JIDU Yaponiyaning Sayta universiteti bilan hamkorlikni kengaytiradi
2020 yil 15 sentyabrda JIDU va Saytama universiteti rahbarlari va olimlarining doimiy on-layn uchrashuvlari bo'lib o'tdi.
Yaponiya universiteti bilan hamkorlikning asosiy koordinatori bo'lgan Sayta universiteti iqtisodiyot fakulteti professori Xiroyuki Taguchi o'zining yaqin kelajakdagi o'zaro aloqalarining turli shakllari va yo'nalishlarini o'z ichiga olgan bo'lib o'tadigan tadbirlar loyihasini batafsil bayon qildi.
On-layn uchrashuvda JIDU o'quv ishlari bo'yicha birinchi prorektor MT Bakoev, xalqaro aloqalar bo'yicha prorektor Saidkasimov S.S., Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti dekani, Hamdamov M.M. Xalqaro hamkorlik bo'limi Muxitdinov A.I., "Sharq tillari" kafedrasi mudiri G'ofurova X.Sh., "Matematik modellashtirish va axborot texnologiyalari" kafedrasi mudiri Rasulov A.A., "Iqtisodiy nazariya" kafedrasi mudiri Toshpo'latova L.M qatnaschdilar.
Joriy yilning oktyabr oyidan boshlab JIDU talabalari uchun yapon professorlarining ingliz va yapon tillarida onlayn ma'ruzalari, seminarlari va konferentsiyalarini boshlash to'g'risida kelishuvga erishildi, ularning mavzulari, chastotasi, shakllari va ta'limni nazorat qilishning baholash mezonlari aniqlandi.
Yaqin kelajakda JIDU va Saytama universiteti o'rtasida Hamkorlik shartnomasini rasmiy ravishda imzolash to'g'risida qaror qabul qilindi.
JIDU rahbariyati, shuningdek, Sayama Universitetining Yaponiya hukumati (MEXT) stipendiyasi bilan doktorantura uchun JIDU tadqiqotchilariga grant ajratish to'g'risidagi qarorini minnatdorchilik bilan qabul qildi.
Ma'lumot uchun: Ushbu grantga arizalar 2021 yil yanvarda boshlanadi va tanlov jarayoni kelasi yilning iyunigacha davom etadi. Tanlovda ischtirokchi muvaffaqiyatli otgan bo'lsa, malakasi bilan bir qatorda yapon va ingliz tillarida etarlicha yuqori darajaga ega bo'lgan nomzod qiyin tanlov tartibidan o'tganda, u dastlab tadqiqotchi sifatida 2022 yilning oktyabridan martigacha kiradi va keyin aprel oyidan boshlab doktorantura (PhD) uchun o'qishni davom ettiradi. 2022 yil. Odatda tadqiqotchi 3 yil davomida Sayama Universitetida doktorlik dissertatsiyasini oladi.

On September 15, 2020, regular on-line meetings of the heads and scientists of UWED and Saitama University took place.
Professor of the Faculty of Economics of the Saitama University Hiroyuki Taguchi, who is the main coordinator of cooperation with the Japanese university, detailed his project of upcoming events, including various forms and directions of interaction in the near future.
First Vice-Rector for Academic Affairs of UWED Bakoev M.T., Vice-Rector for International Relations Saidkasimov S.S., Dean of the Faculty of International Economics and Management Khamdamov M.M., Head Department of International Cooperation Mukhitdinov A.I., Head of the "Oriental languages" department Gafurova Kh.Sh., Head of the "Mathematical modeling and information technologies" department  Rasulov A.A., Head of the "Economic theory" department Tashpulatova L.M.
An agreement was reached to start online lectures, seminars and conferences of Japanese professors for UWED students in English and Japanese since October this year, their topics, frequency, forms and evaluation criteria of educational control have been clarified.
A decision was made to officially sign a Cooperation Agreement between UWED and Saitama University in the near future.
The UWED management also gratefully accepted the decision of Saitama University to allocate a grant for UWED researchers for doctoral studies with a scholarship from the Japanese government (MEXT).
For reference: Applications for this grant will begin in January 2021, and the selection process will continue until June next year. If successful, when a candidate with a sufficiently high level of proficiency, in addition to the specialty, also in Japanese and English, undergoes a difficult selection procedure, he will first enter as a researcher from October to March 2022, and then continue his studies for doctoral studies (PhD) from April 2022 year. Typically, a researcher earns a PhD from Saitama University for 3 years.