JIDU Yaponiyaning Sayta universiteti bilan hamkorlikni kengaytiradi
2020 yil 15 sentyabrda JIDU va Saytama universiteti rahbarlari va olimlarining doimiy on-layn uchrashuvlari bo'lib o'tdi.
Yaponiya universiteti bilan hamkorlikning asosiy koordinatori bo'lgan Sayta universiteti iqtisodiyot fakulteti professori Xiroyuki Taguchi o'zining yaqin kelajakdagi o'zaro aloqalarining turli shakllari va yo'nalishlarini o'z ichiga olgan bo'lib o'tadigan tadbirlar loyihasini batafsil bayon qildi.
On-layn uchrashuvda JIDU o'quv ishlari bo'yicha birinchi prorektor MT Bakoev, xalqaro aloqalar bo'yicha prorektor Saidkasimov S.S., Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti dekani, Hamdamov M.M. Xalqaro hamkorlik bo'limi Muxitdinov A.I., "Sharq tillari" kafedrasi mudiri G'ofurova X.Sh., "Matematik modellashtirish va axborot texnologiyalari" kafedrasi mudiri Rasulov A.A., "Iqtisodiy nazariya" kafedrasi mudiri Toshpo'latova L.M qatnaschdilar.
Joriy yilning oktyabr oyidan boshlab JIDU talabalari uchun yapon professorlarining ingliz va yapon tillarida onlayn ma'ruzalari, seminarlari va konferentsiyalarini boshlash to'g'risida kelishuvga erishildi, ularning mavzulari, chastotasi, shakllari va ta'limni nazorat qilishning baholash mezonlari aniqlandi.
Yaqin kelajakda JIDU va Saytama universiteti o'rtasida Hamkorlik shartnomasini rasmiy ravishda imzolash to'g'risida qaror qabul qilindi.
JIDU rahbariyati, shuningdek, Sayama Universitetining Yaponiya hukumati (MEXT) stipendiyasi bilan doktorantura uchun JIDU tadqiqotchilariga grant ajratish to'g'risidagi qarorini minnatdorchilik bilan qabul qildi.
Ma'lumot uchun: Ushbu grantga arizalar 2021 yil yanvarda boshlanadi va tanlov jarayoni kelasi yilning iyunigacha davom etadi. Tanlovda ischtirokchi muvaffaqiyatli otgan bo'lsa, malakasi bilan bir qatorda yapon va ingliz tillarida etarlicha yuqori darajaga ega bo'lgan nomzod qiyin tanlov tartibidan o'tganda, u dastlab tadqiqotchi sifatida 2022 yilning oktyabridan martigacha kiradi va keyin aprel oyidan boshlab doktorantura (PhD) uchun o'qishni davom ettiradi. 2022 yil. Odatda tadqiqotchi 3 yil davomida Sayama Universitetida doktorlik dissertatsiyasini oladi.

15 сентября 2020 года состоялись очередные on-line встречи руководителей и ученых УМЭД и Университета Сайтама.
Профессор факультета «Экономики» Университета Сайтама Hiroyuki Taguchi, являющийся главным координатором сотрудничества с японским университетом, подробно изложил свой проект предстоящих мероприятий, включающий разнообразные формы и направления взаимодействия на ближайшую перспективу.
В обсуждении планов широкого научно-образовательного сотрудничества между двумя вузами приняли участие первый проректор по учебной работе УМЭД Бакоев М.Т., проректор по международным связям Саидкасимов С.С., декан факультета «Международная экономика и менеджмент» Хамдамов М.М., начальник Отдела международного сотрудничества Мухитдинов А.И., заведующая кафедрой «Восточные языки» Гафурова Х.Ш., зав.кафедрой «Математическое моделирование и информационные технологии» Расулов А.А., зав.кафедрой «Экономическая теория» Ташпулатова Л.М.
Достигнута договоренность о начале с октября текущего года онлайн лекций, семинаров и конференций японских профессоров для студентов УМЭД на английском и японском языках, уточнены их тематика, периодичность, формы и оценочные критерии учебного контроля.
Принято решение об официальном подписании Соглашения о сотрудничестве между УМЭД и Университетом Сайтама в ближайшее время.
Руководство УМЭД с благодарностью восприняло также решение Университета Сайтама о выделении гранта для исследователей УМЭД в докторантуру со стипендией правительства Японии (MEXT).
Для справки: Подача заявок на данный грант начнется с января 2021 г., а процесс отбора продлится до июня следующего года. В случае удачи, когда кандидат с достаточно высоким уровнем владения, кроме специальности, также японским и английским языками, пройдет сложную процедуру отбора, он сначала поступит в качестве исследователя с октября по март 2022 года, а затем продолжит учебу в докторантуру (PhD) с апреля 2022 года. Как правило, исследователь получает степень PhD в Университете Сайтама в течение 3-х лет.