Oʻzbek tilida jahonning eng oliy minbarida – BMT Bosh Assambleyasida Prezidentimiz tomonidan yangragan nutqda barcha muhim tashabbuslar qatori gender tengligi va xotin-qizlarga eʼtibor masalasi alohida koʻtarilgani butun yurtimiz ayollarini toʻlqinlantirib yubordi.
Ayollar faqatgina kelajagimiz bunyodkorlari boʻlgan bolalarni dunyoga keltiruvchilar va ularning oddiy tarbiyachilari emas, balki davlat va jamiyat boshqaruvida oʻzlarining boy bilim va malakasini, bor kuchini safarbar etishga qodir ulkan salohiyatga ega genofond hamdir.
Davlatimiz rahbarining gender tengligini ragʻbatlantirish borasidagi oqilona siyosati – biz ayollarni jamiyatning barcha jabhalarida ijtimoiy va siyosiy faolligimizni nafaqat jonlantirdi, balki islohotlar va oʻzgarishlar jarayonlariga bevosita ishtirokimizni taʼminlab va daxldorlik tuygʻularimizni joʻsh urdirmoqda.
Eʼtiborlisi, gender tengligi siyosati va koʻrsatilayotgan gʻamxoʻrlik faqatgina alohida guruh va tashkilotlarga taalluqli boʻlibgina qolmay, balki aholimizning yarmini tashkil qiluvchi barcha xotin-qizlarni keng doirada qamrab olmoqda.
Xotin-qizlarning davlat boshqaruvidagi oʻrni va taʼsirini oshirish soʻnggi toʻrt yilda barcha davlat dasturlarining ustuvor yoʻnalishlari sifatida kiritib borilmoqda.
Toki, ayolga boʻlgan yuksak hurmat va ehtirom – bu avvalo oilaga, jamiyat kelajagiga, Vatan taqdiriga boʻlgan cheksiz eʼtibor ifodasidir. Shu nuqtayi nazardan qaraganda, Yer yuzidagi har qaysi jamiyatning madaniy darajasi uning ayollarga nisbatan munosabati bilan belgilanadi.
Maʼrifatparvar bobomiz Abdurauf Fitrat oʻzining “Oila yoki boshqarish tartiblari” asarida “Har bir millatning saodati va izzati, albatta, shu xalqning ichki intizomi va totuvligiga bogʻliq. Tinchlik va totuvlik esa shu millat oilalarining intizomiga tayanadi”, deya yozib, ayollarning oʻrniga alohida urgʻu bergan edi.
Qolaversa, gender tengligi, ayollarning huquq va manfaatlarini himoya qilish masalasi BMTning Barqaror taraqqiyot maqsadlarining doimo ajralmas va eng asosiy tamoyillaridan boʻlib kelgan. BMT Bosh kotibi Antonio Guterrish ham “Qayerdaki siyosiy va ijtimoiy hayotda xotin-qizlar faol ishtirok etayotgan boʻlsa, oʻsha joyda iqtisodiyot oʻsmoqda, barqarorlik mustahkamlanmoqda va fuqarolarning farovonligi yuksalmoqda”, deya bejiz taʼkidlagani yoʻq.
Bosh Assambleyaning 75-sessiyasida Prezidentimiz butun dunyo hamjamiyatini pandemiya davrida ayollarning huquq va erkinliklarini, ularning qonuniy manfaatlarini himoya qilish yana-da dolzarb ahamiyat kasb etayotganiga yana bir bor diqqat-eʼtiborni qaratgani zamirida juda katta donishmandlik salohiyati mujassamdir.
Yangi Parlamentimizda ayol deputatlar soni ikki barobarga koʻpaygani, Oliy Majlis Senati raisi xotin-qizlar vakilasi ekanligi, hatto tumanlarda ayol hokimlar faoliyat boshlayotgani nafaqat mintaqamizda, balki xalqaro miqyosda haqiqatdan ham eʼtiborga molik faktdir.
Bu boradagi ulugʻvor maqsad va rejalar, umumbashariy qadriyat sanalgan ayollar va erkaklar tengligi gʻoyasi amaliy ishlarimiz bilan birga, huquqiy jihatdan ham mustahkamlanib bormoqda.
Bir soʻz bilan aytganda, milliy darajadagi ishlarimizning xalqaro maydonda yaqqol koʻrsatilishi oʻzbek ayolining maqomi va darajasi nechogʻli yuqori ekanini, uning imkoniyat va iqtidori qanchalik yuksakligini, tafakkuri erkin, huquqlari kafolatli va adolatli himoya qilinganini yana bir bor tasdiqladi.
Shu maʼnoda mana ikki kundirki kuzatib borayotganimizdek, Prezidentimiz ilgari surgan barcha fikr va tashabbuslar oʻz mazmundorligi va koʻlamdorligi jihatdan jahonning boshqa davlatlari yetakchilarining anjuman kun tartibiga olib chiqqan masalalarning salmoqli darajada farq qildi, desak hech mubolagʻa boʻlmaydi.

Женщины - это не только родители наших будущих детей и их обычные воспитатели, но и генофонд с огромным потенциалом для мобилизации их богатых знаний и навыков в управлении государством и обществом.
Разумная политика главы нашего государства по продвижению гендерного равенства не только оживила нашу социальную и политическую активность во всех сферах жизни общества, но также обеспечила наше непосредственное участие в процессе реформ и изменений и стимулировала наше чувство сопричастности.
Стоит отметить, что политика гендерного равенства и забота охватывает не только отдельные группы и организации, но и женщин, которые составляют половину нашего населения.
Повышение роли и влияния женщин в государственном управлении становится приоритетом всех государственных программ на протяжении последних четырех лет.
Высокое уважение и почтение женщин - это, прежде всего, выражение безусловного внимания к семье, будущему общества, судьбе Родины. С этой точки зрения культурный уровень любого общества на Земле определяется его отношением к женщинам.
Наш просвещенный предок Абдурауф Фитрат в своей книге «Семья или правила правления» сказал: «Счастье и слава любой нации, конечно, зависят от внутренней дисциплины и гармонии этой нации. А мир и гармония основаны на дисциплине семей этого народа », - подчеркнув роль женщин.
Кроме того, вопрос гендерного равенства и защиты прав и интересов женщин всегда был неотъемлемым и основополагающим принципом Целей устойчивого развития ООН. Не случайно Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш сказал, что «там, где женщины активны в политической и общественной жизни, экономика растет, стабильность и благосостояние граждан повышаются».
На 75-й сессии Генассамблеи Президент еще раз обратил внимание мирового сообщества на важность защиты прав и свобод женщин и их законных интересов во время пандемии.
Тот факт, что число женщин-депутатов в нашем новом парламенте увеличилось вдвое, спикером Сената Олий Мажлиса является женщина, и даже в регионах начали назначаться женщины хокимы, является примечательным фактом не только в нашем регионе, но и на международном уровне.
Славные цели и планы в этом отношении, идея равноправия женщин и мужчин, которая является общечеловеческой ценностью, укрепляются не только в нашей практической работе, но и с правовой точки зрения.
Словом, то, что наша работа на национальном уровне четко отражается на международной арене, лишний раз подтверждает высокий статус узбекских женщин, их большие возможности и таланты, свободу мысли, гарантированную и справедливую защиту их прав.
В этом смысле, как мы наблюдаем в течение двух дней, без преувеличения можно сказать, что все идеи и инициативы, выдвинутые нашим Президентом, существенно отличались по содержанию и масштабам от вопросов, поднятых лидерами других стран.
Гулноза Исмаилова, проректор УМЭД,
доктор юридических наук
Источник: OʻzA
Перевод на русский язык:  Жамшид Ботиралиев, студент 2-го курса факультета "Международное право" УМЭД.