Aholisining yarmidan koʻpini tashkil qiluvchi yoshlar masalasiga eʼtibor va ragʻbat Oʻzbekistonda bugun eng ustuvor yoʻnalish boʻlib qolayotgani Prezident Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasi 75-sessiyasidagi nutqida yana bir bor oʻzining yorqin tasdigʻini topdi.
Muqaddam Oʻzbekiston ilgari surgan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Yoshlar huquqlari toʻgʻrisidagi Konvensiyani xalqaro hamjamiyat tomonidan qoʻllab-quvvatlash tashabbusi chindan ham bugun nihoyatda dolzarb masaladir.
Har qanday mamlakatning ertangi taraqqiyotini uning kuchli bilim va salohiyatga ega, zamonaviy bilimlarni puxta oʻzlashtirgan yoshlar belgilab beradi. Ular global rivojlanishning barcha sohalari va tarmoqlariga hayotbaxsh kuch bagʻishlovchi shiddatli lokomativ hamdir. Chunki bugun dunyo aholisining 30 foizidan koʻprogʻini yoshlar tashkil etmoqda.
Pandemiya endi gurkirab, katta hayotga cheksiz orzu va umidlar bilan kirib kelayotgan yoshlarga ayniqsa qattiq taʼsir qilganini inkor qilib boʻlmaydi.
Bunday murakkab pallada Oʻzbekistonda yoshlarga gʻamxoʻrlik va eʼtibor koʻrsatish, ularni gʻoya va rejalarini har tomonlama qoʻllab-quvvatlashga har qachongidan ham koʻproq eʼtibor qaratilmoqda.
Oliy Majlis palatalari huzurida Yoshlar parlamentlari, Yoshlar ishlari agentligi, Yoshlar masalalari boʻyicha idoralararo kengash oʻz faoliyatlarini olib bormoqda. Oliy taʼlimga boʻlgan intilishlarini ragʻbatlantirish maqsadida yangidan-yangi oliy oʻquv yurtlari ochilib, oʻqishga qabullar soni keskin oshirildi. Yirik davlat dasturlari qabul qilinib, tadbirkorlik salohiyatlari samarali roʻyobga chiqarilmoqda.
Aytish oʻrinliki, Yoshlar boʻyicha konvensiya Yurtboshimiz tomonidan 2017-yil 19-sentyabrdagi BMT Bosh Assambleyasi 72-sessiyasidagi nutqlarida ilk bori ilgari surilgan edi. Ushbu taklif BMT Bosh kotibi A.Guterrish va koʻplab davlatlar tomonidan faol qoʻllab-quvvatlanmoqda, konvensiya loyihasi ishlab chiqilgan.
Global ahamiyatga molik hujjatni ishlab chiqishda BMT, Xalqaro mehnat tashkiloti, Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti, Parlamentlararo ittifoq, oʻttizdan ortiq universal hamda mintaqaviy tashkilotlar, jumladan Afrika Ittifoqi, Amerika davlatlari tashkiloti, Yevropa Kengashi, Islom hamkorlik tashkiloti, Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi doirasidagi koʻplab xalqaro hujjatlar puxta va atroflicha oʻrganilib, eʼtiborga olindi.
Konvensiya loyihasini BMT nizomiy tuzilmalariga va inson huquqlari boʻyicha shartnomaviy qoʻmitalarga koʻrib chiqish uchun kiritish borasida ulkan ishlar amalga oshirildi.
Joriy yilning 12-13-avgust kunlari Samarqand shahrida oʻtkazilgan “Yoshlar 2020: global birdamlik, barqaror rivojlanish va inson huquqlari” deb nomlangan Samarqand xalqaro forumi jahonda katta aks-sado berdi.
Uni tashkil etishda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson huquqlari boʻyicha Oliy komissari idorasi, BMTning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi va YEXHTning Oʻzbekistondagi loyihalari va Ebert jamgʻarmasi faol ishtirok etgani bejiz emas, albatta.
Binobarin, yoshlar zamonaviy global hamkorlikning ajralmas rishtalari, dunyoning boʻlajak manzarasi musavvirlari, hamjihatlik, doʻstlik va taraqqiyotning elchilari, barqaror rivojlanishga foydali sarmoyadir.

Выступление президента Шавката Мирзиёева на 75-й сессии Генассамблеи ООН еще раз подтвердило, что проблема молодежи, которая составляет более половины населения, остается сегодня приоритетным направлением в Узбекистане.
Конвенции ООН о правах ребенка, ранее выдвинутая Узбекистаном и его поддержка международным сообществом, сегодня действительно актуальна.
Будущее развитие любой страны определяет молодежь, обладающая глубокими знаниями и потенциалом, хорошо разбирающиеся в современных дисциплинах. Они также являются мощным локомотивом, дающим жизнь всем сферам и секторам глобального развития. Потому что сегодня более 30 процентов населения мира составляют молодые люди.
Нельзя отрицать, что пандемия особенно сильно ударила по молодежи, которые вступают во взрослую жизнь с амбициозными мечтами и надеждами.
В такое непростое время как никогда в Узбекистане уделяется особое значение заботе и вниманию молодежи, всесторонней поддержке их идей и планов.
При палатах Олий Мажлиса действуют Молодежные парламенты, Агентство по делам молодежи и Межведомственный совет по делам молодежи. Для стимулирования стремление молодежи к высшему образованию, открываются новые высшие учебные заведения, и набор учащихся резко увеличивается. Утверждены крупные государственные программы, эффективно реализуется предпринимательский потенциал.
Отметим, что Конвенция о молодежи была впервые выдвинута Президентом в его выступлении на 72-й сессии Генассамблеи ООН 19 сентября 2017 года. Это предложение активно поддерживается Генеральным секретарем ООН А. Гутерришем и многими другими странами, разработан проект конвенции.
При разработке документа глобального значения были тщательно изучены и приняты во внимание международные акты Организации Объединенных Наций, Международной организации труда, Всемирной организации здравоохранения, Межпарламентского союза, более 30 универсальных и региональных организаций, включая Африканский союз, Организацию американских государств, Совет Европы, Организацию исламского сотрудничества и Содружество Независимых Государств.
Была проделана большая работа по внесению проекта конвенции в уставные структуры ООН и договорные комитеты по правам человека.
Самаркандский международный форум «Молодежь 2020: глобальная солидарность, устойчивое развитие и права человека», состоявшийся в Самарканде 12-13 августа этого года, получил резонанс во всем мире.
Неслучайно в его организации приняли активное участие Управление Верховного комиссара ООН по правам человека, Представительство ООН в Узбекистане, а также проекты ОБСЕ в Узбекистане и Фонд Эберта.
Поэтому молодежь - неотъемлемая часть современного глобального сотрудничества, художники будущего мира, послы солидарности, дружбы и развития, полезная инвестиция в устойчивое развитие.
Лазиз Мингишов,
проректор УМЭД, доктор философии по экономическим наукам
Источник: OʻzA
Перевод на русский язык:  Жамшид Ботиралиев, студент 2-го курса факультета "Международное право" УМЭД.