Notre Dame Amerika universiteti va JIDU hamkorlikdan manfaatdor
2020 yil 15 sentyabrda O'zbekistonning AQShdagi elchixonasi ko'magida JIDU rahbariyati va Notre Dame universiteti o'rtasida on-layn muzokaralar boshlandi.
Amerika tomonini Xalqaro aloqalar bo'yicha prorektorning katta yordamchisi Jonathan Noble va Xalqaro hamkorlik idorasi direktori Catherine Wilson namoyish etdilar.
JIDU nomidan yig'ilishda Xalqaro aloqalar bo'yicha prorektor prof.S.Saidqosimov, Xalqaro hamkorlik bo'limi boshlig'i A.Muxitdinov, O'zbekiston Respublikasining AQShdagi elchixonasi attashesi Sherzod Rixsibaev (JIDU bitiruvchisi, 2016 y.), "JIDUni qo'llab-quvvatlash va tarjima faoliyati" magistrlik dasturi bitiruvchisi (2019) Maryam Gataullina qatnaschdilar.
Tomonlar o'zlarining universitetlari faoliyati to'g'risida taqdimotlar almashdilar va jahon iqtisodiyoti, siyosatshunoslik, fuqarolik jamiyatini rivojlantirish, demokratik institutlar, shuningdek pandemiya sharoitida on-layn rejimida ta'limni tashkil etish bo'yicha tajriba almashish sohalarida ta'lim sohasida qo'shma hamkorlik imkoniyatlarini batafsil muhokama qildilar.
Hamkorlikning boshlanishi sifatida Amerika tomoniga shu yilning oktyabr oyidan boshlab Notre Dame universiteti professorlari tomonidan JIDU talabalari uchun on-layn ma'ruza va seminarlar kurslarini boshlash taklif qilindi.
Janob Jonathan Noble JIDU bilan ta'lim aloqalarini o'rnatishga qiziqishini bildirdi va buni Markaziy Osiyo mintaqasi bilan akademik hamkorlikni kengaytirish orqali tasdiqladi.
Tomonlar fakultetlararo darajadagi hamkorlikning amaliy imkoniyatlarini yanada aniqroq va samarali muhokama qilish maqsadida JIDU taqdimotini Notre Dame Universitetining tarkibiy bo'linmalari va ixtisoslashgan fakultetlarida ularning professor-o'qituvchilari va tadqiqotchilari ishtirokida davom ettirishga kelishib oldilar.
Notre Dame Universitetining qo'shma loyihalarining asosiy koordinatoriga aylangan Catherine Wilson xonim tez orada JIDU ishtirok etishi mumkin bo'lgan onlayn ta'lim dasturlari to'g'risida ma'lumot beradi.
JIDU va Notre Dame universiteti o'rtasida hamkorlik shartnomasini tayyorlash va imzolash rejalashtirilgan.
Ma'lumot uchun: Notre Dame du Lak universiteti - bu elita universiteti, 1842 yilda tashkil topgan bo'lib, u ko'p yillar davomida US News & World Report, Forbes, Niche va boshqalarning ma'lumotlariga ko'ra Qo'shma Shtatlarning eng yaxshi yigirma universiteti qatoridan joy olgan va hozirgi kunda uning tarkibida 12000 dan ortiq talaba bor. talabalar. AQShning Indiana shtatidagi Saut-Bendda, Chikagodan ikki soat uzoqlikda joylashgan. Asosiy mutaxassisliklar: gumanitar va ijtimoiy fanlar, matematika, informatika, moliya, menejment va marketing va boshqalar. Notre Dame du Lak universiteti dunyodagi eng boy universitet kutubxonasiga ega: 3 milliondan ortiq nashr.

15 сентября 2020 года при содействии Посольства Узбекистана в США начались on-line переговоры между руководством УМЭД и University of Notre Dame.
Американскую сторону представляли Jonathan Noble - старший помощник проректора по международным связям и Catherine Wilson - директор Управления международного сотрудничества.
Со стороны УМЭД во встрече приняли участие проректор по международным связям проф. Саидкасимов С.С., начальник Отдела международного сотрудничества Мухитдинов А.И., атташе Посольства РУз в США Шерзод Рихсибаев (выпускник УМЭД, 2016 года), выпускница факультета магистратуры «Гидовское сопровождение и переводческая деятельность» УМЭД (2019 года) Марьям Гатауллина.
Стороны обменялись презентациями о деятельности своих вузов и детально обсудили возможности совместного сотрудничества в образовательной сфере по направлениям мировой экономики, политологии, развития гражданского общества, демократических институтов, а также обмена опытом в организации on-line обучения в условиях пандемии.
В качестве начала сотрудничества американской стороне было предложено начать с октября текущего года on-line курсы лекций и семинаров для студентов УМЭД профессорами University of Notre Dame.
Г-н Jonathan Noble выразил заинтересованность в налаживании образовательных связей с УМЭД, обосновав это расширением партнерских академических связей с Центрально-азиатским регионом.
Стороны договорились продолжать презентацию УМЭД в структурных подразделениях и профильных факультетах University of Notre Dame с участием их профессоров, преподавателей и исследователей с целью более конкретно и эффективно обсуждать практические возможности сотрудничества на межфакультетском уровне.
Г-жа Catherine Wilson, ставшая главным координатором совместных проектов от University of  Notre Dame, в ближайшее время предоставит информацию об он-лайн образовательных программах, в которых УМЭД сможет принять участие.
Намечены подготовка и подписание Соглашения о сотрудничестве между УМЭД и Университетом Нотр Дам.
Для справки:  University of Notre Dame du Lac -  элитный университет, основанный в 1842 году, на протяжении многих лет входит в двадцатку лучших университетов США по версии US News & World Report, Forbes, Niche и др. В настоящее время нем обучаются более 12 000 студентов. Расположен в городе Саут-Бенд (Индиана) в США, в двух часах езды от Чикаго. Основные специальности: гуманитарные и социальные науки, математика, компьютерные науки, финансы, менеджмент и маркетинг и др. University of Notre Dame du Lac имеет самую богатую университетскую библиотеку в мире: более 3 млн. печатных изданий.