16-17 sentyabr kunlari O'zbekiston Respublikasi Senati Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti va BMT Taraqqiyot dasturining ofisi tomonidan birgalikda tashkil etilgan "Pandemiyaning Markaziy Osiyoga ta’siri: dastlabki saboqlar, koronainqiroz va transformatsiya istiqbollari" onlayn-xalqaro ilmiy-amaliy konferentsiyasi bo'lib o'tadi. Tadbirning hamkori, shuningdek, Kent va Kembrij universitetlari tomonidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (O'zbekiston), Belorusiya davlat universiteti (Belorusiya), Tojikiston milliy universiteti (Tojikiston) va ADA universiteti (Ozarbayjon) bilan konsortsiumda muvofiqlashtiriladigan Buyuk Britaniyaning Global muammolarni tadqiq qilish fondining KOMPASS xalqaro ilmiy loyihasidir. Konferentsiyada dunyoning 18 mamlakat siyosatchilari, jamoat tuzilmalari, akademik va ekspert-tahlil doiralari vakillari ishtirok etadi.
Konferentsiya davomida ishtirokchilar pandemiyaning dolzarb muammolari, olingan dastlabki saboqlar, Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun koronainqirozdan qanday chiqish va bunday favqulodda vaziyatlarga global va mintaqaviy tayyorgarlikni oshirish bo'yicha tavsiyalarni muhokama qiladilar. Shubhasiz, qo'shni mamlakatlarda va sayyoramizning boshqa qismlarida pandemiya davom etar ekan, dunyoning biron bir mamlakati faqat o'z hududida koronavirusni bostirish orqali o'z xavfsizligi va barqaror iqtisodiy rivojlanishini ta'minlay olmaydi.
Koronavirus pandemiyasi dunyoni parokandalikka uchratdi. Biroq, bu shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlari mustaqillikka erishganlaridan beri uzoq yo'lni bosib o'tganligini juda aniq ko'rsatib berdi. Dunyodagi har bir millat uchun koronavirus salohiyat va salohiyat uchun litmus sinoviga aylandi va ko'plab qiyinchiliklarga qaramay, mintaqaviy javoblar ushbu mamlakatlarning aksariyati zarur imkoniyatlarni ishlab chiqqanligini ko'rsatadi.
Shu bilan birga, pandemiya barcha davlatlar o'rtasida qaytarib bo'lmaydigan o'zaro bog'liqlik darajasini namoyish etdi. Transmilliy tahdidlarga qarshi kurashish yo'llarini o'rganayotganda globallashuv va xalqaro sinergiyani ishlatish imkoniyatlaridan foydalanishni o'rganish zarur. Hukumatlar, xalqaro tashkilotlar va ekspertlar hamjamiyati doimiy o'zaro ta'sir o'tkazish, muloqot va ishonchni mustahkamlash orqali bunday global muammolar oldida insoniyatning omon qolish mexanizmlarini yaratishi kerak. Xalqaro hamjamiyatning koronakrizmni engish bo'yicha birgalikdagi sa'y-harakatlariga bo'lgan ob'ektiv talabning ortishi kuzatilmoqda.
Xalqaro hamjamiyat COVID-19 pandemiyasiga qarshi global kurashda fan va xalqaro akademik hamkorlikning roliga e'tibor qaratmoqda. Ilmiy hamjamiyat ushbu muammoga qarshi kurashda davlatlarning kuchli yordamiga aylanishi mumkin. Bunday inqirozli vaziyatlarni boshqarishda muvaffaqiyat qozonishning muhim shartlaridan biri bu dolzarb muammolarga umumiy va samarali javob va echim topish uchun turli mamlakatlar olimlari va mutaxassislari o'rtasida yaqin hamkorlik qilishdir. Barqaror rivojlanish va global inqirozlarning oldini olishga bag'ishlangan xalqaro hamkorlikning yangi akademik va ekspert konsortsiumlarini yaratish pandemiyadan keyin yanada ommalashadi.
Ushbu konferentsiya koronavirus pandemiyasi va uning salbiy oqibatlariga qarshi kurashda mintaqa davlatlarining milliy manfaatlarini inobatga olgan konstruktiv xalqaro kun tartibini ishlab chiqishga yordam beradi. Hozirgi global koronakrizis sharoitida Markaziy Osiyodagi yangi strategik vaziyatning o'zaro bog'liqligini kuzatib borish, vaziyatni barqarorlashtirish va mintaqaviy barqaror rivojlanishga erishishda o'zaro hamkorlik va o'zaro yordamning istiqbollarini belgilab olish hayotiy ahamiyatga ega.

16-17 сентября в онлайн-формате состоится международная научно-практическая конференция «Влияние пандемии на Центральную Азию: первые уроки, коронакризис и перспективы трансформации», организованная Сенатом Республики Узбекистан совместно с Университетом мировой экономики и дипломатии и представительством Программы развития ООН. Партнером мероприятия также выступает международный проект британского Фонда исследования глобальных вызовов «КОМПАСС», который координируют Университеты Кента и Кембриджа в консорциуме с Университетом мировой экономики и дипломатии (Узбекистан), Белорусским государственным университетом (Беларусь), Таджикским национальным университетом (Таджикистан) и Университетом АДА (Азербайджан). Участниками конференции станут представители государственных и общественных структур, академических и экспертно-аналитических кругов из 18 стран мира.
В ходе конференции участники обсудят актуальные вопросы пандемии, первые приобретенные уроки, рекомендации странам Центральной Азии по выходу из коронакризиса и улучшению глобальной и региональной подготовленности к подобным чрезвычайным ситуациям. Очевидно, что ни одно из государств мира не сможет обеспечить собственную безопасность и устойчивое экономическое развитие подавлением коронавируса лишь на своей территории пока в соседних странах и других частях планеты будет продолжаться пандемия.
Пандемия коронавируса привела мир в смятение. Однако она также совершенно ясно показала, что центральноазиатские государства прошли долгий путь с момента обретения ими независимости. Для каждого государства в мире коронакризис стал лакмусовой бумагой оценки потенциала и компетентности, и несмотря на многие сложности, региональные ответные меры свидетельствуют о том, что большинство из этих стран развили необходимый потенциал.
В то же время пандемия продемонстрировала степень необратимой взаимозависимости между всеми государствами. Необходимо научиться использовать возможности, предоставляемые глобализацией, и использовать международный синергизм, одновременно изучая способы противодействия транснациональным угрозам. Правительствам, международным организациям и экспертным сообществам необходимо создавать механизмы выживания человечества в условиях таких глобальных вызовов путем постоянного взаимодействия, диалога и установления доверия. Отмечается рост объективного запроса на совместные усилия международного сообщества по преодолению коронакризиса.
Международное сообщество обращает внимание на роль науки и международного академического сотрудничества в глобальной борьбе с пандемией COVID-19. Научная общественность может стать крепкой опорой государствам в борьбе с этой проблемой. Одним из ключевых условий успеха в управлении подобными кризисными ситуациями является тесное сотрудничество между учеными и экспертами различных стран для поиска общих и эффективных мер реагирования и решения актуальных проблем. Создание новых академических и экспертных консорциумов международного сотрудничества, посвященных вопросам устойчивого развития и предотвращения глобальных кризисов, станут еще более популярными после пандемии.
Настоящая конференция будет способствовать выработке конструктивной международной повестки дня, учитывающей национальные интересы государств региона в борьбе с пандемией коронавируса и его негативными последствиями. Жизненно важно проследить взаимосвязь новой стратегической ситуации в Центральной Азии в контексте текущего глобального коронакризиса, обозначив перспективы взаимодействия и взаимопомощи в стабилизации ситуации и достижения регионального устойчивого развития.