2-oktyabr 2020-yilda Lal Baxadura Shastri nomidagi Indiya maʼdaniyat markazida dunyoga mashhur boʻlgan xind jamoat va siyosat arbobi Maxatma Gandi yubiley sharafiga tantanali tadbir boʻlib oʻtdi.
151-yilligini nishonlashda Maxatma Gandi taʼvallub kunidan, Oʻzbeksiton Respublikasidagi Bangladesh Favqulodda va muxtor elchisi Ye.P. Masud Mannan, Oʻzbekiston Respublikasi Favqulodda va muxtor elchisi, Indiyada birinchi Oʻzbekiston elchisi – taʼniqli sharqshunos Surat Mirkasimov , xamda siyosat fanlar doktori , JIDU professori Sultanova E.S. uni xamma bilgan tinchlikparvarlik faoliyati va gumanizm va zoʻravonlikka yoʻl qoʻymaslik gʻoyalari boʻyicha nutq soʻzlashdi.
Toshkentda mashhur boʻlgan Shastri memorialiga gullarni qoʻyish seremoniyasi tashkillashtirildi , unda Ye.P. Masud Mannan va Lal Baxadura Shastri nomidagi Indiya maʼdaniyat markazi direktori janob Chander Shekxar ishtirok etishdi. Indiya xalqining buyuk oʻgʻli va Indiya avvalgi bosh vaziri Lal Baxadura Shastri vafot etgan kunini Indiyada keng nishonlashdi.
Oʻzbekiston Indiya bilan nafaqat iqtisodiy va siyosiy aloqalarni, xamda madaniy aloqalarni keng ravishda qullab quvatlaydi.
Bayram yakunida professor Chander Shekxar mashhur Indiya arboblariga bagʻishlangan tadbirida qatnashgan xamma mehmonlariga oʻz minadorchiligini bildirdi.

On October second of 2020 at the Lal Bahudra Shastri Indian сultural сentre was convened the commemoration to honor jubilee internationally renowned indian social activist and politiсian Mahatma Gandhi.
In celebration of the 151 th anniversary since the birth of Mahatma Gandhi, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Bangladesh to The Republic of Uzbekistan Masud Mannan and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the The Republic of Uzbekistan, the first ambassador of  Uzbekistan to India the renowned  orientalist Surat Mirkasimov and the doctor of political science, UWED professor Sultanova E.S. were the speakers about on his outstanding peacekeeping activities and ideas about humanism and nonviolence.
In Tashkent was organised the ceremony of imposing flowers to the famous Shastri Memorial, in which were participated Masud Mannan and Chander Shekhar the director of the Lal Bahudra Shastri Indian сultural centre. Also widely noted the date of demise the great son of Indian nation, ex-Prime Minister of India Lal Bahudra Shastri. Uzbekistan strongly supports not only economic and political but also extensive cultural ties with India. In conclusion of the commemoration, the proffesor Chander Shekhar expressed thanks to all present guests for participation in events to honor of the famous personalities of India.