2-oktyabrda Universitet iqtisod fakulteti professori  Saytama Hiroyuki Taguchi “Pandemiya oqibatlari va uning Yaponiya iqtisodiga taʼsiri” mavzusidagi birinchi maʼruzasi JIDU talabalari uchun oʻqildi.
Maʼruzani boshida dunyoga mashhur boʻlgan Yaponiya Universiteti video-prezentatsiyasi oʻtqazildi, Saytama Universiteti koʻp taʼniqli boʻlgan bitiruvchilari yutuqlari bilan talabalar tanishdi.
Professor Taguchi Yaponiyada COVID-19 tarqalishi boʻyicha vaziyatni batafsil tahlil qilib berdi va pandemiya qiyin sharoitlarda iqtisodni quvatlashga yoʻnaltirligan,  Yaponiya hukumati bilan oʻtqaziladigan asosiy chora-tadbirlar toʻgʻrisida aytib berdi. Aholini qoʻllab-quvatlash boʻyicha Yaponiya faol ijtimoiy siyosatiga katta eʼtibor qaratildi.
Maʼruza talabalarda katta qiziqish uygʻotdi. Prezentatsiya tugashi bilan professor Taguchi talabalar savollariga javob berdi, keyin pandemiya sharoitida iqtisodiy barqarorlikni qoʻllab-quvatlash boʻyicha dunyodagi olib borilayotgan islohatlar toʻgʻrisida muhokama qilish va fikr almashish boʻlib oʻtdi. Maʼruzada 150 dan ortiq JIDU talabalari ishtirok etishdi.
Keyinga maʼruza 9-oktyabrga belgilangan. Bu maʼruza sikli tashkilotchilari Sharq tillar kafedrasi mudiri X.Shavkatovna, Xalqaro iqtisodiyot va menedjment fakulteti dekani M.Xamdamov, xamda JIDU Xalqaro aloqalar boʻlimi.
Maʼlumot uchun: 26-avgust 2020-yilda Yaponiyadagi Oʻzbekiston Respublkasi elchixonasi yordamida JIDU rahbariyati va Saytama Universiteti yuqori vakillari bilan birgalikdagi onlayn muzokaralar boʻlib oʻtdi, u yerda JIDU va  Saytama Universiteti oʻrtasida xamkorlik shartnomani imzolash, xamda “Yapon tili” va “Yaponiya zamonaviy jamiyati (madaniyat,tarix,adabiyot,saʼnat)”  yoʻnalishlardagi yapon va ingliz tillarida onlayn maʼruzalarini tashkillashtirish, ikkta universitetining yosh izlanuvchilari, magistrantlari va doktorantlari bilan boʻlib oʻtadigan qoʻshma onlayn xalqaro ilmiy konferensiyalar va seminarlar oʻtqazish, xamda  qoʻshma ilmiy izlanishlarini amalga oshirish va natijalarini nashr etish kelishuvlariga erishildi. Metodologiya va talabalar va magistrantlar ilmiy-izlanish faoliyatini tashkillashtirish usullari maʼvzulariga eʼtibor qaratishga qaror qilindi.
Professor Taguchi Yaponiya universiteti bilan xamkorlik qilish boʻyicha bosh koordinatori, turli xil shakldagi va yoʻnalishdagi yaqin istiqbol oʻzaro aloqalarini  oʻz ichiga olgan boʻlajak tadbirlarning loyixa mualifi.

2 октября профессор факультета экономики университета Сайтама Hiroyuki Taguchi прочитал студентам УМЭД первую лекцию на тему: «О последствиях пандемии и её влиянии на экономику Японии».
В начале лекции была проведена видео-презентация известного японского вуза, студенты ознакомились достижениями многих выдающихся выпускников Университета Сайтама.
Профессор Taguchi обстоятельно проанализировал ситуацию по распространению COVID-19 в Японии и рассказал об основных мерах, проводимых правительством Японии, направленных на поддержание экономики в сложных условиях пандемии. Большое внимание было уделено активной социальной политике Япония по поддержке населения.
Лекция вызвала большой интерес у студентов. По завершению презентации профессор Taguchi ответил на вопросы слушателей, после чего состоялась дискуссия и обмен мнениями о проводимых экономических реформах в мире по поддержанию экономической стабильности в условиях пандемии. На лекции приняло участие свыше 150 студентов УМЭД.
Следующая лекция намечена на 9 октября. Организаторами данного цикла лекций выступают руководитель кафедры «Восточных языков» Х.Гафурова и декан факультета «Международная экономика и менеджмент» М.Хамдамов, а также Отдел международного сотрудничества УМЭД.
Справочно: 26 августа 2020 г. при содействии Посольства Республики Узбекистан в Японии состоялась состоялись он-лайн переговоры руководства УМЭД с высокими представителями Университета Сайтама, на которой были достигнуты договоренности о подписании Соглашения о сотрудничестве между УМЭД и Университетом Сайтама, а также об организации онлайн лекций по направлениям «Японский язык» и «Современное японское общество (культура, история, литература, искусство)» на японском и английском языках, проведении совместных научных конференций и семинаров в режиме онлайн с участием молодых исследователей, магистрантов и докторантов двух университетов, а также реализация совместных научных исследований и публикация их результатов. Было решено уделить внимание таким темам, как методология и методы организации научно-исследовательской деятельности студентов и магистров.
Профессор Taguchi является главным координатором сотрудничества с японским университетом, автором проекта предстоящих мероприятий, включающий разнообразные формы и направления взаимодействия на ближайшую перспективу.