2-oktyabr 2020-yilda Lal Baxadura Shastri nomidagi Indiya maʼdaniyat markazida dunyoga mashhur boʻlgan xind jamoat va siyosat arbobi Maxatma Gandi yubiley sharafiga tantanali tadbir boʻlib oʻtdi.
151-yilligini nishonlashda Maxatma Gandi taʼvallub kunidan, Oʻzbeksiton Respublikasidagi Bangladesh Favqulodda va muxtor elchisi Ye.P. Masud Mannan, Oʻzbekiston Respublikasi Favqulodda va muxtor elchisi, Indiyada birinchi Oʻzbekiston elchisi – taʼniqli sharqshunos Surat Mirkasimov , xamda siyosat fanlar doktori , JIDU professori Sultanova E.S. uni xamma bilgan tinchlikparvarlik faoliyati va gumanizm va zoʻravonlikka yoʻl qoʻymaslik gʻoyalari boʻyicha nutq soʻzlashdi.
Toshkentda mashhur boʻlgan Shastri memorialiga gullarni qoʻyish seremoniyasi tashkillashtirildi , unda Ye.P. Masud Mannan va Lal Baxadura Shastri nomidagi Indiya maʼdaniyat markazi direktori janob Chander Shekxar ishtirok etishdi. Indiya xalqining buyuk oʻgʻli va Indiya avvalgi bosh vaziri Lal Baxadura Shastri vafot etgan kunini Indiyada keng nishonlashdi.
Oʻzbekiston Indiya bilan nafaqat iqtisodiy va siyosiy aloqalarni, xamda madaniy aloqalarni keng ravishda qullab quvatlaydi.
Bayram yakunida professor Chander Shekxar mashhur Indiya arboblariga bagʻishlangan tadbirida qatnashgan xamma mehmonlariga oʻz minadorchiligini bildirdi.

2 октября 2020 года в Индийском культурном центре имени Лал Бахадура Шастри состоялось торжественное мероприятие в честь юбилея всемирно известного индийского общественного деятеля и политика Махатмы Ганди.
На праздновании 151-летия со дня рождения М.Ганди с речью о его выдающейся миротворческой деятельности и идеях гуманизма и ненасилия выступили Чрезвычайный и Полномочный Посол Бангладеш в Республике Узбекистан Е.П. Масуд Маннан, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан, первый Посол Узбекистана в Индии - известный востоковед Сурат Миркасимов, а также доктор политических наук, профессор УМЭД проф. Султанова Э.С.
В Ташкенте была организована церемония возложения цветов к известному мемориалу Шастри, в котором приняли участие Е.П. Масуд Маннан и директор Индийского культурного центра имени Лал Бахадур Шастри г-н Чандер Шекхар. В Индии также широко отметили дату кончины великого сына индийского народа, бывшего премьер-министра Индии Лала Бахадура Шастри.
Узбекистан активно поддерживает не только экономические и политические, но и также широкие культурные связи с Индией.
В завершение торжеств проф. Чандер Шекхар поблагодарил всех присутствующих гостей за участие в мероприятиях в честь известных деятелей Индии.