2020 yil 19-26 oktabr kunlari JIDU va TDYUda ushbu tashkilotning 75 yilligiga bag‘ishlangan BMT haftaligi bo‘lib o‘tadi.
19 oktabr kuni ushbu haftaning ochilishi JIDU va TDYU tomonidan birgalikda tashkil etilgan davra suhbati ko‘rinishida bo‘lib o‘tdi. Tadbir onlayn tarzda o‘tkazildi.
Tadbirda JIDU va TDYU professor-o‘qituvchilari, talabalari va doktorantlari hamda Yuristlar malakasini oshirish markazi, Qoraqalpoq davlat universiteti, Namangan, Termiz va Samarqand shaharlaridagi yuridik fakultetlar, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi akademiyasining vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda JIDU rektori K.Karimov va TDYU rektori R.Hakimovlar kirish so‘zlari bilan chiqish qildilar.
JIDU rektori K.Karimov o‘zining qutlov nutqida BMTning dunyoda roli ortib borayotganligini ta’kidladi, 75 yil oldin belgilanib, bugungi kunga qadar dolzarb bo‘lib qolayotgan vazifalarga alohida to‘xtaldi, BMTning uchta ustuniga tushuntirish berdi: tinchlikni saqlash, dunyo iqtisodiyotini tiklash, inson huquqlari va erkinliklarini ta’minlash. 2020 yil oktabr oyida O‘zbekiston BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Kengashiga saylanganligi, xalqaro hamjamiyat tomonidan O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi yutuqlari tan olinganligi, mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar va o‘zgarishlarga yuqori baho berilganligi alohida ta’kidlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev ta’kidlaganidek, Birlashgan Millatlar Tashkilotiga talab tobora ortib bormoqda, ayniqsa hozirgi paytda, dunyo hamjamiyati yangi haqiqatlarga moslashish uchun barcha kuch va imkoniyatlarini ishga solishi kerak.
TDYU rektori R.Hakimov BMT bilan hamkorlik qilingan yillar davomida O‘zbekiston nafaqat BMT doirasida qabul qilingan ko‘plab xalqaro shartnomalarni ratifikatsiya qilib, balki BMTning ixtisoslashgan agentliklari va inson huquqlari bo‘yicha organlari bilan samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yganligini, shuningdek, BRMga erishish bo‘yicha choralar ko‘rganligini, shuningdek, ushbu tashkilot doirasidagi hamkorlikni kuchaytirish va global muammolarni hal qilish bo‘yicha bir qator tashabbuslar ilgari surilganligini ta’kidladi.
TDYU katta o‘qituvchisi M.Maxamatov, Yuristlar malakasini oshirish markazi dotsenti Sh.Raxmonov, JIDU doktorantlari R.Azhodjayeva va Sh.Safarova ma’ruzalar qildilar.
Ma’ruzalar davomida, BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasi natijalariga umumiy baho berildi, xususan, BMT Bosh Assambleyasidagi yillik umumiy munozaralar davomida barcha davlatlar vakillarining chiqishlari paytida ilgari surilgan tashabbuslar qisqacha tahlil qilindi. Global va milliy barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
2020 yil 22-29 sentabr kunlari bo‘lib o‘tgan BMT Bosh Assambleyasining 75 yillik yubiley sessiyasida, BMT Bosh Assambleyasidagi umumiy munozaralarda O‘zbekistonning tashabbuslarini tahlil qilishga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekistonning BMT 75-sessiyasidagi tashabbuslari xalqaro hayotning siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy va ekologik sohalarini qamrab olinganligi ta’kidlandi. Shu bilan birga, tashabbuslar ham xalqaro qonunchilik bazasini, ham BMT doirasida hamkorlikning institutsional mexanizmlarini mustahkamlashga yo‘naltirilgan. Barcha tashabbuslar dunyo hamjamiyati tomonidan keng qo‘llab-quvvatlandi.
Alohida ma’ruza inson huquqlari bo‘yicha ta’lim masalalariga bag‘ishlandi, bunda inson huquqlari sohasida ta’limning muhimligi, bu yo‘nalishdagi xalqaro va milliy tajriba, shu jumladan JIDU va TDYUlarda inson huquqlarini o‘qitish tajribasi ta’kidlandi.
Nutqlardan so‘ng, keng ko‘lamli masalalar muhokamasi bo‘lib o‘tdi, bu ishtirokchilarga BMTning umumiy faoliyati va BMTning O‘zbekiston bilan hamkorligi to‘g‘risida xabardorligini oshirishga, shuningdek hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha yangi taklif va g‘oyalarni ishlab chiqishga yordam berdi.

Круглый стол, посвященный 75-летию ООН, на тему: "ООН 75 лет: общее будущее общими усилиями"
С 19 по 26 октября 2020 года в УМЭД и ТГЮУ проводится неделя ООН, приуроченная 75-летию данной организации.
19 октября состоялось открытие данной недели на круглом столе, организованном совместно УМЭД и ТГЮУ. Мероприятие проводилось в онлайн-режиме.
На мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав, студенты и докторанты УМЭД и ТГЮУ, а также представители Центра повышения квалификации юристов, Каракалпакского государственного университета, юридических факультетов в Намангане, Термезе и Самарканде, а также Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан.
На мероприятии с приветственным словом выступили ректор УМЭД К.Каримов и ректор ТГЮУ Р.Хакимов.
В приветственном слове ректор УМЭД К.Каримов отметил возрастающую роль ООН в мире, разъяснил задачи, поставленные 75 лет назад, оставшимися актуальными и по сей день, дал пояснение трем столбам ООН: сохранения мира, восстановления мировой экономики и обеспечения прав и свобод человека. Особо было отмечено, что в октябре 2020 года Узбекистан был избран в Совет ООН по правам человека, что свидетельствует о признании международным сообществом достижений Узбекистана в области прав человека, о высокой оценке проводимых в стране реформ и преобразований в целом.
Как отмечает Президент Узбекистана Ш.Мирзиеев востребованность Организации Объединенных Наций возрастает, особенно в настоящее время, когда мировому сообществу предстоит активизировать все свои силы и возможности, чтобы адаптироваться к новым реалиям.
Ректор ТГЮУ Р.Хакимов отметил, что за годы сотрудничества с ООН Узбекистан не только ратифицировал огромное количество международных договоров, принятых в рамках ООН, наладил эффективное сотрудничество со специализированными учреждениями ООН и органами ООН по правам человека, приняты меры по достижению ЦУР, но и выдвинул ряд инициатив для укрепления сотрудничества в рамках данной организации и решения глобальных проблем.
С докладами выступили старший преподаватель ТГЮУ М.Махаматов, доцент Центра повышения квалификации юристов Ш.Рахманов, докторанты УМЭД Р.Асходжаева и Ш.Сафарова.
В ходе выступлений был дан общий обзор итогов 75-й сессии Генеральной ассамблеи ООН в целом, в частности, краткий анализ инициатив, выдвинутых в ходе выступлений представителей всех государств в ходе ежегодных общих прений в ГА ООН.
Отдельное внимание было уделено вопросам достижения глобальных и национальных целей устойчивого развития.
Особое внимание было уделено анализу инициатив Узбекистана, выдвинутых на 75-й юбилейной сессии ГА ООН, в ходе общих прений в Генеральной Ассамблее ООН, состоявшихся 22-29 сентября 2020 г. Было отмечено, что инициативы Узбекистана на 75 –й сессии ООН охватывали практически все сферы международной жизни – политическую, экономическую, социальную, культурную и экологическую. При этом, инициативы были направлены как на укрепление международно-правовых основ, так и институциональных механизмов сотрудничества в рамках ООН. Все инициативы получили широкую поддержку среди мировой общественности.
Отдельный доклад были посвящен вопросам образования в области прав человека, в ходе которого подчеркивалась важность обучения в области прав человека, освещался международный и национальный опыт в данном направлении, в том числе опыт преподавания прав человека в УМЭД и ТГЮУ.
После выступлений состоялась дискуссия широкого круга вопросов, что способствовало повышению информированности участников о деятельности ООН в целом и сотрудничеству ООН с Узбекистаном, а также выработке новых предложений и идея для укрепления сотрудничества.