushbu haftaning ochilishi JIDU va TDYU tomonidan birgalikda tashkil etilgan davra suhbati ko‘rinishida bo‘lib o‘tdi. Tadbir onlayn tarzda o‘tkazildi.
Tadbirda JIDU va TDYU professor-o‘qituvchilari, talabalari va doktorantlari hamda Yuristlar malakasini oshirish markazi, Qoraqalpoq davlat universiteti, Namangan, Termiz va Samarqand shaharlaridagi yuridik fakultetlar, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi akademiyasining vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda JIDU rektori K.Karimov va TDYU rektori R.Hakimovlar kirish so‘zlari bilan chiqish qildilar.
JIDU rektori K.Karimov o‘zining qutlov nutqida BMTning dunyoda roli ortib borayotganligini ta’kidladi, 75 yil oldin belgilanib, bugungi kunga qadar dolzarb bo‘lib qolayotgan vazifalarga alohida to‘xtaldi, BMTning uchta ustuniga tushuntirish berdi: tinchlikni saqlash, dunyo iqtisodiyotini tiklash, inson huquqlari va erkinliklarini ta’minlash. 2020 yil oktabr oyida O‘zbekiston BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Kengashiga saylanganligi, xalqaro hamjamiyat tomonidan O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi yutuqlari tan olinganligi, mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar va o‘zgarishlarga yuqori baho berilganligi alohida ta’kidlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev ta’kidlaganidek, Birlashgan Millatlar Tashkilotiga talab tobora ortib bormoqda, ayniqsa hozirgi paytda, dunyo hamjamiyati yangi haqiqatlarga moslashish uchun barcha kuch va imkoniyatlarini ishga solishi kerak.
TDYU rektori R.Hakimov BMT bilan hamkorlik qilingan yillar davomida O‘zbekiston nafaqat BMT doirasida qabul qilingan ko‘plab xalqaro shartnomalarni ratifikatsiya qilib, balki BMTning ixtisoslashgan agentliklari va inson huquqlari bo‘yicha organlari bilan samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yganligini, shuningdek, BRMga erishish bo‘yicha choralar ko‘rganligini, shuningdek, ushbu tashkilot doirasidagi hamkorlikni kuchaytirish va global muammolarni hal qilish bo‘yicha bir qator tashabbuslar ilgari surilganligini ta’kidladi.
TDYU katta o‘qituvchisi M.Maxamatov, Yuristlar malakasini oshirish markazi dotsenti Sh.Raxmonov, JIDU doktorantlari R.Azhodjayeva va Sh.Safarova ma’ruzalar qildilar.
Ma’ruzalar davomida, BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasi natijalariga umumiy baho berildi, xususan, BMT Bosh Assambleyasidagi yillik umumiy munozaralar davomida barcha davlatlar vakillarining chiqishlari paytida ilgari surilgan tashabbuslar qisqacha tahlil qilindi. Global va milliy barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
2020 yil 22-29 sentabr kunlari bo‘lib o‘tgan BMT Bosh Assambleyasining 75 yillik yubiley sessiyasida, BMT Bosh Assambleyasidagi umumiy munozaralarda O‘zbekistonning tashabbuslarini tahlil qilishga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekistonning BMT 75-sessiyasidagi tashabbuslari xalqaro hayotning siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy va ekologik sohalarini qamrab olinganligi ta’kidlandi. Shu bilan birga, tashabbuslar ham xalqaro qonunchilik bazasini, ham BMT doirasida hamkorlikning institutsional mexanizmlarini mustahkamlashga yo‘naltirilgan. Barcha tashabbuslar dunyo hamjamiyati tomonidan keng qo‘llab-quvvatlandi.
Alohida ma’ruza inson huquqlari bo‘yicha ta’lim masalalariga bag‘ishlandi, bunda inson huquqlari sohasida ta’limning muhimligi, bu yo‘nalishdagi xalqaro va milliy tajriba, shu jumladan JIDU va TDYUlarda inson huquqlarini o‘qitish tajribasi ta’kidlandi.
Nutqlardan so‘ng, keng ko‘lamli masalalar muhokamasi bo‘lib o‘tdi, bu ishtirokchilarga BMTning umumiy faoliyati va BMTning O‘zbekiston bilan hamkorligi to‘g‘risida xabardorligini oshirishga, shuningdek hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha yangi taklif va g‘oyalarni ishlab chiqishga yordam berdi.

Round table dedicated to the 75th anniversary of the UN, on the topic: "UN 75 Years: A Common Future Together"
19.10.2020 4204
From October 19 to October 26, 2020, the UN week is held at UWED and TSUL, dedicated to the 75th anniversary of this organization.
On October 19, the opening of this week took place at a round table organized jointly by UWED and TSUL. The event was held online.
The event was attended by the faculty, students and doctoral students of UWED and TSUL, as well as representatives of the Center for Advanced Studies of Lawyers, Karakalpak State University, law faculties in Namangan, Termez and Samarkand, as well as the Academy of the General Prosecutor's Office of the Republic of Uzbekistan.
Rector of UWED K. Karimov and Rector of TSUL R. Khakimov made a welcoming speech at the event.
In his welcoming speech, UWED Rector K. Karimov noted the growing role of the UN in the world, explained the tasks set 75 years ago, which remain relevant to this day, gave an explanation to the three pillars of the UN: preserving peace, restoring the world economy and ensuring human rights and freedoms. It was especially noted that in October 2020, Uzbekistan was elected to the UN Human Rights Council, which testifies to the recognition by the international community of Uzbekistan's achievements in the field of human rights, a high assessment of the reforms and transformations carried out in the country in general.
As the President of Uzbekistan Sh. Mirziyoyev notes, the demand for the United Nations is growing, especially at the present time, when the world community has to activate all its forces and capabilities in order to adapt to new realities.
The Rector of TSUL R. Khakimov noted that over the years of cooperation with the UN, Uzbekistan not only ratified a huge number of international treaties adopted within the UN framework, established effective cooperation with specialized UN agencies and UN human rights bodies, took measures to achieve the SDGs, but also put forward a number of initiatives to strengthen cooperation within this organization and to solve global problems.
Senior lecturer of TSUL M. Makhamatov, associate professor of the Center for Advanced Training of Lawyers Sh.Rakhmanov, doctoral students of UWED R. Askhodzhaeva and Sh. Safarova made reports.
During the speeches, a general overview of the results of the 75th session of the UN General Assembly in general was given, in particular, a brief analysis of the initiatives put forward during the speeches of representatives of all states during the annual general debate in the UN General Assembly.
Special attention was paid to the issues of achieving global and national sustainable development goals.
Special attention was paid to the analysis of Uzbekistan's initiatives put forward at the 75th anniversary session of the UN General Assembly, during the general debate in the UN General Assembly, held on September 22-29, 2020. It was noted that the initiatives of Uzbekistan at the 75th UN session covered almost all spheres of international life - political, economic, social, cultural and environmental. At the same time, the initiatives were aimed both at strengthening the international legal framework and institutional mechanisms of cooperation within the UN. All initiatives received broad support from the world community.
A separate report was devoted to issues of human rights education, during which the importance of education in the field of human rights was emphasized, international and national experience in this area was highlighted, including the experience of teaching human rights at UWED and TSUL.
After the speeches, a discussion of a wide range of issues took place, which contributed to raising the awareness of the participants about the activities UN in general and UN cooperation with Uzbekistan, as well as the development of new proposals and ideas for strengthening cooperation.