Joriy yilning 16 sentabr kuni O’zbekiston Respublikasi Senati, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU)  hamda BMT Taraqqiyot dasturi ofisi tomonidan hamkorlikda tashkil etilgan “Pandemiyaning Markaziy Osiyoga ta’siri: dastlabki saboqlar, koronainqiroz va transformatsiya istiqbollari” mavzusidagi xalqaro onlayn ilmiy-amaliy konferensiya o’z ishini boshladi.
Tadbirni O’zbekiston Respublikasi Senati raisi T.K.Narbayeva, O’zbekiston Respublikasi Prezidentining davlat maslahatchisi, JIDU rektori A.A.Abduvaxitov, AQShning Markaziy Osiyo va Kavkaz institutining va Ipak yo’li tadqiqot dasturining asoschisi va raisi F.Starr hamda BMT Taraqqiyot dasturining O’zbekistondagi doimiy vakili M.Dimovska o’z kirish nutqlari bilan ochib berdi.
Konferensiyaning birinchi kuni to’rt yo’nalishda olib borildi. Unda  AQSh, Afg’oniston, Qozg’iston, Ozarbayjon, Turkiya, Buyuk Britaniya, Isroil, Qirg’iziston Respublikasi, Rossiya, Ispaniya, Tojikiston, Pokiston, Malayziya hamda O’zbekistonning yetakchi ilmiy-tadqiqot institutlari va Oliy ta’lim muassasalari mutaxassislari, olimlar, davlat organlari vakillari hamda yosh tadqiqotchilar o’zlarining pandemiyaning davlatlarning ichki va tashqi siyosati kelajagiga ta’siri, koronavirus asoratlarini yengib o’tishda xalqaro ya’ni ko’p tomonlama va mintaqaviy hamkorlikning ahamiyati,  xalqaro tashkilotlarning favqulotda vaziyatlar, xususan koronavirus pandemiyasi ta’sirini yumshatishdagi o’rni va kelgusida koronaviru salbiy oqibatlarini kamaytirishga oid ijtimoiy-iqtisodiy masalalarga bag’ishlangan ma’ruzalari bilan ishtirok etdi. Tadbir davomida, O’zbekistonning koronavirus salbiy oqibatariga qarshi kurashish bo’yicha tajribasi yuqori baholandi.
Tadbir ishtirokchilari tomonidan koronavirus pandemiyasi nafaqat jahon sog’liqni saqlash tizimiga, balki davlat va jamiyat hayotining butun ijtimoi-iqtisodiy, siyosiy, madaniy majmuiga nafaqat salbiy ta’sir ko’rsatgani, balki ta’lim, tibbiyot, ijtimoiy himoya, moliya, aholi bandligi kabi sohalarda mavjud muammolarni yuzaga chiqargan holda, istiqbolda sezilarli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar hamda transformatsiyalarga sabab bo’lishi ta’kidlandi.

Международная научно-практическая конференция начала свою работу
16 сентября текущего года начала свою работу международная научно-практическая онлайн конференция на тему «Влияние пандемии на Центральную Азию: первые уроки, коронакризис и перспективы трансформации». Организаторами конференции являются Сенат Республики Узбекистан, Университет мировой экономики и дипломатии (УМЭД) и офис Программы развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) в Узбекистане.
Мероприятие со вступительной речью открыли Председатель Сената Республики Узбекистан Т.К. Нарбаева, Государственный советник Президента Республики Узбекистан, ректор УМЭД А.А. Абдувахитов, учредитель и председатель Института Центральной Азии и Кавказа США и Программы исследований Шелкового пути Ф. Старр и Постоянный представитель Программы развития ООН в Узбекистане М. Димовская.
Первый день конференции прошел по четырем направлениям и объединил на одну научно-практическую платформу экспертов из ведущих исследовательских институтов и высших учебных заведений, ученых, государственных служащих и молодых исследователей из США, Афганистана, Казахстана, Азербайджана, Турции, Великобритании, Израиля, Кыргызской Республики, России, Испании, Таджикистана, Пакистана, Малайзии и Узбекистана, которые выступили с докладами посвященными влиянию пандемии на перспективы внутренней и внешней политики государств; важности международного, многостороннего и регионального сотрудничества в преодолении осложнений, связанных с коронавирусом; роли международных организаций в смягчении последствий чрезвычайных ситуаций, в частности пандемии коронавируса; и социально-экономическим вопросам, связанным со снижением негативных последствий коронавируса. Также, высоко оценен опыт Узбекистана в борьбе с последствиями коронавируса
Участники мероприятия отметили, что пандемия коронавируса негативно повлияла не только на глобальную систему здравоохранения, но и на весь социально-экономический, политический, культурный комплекс жизнедеятельности государства и общества. Было обозначено, что текущие проблемы в таких сферах как образование, медицина, социальная защита, финансы, занятость населения приведут к значительным социально-экономическим реформам и трансформациям в будущем.