2020 yil 12 oktyabr kuni JIDU yozgi pavilonida Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti birinchi bosqich talabalarining universitet professor-o'qituvchilari bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi. JIDU rektori Komiljon Hamidovich Karimov o'zining kirish so'zida , birinchi kurs talabalarini universitetga qabul qilinganligi bilan tabrikladi. Bu ularning katta, qiziqarli va voqealarga boy hayotining boshlanishi, ular tanlagan kasblari bo'yicha bilimlarni puxta egallashlarini ta'kidlab, ularga samarali o'quv va ijodiy faoliyatlarini tiladilar.
O'quv ishlari bo'yicha prorektor M.T. Bakoev birinchi kurs talabalariga o'quv jarayonini tashkil etish, mashg'ulotlar, bilimlarni baholash shakllari haqida qisqacha aytib berdi. Shuningdek, u talabalarni JIDUda kredit-modulli ta'lim tizimi bilan tanishtirib, birinchi semestrda o'qishlar onlayn rejimida Moodle masofaviy o'qitish tizimi orqali amalga oshirilishini ta'kidladi. Birinchi kurs talabalari nomidan so'zga chiqqan talabalar JIDUga qabul qilish munosabati bilan o'zlarining his-tuyg'ulari va umidlarini izhor etdilar, chuqur bilimlarni o'zlashtirishga, tanlagan kasblari bo'yicha yuqori malakali mutaxassis bo'lishga tayyor ekanliklarini aytdilar. ... Uchrashuv davomida talabalar o'quv guruhlariga bo'linishi va ularga biriktirilgan rahbarlar to'g'risida e'lon qilindi. Ular o'qituvchilari bilan birgalikda o'quv xonalari, laboratoriyalar, axborot resurs markazlari, madaniyat va sport majmualari bilan tanishish ekskursiyasini o'tkazdilar.
Kunning ikkinchi yarmida birinchi kurs talabalari test markaziga tashrif buyurib, Moodle va kredit-modul tizimida masofaviy o'qitish bo'yicha dastlabki ko'nikmalarga ega bo'ldilar.

День первокурсников - экономистов
12 октября 2020 года в летнем павильоне УМЭД состоялась встреча студентов первого курса факультета Международной экономики и менеджмента с профессорско-преподавательским составом университета. Перед собравшимися выступил ректор УМЭД Комилжон Хамидович Каримов. Он поздравил студентов с поступлением в университет, отметил, что это начало их большой, интересной и насыщенной жизни, они будут овладевать знаниями выбранной ими профессии, пожелал им плодотворной учебной и творческой деятельности. Проректор по учебной работе М.Т. Бакоев кратко рассказал первокурсникам об организации учебного процесса, занятий, о формах оценивания знаний и определении уровня успеваемости. Он также ознакомил студентов с кредитно-модульной системой обучения в УМЭД, отметил, что на первом семестре учеба будет проходить в онлайн-формате через систему дистанционного обучения Moodle.
Выступившие студенты от имени первокурсников выразили свои чувства и надежды в связи с поступлением в УМЭД, сказали о своей готовности овладевать глубокими знаниями, стать высокопрофессиональными специалистами в выбранной профессии. В ходе встречи студентам объявили о распределении их на учебные группы и прикрепленных к ним кураторах. Вместе со своими педагогами они провели ознакомительную экскурсию по учебным кабинетам, лабораториям, информационно-ресурсныму центру, культурно-спортивным комплексам университета. Во второй половине дня первокурсники посетили тестовый центр и получили первые навыки дистанционного обучения в Moodle и в кредитно-модульной системе.