Axborot sohasidagi korporativ hamkorlik
Axborot asrida axborot jamiyati, turli xil davlat idoralari, idoralar, universitetlar, korxonalar, tashkilotlar, xizmat ko'rsatish sohalari o'zaro munosabatlarni kengaytirishga, faoliyat ko'lamini, shaffofligi va imidjining o'sishiga va jamiyatdagi faol ishtirokiga intilmoqda. Bunda matbuot xizmatlari, matbuot markazlari, jamoatchilik bilan aloqalar bo'limlari va boshqa tuzilmalar muhim rol o'ynaydi. JIDU matbuot xizmati ham bu yo'nalishda ko'p ishlarni amalga oshirmoqda. Uning vazifalari - ommaviy axborot vositalarida, radio, televidenie, onlayn tarmoqlarda, ish, xalqaro aloqalar va JIDUning muvaffaqiyati to'g'risida axborot xabarlarini tayyorlash va nashr etish.
Shuningdek, talabalar hayoti, fakultetlar, kafedralar, olimlar, o'qituvchilarning yutuqlari, ularning siyosatshunoslik, huquqshunoslik, iqtisodiyot va boshqa sohalardagi tadqiqotlari natijalarini keng yoritish uchun boshqa universitetlarning turdosh kafedralari bilan aloqalar o'rnatiladi. Yaqinda Matbuot xizmati rahbari K.K.Shaakramov boshchiligidagi JIDU vakillari O'zbekiston davlat jahon tillari universitetining axborot bo'limi va fledu.uz portali bilan tanishdilar. Xalqaro jurnalistika fakulteti dekani Amrullo Ashurovich Karimov va O'zDJTU matbuot kotibi Otabek Ibragimovlar o'zlarining axborot bilan ishlash xususiyatlari haqida so'zlab berishdi. Dekan A.Karimovning aytishicha, resursni materiallar, yangiliklar, xabarlar bilan ta'minlashda iqtidorli jurnalistlarning faolligi katta yordam beradi. Bu ular uchun yaxshi amaliyot va o'zlarining ijodiy qobiliyatlari va g'oyalarini amalga oshirish uchun imkoniyatdir. Ularning aksariyati o'zlarining qiziqarli mavzulari, sarlavhalarini taklif qilishadi va materiallar yozadilar, fotoapparat va kameralar bilan talabalar hayotining turli lavhalarini suratga oladilar. Matbuot xizmati saytini O'zDJTUning barcha til kafedralari va fakultetlar ma'lumotlar bilan ta'minlaydi. Uning kanalida 7,5 mingdan ortiq obunachilar bor va kun.uz, nuz.uz., daryo.uz kabi mashhur ommaviy axborot vositalari bilan yaxshi aloqa o'rnatgan. 2013 yilda respublika Vazirlar Mahkamasining qarori bilan yaratilgan fledu.uz portalining ishini tashkil etildi. Dastlab u "O'zbekistondagi xorijiy tillar" elektron jurnalining nashr etilishi asosida ish olib bordi, so'ngra "Yangiliklar", "Maqolalar" rubrikalari, boshqa bo'limlar media-platformasi paydo bo'ldi. Bugungi kunda bu xalqaro ekspertlar, tilshunoslar, filologlar, siyosatshunoslar, olimlar, o'qituvchilar ishtirokida jahon auditoriyasiga keng kirish imkoniyatiga ega bo'lgan kuchli axborot markazidir. Bu erda tajribali mutaxassislar, muharrirlar, dizaynerlar, programmistlar ishlaydi. Jamoani faol, ijodiy shahs, jurnalist Gulmira Shukurova boshqaradi.
Tahririyat muntazam ravishda onlayn uchrashuvlar, ta'limning dolzarb masalalari bo'yicha munozaralar o'tkazadi, chet el tilshunoslarini jalb qilgan holda, turli darajalarda chet tillarini o'rganish uchun onlayn darslar tashkil qiladi, shuningdek talabalar viktorinalari, tarix, adabiyot, O'zbekistonning taniqli arboblari tarjimai holi va boshqa mavzular bo'yicha tanlovlar o'tkazadi.
Portal direktori o'rinbosari Ulug'bek Bekmurodov va tahrirlash bo'limi boshlig'i Xayriniso Uljaeva o'zlarining Internetdagi sahifalarida ma'lumot tayyorlash va nashr etish borasidagi ishlarining barcha nozikliklari haqida katta qiziqish va ishtiyoq bilan so'zlab berishdi, shundan biz uchun ushbu sayt media-bozorda muvaffaqiyat qozonishining sabablari aniq bo'ldi. Bunga ijodiy xodimlar va kommunikatsiya texnologiyalari bo'yicha mutaxassislarning iste'dodi qo'shma hamkorligini yaratish orqali erishildi. O'zDJTUning ushbu bo'limlari bilan biz korporativ hamkorlik va axborot materiallari almashinuvi bo'yicha loyiha ishlab chiqdik.

Корпоративное сотрудничество в сфере информации
В век информации и информационного общества различные госучреждения, ведомства, вузы, предприятия, организации, сферы услуг стремятся к расширению своих взаимосвязей, увеличению масштаба деятельности, транспарентности и росту своего имиджа, активному участию в обществе. Значительную роль в этом играют пресс-службы, пресс-центры, отделы по связям с общественностью и другие структуры. Пресс-служба УМЭД также ведет в этом направлении большую работу. В ее задачи входит готовить и публиковать в СМИ, на радио, телевидении, социальных сетях информационные сообщения о работе, международных контактах, успехах УМЭД. А также широко освещать жизнь студентов, достижения факультетов, кафедр, ученых, педагогов, результаты проводимых ими исследований в области политологии, юриспруденции, экономики и др. устанавливаются также связи с родственными отделами других вузов. Представители УМЭД во главе с руководителем пресс-службы К. К. Шаакрамовым недавно посетили и познакомились с работой такого же отдела по работе с информацией, а также деятельностью портала fledu.uz Узбекского государственного университета мировых языков.
Декан факультета Международной журналистики Амрулло Ашурович Каримов и пресс-секретарь УзГУМЯ Отабек Ибрагимов рассказали о специфике их работы с информацией. Существенной подмогой, говорит декан А. Каримов, в обеспечении ресурса материалами, новостями, сообщениями, оказывает актив одаренных студентов-журналистов. Это для них хорошая практика и возможность реализовать свои творческие дарования, идеи. Многие из них сами предлагают интересные темы, рубрики и пишут материалы, снимают на фотоаппарат, камеру различные сюжеты студенческой жизни. Сайт пресс-службы снабжается информацией всех языковых кафедр и факультетов УзГУМЯ. У ее канала имеется более 7,5 тысяч подписчиков и устанаовлена хорошая связь с такими популярными медиа как kun.uz, nuz.uz, daryo.uz. и др.
Большое впечатление произвела и организация работы портала fledu.uz, созданного по постановлению Кабинета министров республики в 2013г. Вначале он функционировал на базе издания электронного журнала «Иностранные языки в Узбекистане», а потом появились медийная платформа, рубрики «Новости», «Статьи», другие разделы и подразделы. Сегодня это, можно сказать, мощный информационный центр, имеющий широкий выход на мировую аудиторию, с участием международных экспертов, лингвистов, филологов, политологов, ученых, педагогов. Здесь работают опытные специалисты, редакторы, дизайнеры, программисты. Возглавляет коллектив активная, творческая личность, журналист Гульмира Шукурова. Редакция регулярно проводит онлайн-встречи, дискуссии по актуальным вопросам образования, организовывает с привлечением зарубежных языковедов онлайн-уроки для изучения иностранных языков разного уровня, а также проводит студенческие викторины, конкурсы на знание истории, литературы, биографии известных деятелей Узбекистана и др.
Заместитель директора портала Улугбек Бекмурадов и начальник отдела редактирования Хайринисо Улжаева обо всех тонкостях своей работы по подготовке и публикации информации на онлайн-страницах рассказывали с таким интересом и увлечением, что стало очевидным, почему fledu.uz. так успешен на глобальном медиарынке. Этого удалось достичь благодаря, слаженному союзу творческих сотрудников и таланту специалистов по коммуникационным технологиям. С этими отделами УЗГУМЯ был составлен проект о корпоративном сотрудничестве и обмене информационными материалами.